Örebro kommun överklagar tingsrättens dom om Lyra

By on 12 december, 2025
Bild: Örebro kommun

Teknik- och servicenämnden har beslutat att överklaga Örebro tingsrätts dom i målet om vattenreservoaren Lyra, Örebro kommun anser att domen innehåller felaktiga juridiska tolkningar.

Fredagen 5 december meddelade Örebro tingsrätt sin dom i tvisten mellan Örebro kommun och entreprenören NCC, det ursprungliga ersättningskravet var 71 miljoner kronor inklusive moms. Tingsrätten dömde att kommunen ska betala 48 miljoner kronor – inte hela beloppet som NCC begärt.

Den 11 december beslutade Teknik- och servicenämnden att överklaga domen till hovrätten. Kommunen bedömer att domen frångår principen, om vad som är avtalat och strider mot nyare domar i liknande fall. Om domen står fast riskerar den att skapa osäkerhet, kring hur kommunens avtal ska tolkas och leda till ökade kostnader för örebroarna.

Enligt lag ska alla kostnader inom vatten- och avloppsverksamheten täckas av VA-taxan.

Lyra säkrar en stabil och trygg vattenförsörjning – varje dag

Lyra har varit i drift sedan mars 2025 och säkrar en stabil vattenförsörjning för Örebro. Den nya reservoaren har större kapacitet än Svampen, avancerad teknik och höga säkerhetskrav.

Örebro
Örebronyheter

Källa: Örebro kommun

You must be logged in to post a comment Login