- BIK Karlskoga föll mot tabel jumbon
- Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
- Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
- Sent kvitteringsmål snuvade Kumla på derbysegern
- Terese skrapade fram 100 000 kronor på Triss åt mormor Margareta
- Drygt 3 700 frivilliga sms-livräddare i Örebro län – men stora skillnader mellan regionerna
- 20 miljoner kronor till internationella samarbeten och utbyten
- Örebro HK krossades i Malmö Arena
- 1177 direkt har flyttat till Vårdappen
- Pontus Björkman kliver in i Örebro SKs tränarstab
Örebro kommun hyllar yttrandefrihet och uppmärksammar förbjuden kultur
Bild: Örebro kommun
Det är dags för Banned Books Week! Veckan där Örebro kommun sätter fokus på litteratur, musik och annan kultur som i vissa delar av världen är förbjudna. Man bjuder in till aktiviteter som utforskar vad som händer med människor och demokratier, när det finns krafter som censurerar och förbjuder.
Även i år är Örebro kommun med och arrangerar den internationella temaveckan Banned Books Week 5–11 oktober. Under veckan lyfter vi yttrandefriheten och uppmärksammar litteratur, musik och annan kultur som är eller har varit förbjuden någonstans i världen, även i länder som tidigare betraktats som öppna och demokratiska.
— Böcker och annan kultur är ett av de främsta sätten att sprida tankar och idéer. Om en bok förbjuds, förbjuds även de tankar och idéer den förmedlar. Genom att värna yttrandefriheten och den konstnärliga friheten står vi upp för det som bygger vårt samhälle, säger Lars Hilmersson, verksamhetschef Bibliotek och kulturskola.
Under Banned Books Week får örebroarna ta del av litteratur, musik och annan kultur från hela världen som är eller har varit förbjudna. Programmet rymmer allt från panelsamtal och föreläsningar till filmvisning, improvisationsteater och en konsert. Under veckan arrangeras också en utställning på Örebro stadsbibliotek där besökarna kan upptäcka och låna böcker med förbjuden och censurerad litteratur från hela världen.
— Med Banned Books Week får vi möjlighet att lyfta fakta, livsöden och kulturuttryck som är förbjudna. För oss som bor i Örebro, i Sverige, blir det en viktig påminnelse om vikten av yttrandefrihet och vad som händer om den möjligheten försvinner, berättar Elisabeth Magnusson, Verksamhetschef Natur- och Kulturliv.
Aktiviteterna under veckan hålls på Hjalmar Bergmanteatern, Kulturkvarteret, Bio Roxy och Örebro Teater. Alla aktiviteter är kostnadsfria, men det finns ett begränsat antal platser vid vissa evenemang. Då behövs en förbokad biljett.
Temaveckan är ett samarbete mellan Örebro Bibliotek, Fristad Örebro, Kulturkvarteret, Örebro Teater och Bio Roxy. I Sverige koordineras veckan av Svenska PEN och Dawit Isaak-biblioteket i Malmö.
Kultur | Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga föll mot tabel jumbon
Under fredagen tog BIK Karlskog sig an Visby/Roma HK på...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
Fredag 23 oktober är det dags för Kulturnatten, en gemensam...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
Örebro kommun utvecklar samarbetet med några av stadens elitidrottsaktörer, för...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Man stal i livsmedelsbutik
Personal iakttar hur en man stjäl en vara i en...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Sent kvitteringsmål snuvade Kumla på derbysegern
Det såg länge ut att bli full pott för Kumla...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Påverkad man omhändertogs
Höggradigt påverkad person omhändertagen, polis beordras till centrala Örebro med...
- Posted oktober 16, 2026
- 0
-
Minderårig stal i livsmedelsbutik
Minderårig ertappad efter ha stulit i livsmedelsbutik i Örebro, polis...
- Posted oktober 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login