- Matpriserna i juni färska bär dyrare
- Skolskyttens prov godkändes provledare anklagas för fusk
- Mobila museet dyker upp i Finnerödja
- Punktering satte stopp för Marcus Ericsson
- Stark insats trots förlust när Degerfors föll mot AIK
- Oavgjort för Örebro SK när nyförvärven vädrades
- Stora skillnader i antalet lagade tänder Örebro i topp
- Vissa läkemedel kan ge allvarliga biverkningar vid vätskebrist
- Risk för skyfall i norra delarna av länet
- Anonym insats av Marcus Ericsson
Örebro på plats 63 i klimatranking

Örebro placerar sig på plats 63 i landet vad gäller klimatanpassning, det visar en kartläggning som IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring har gjort. Årets resultat visar också att klimatanpassningsarbetet har tagit steg framåt, men inte i den takt som krävs och att många kommuner släpar efter.
— Örebro och många andra kommuner behöver bli bättre, på att hantera extremväder och klimatförändringar. De kommuner som är framgångsrika i sitt anpassningsarbete, är de som prioriterar frågan politiskt och avsätter resurser till arbetet, säger Pär Karlsson, rådgivare inom beredskap och klimatanpassning, Svensk Försäkring.
Örebro hamnar på plats 63 i den kartläggning över vilken kommun i landet som kommit längst med sitt klimatanpassningsarbete, som IVL Svenska Miljöinstitutet och Svensk Försäkring gjort. I den återkommande kartläggningen har kommunernas anpassningsarbete, analys över risker och utvärderingsarbete vägts samman.
Örebro får 23,5 poäng av 33 möjliga, därmed är Örebro kommunen med högst ranking i länet. Totalt 193 kommuner har svarat på enkäten och genomsnittspoängen är 17,7 poäng, en ökning från 16,5 i föregående kartläggning.
Undersökningen visar att det framför allt är små kommuner som ligger efter med klimatanpassningsarbetet, vilket kan vara en effekt av att de har små resurser och begränsat med kompetens att driva dessa frågor.
— Klimatförändringarna är inte längre ett framtidshot, de är en pågående verklighet och alla kommuner behöver arbeta aktivt med anpassning. Här har länsstyrelserna en viktig roll att följa upp och se vilka kommuner som behöver stöd, säger Magnus Hennlock, forskare på IVL Svenska Miljöinstitutet.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Svensk Försäkring
Related Posts
Latest News
-
Kraftsamling för stärkt cybersäkerhet
Cyberhoten mot Sverige är omfattande och ökar, cybersäkerhet är en...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Machu Picchu behåller ledningen, kinesiska muren och pyramiderna ökar i intresse
Resebyrån Tickets senaste undersökning visar vilka sevärdheter som man helst...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Begränsningen av vaccinering med Ixchiq
Begränsningen av vaccinering med Ixchiq, till personer som är 65...
- Posted juli 15, 2025
- 0
-
Matpriserna i juni färska bär dyrare
Priset på mat var i bredare mening närmast oförändrat i...
- Posted juli 14, 2025
- 0
-
Skolskyttens prov godkändes provledare anklagas för fusk
Skolskytten Rickard Andersson fick sitt jägarprov godkänt, nu anklagas provledaren...
- Posted juli 14, 2025
- 0
-
Mobila museet dyker upp i Finnerödja
Mobila museet dyker upp vid Finnerödja hembygdsgård. På flaket visas...
- Posted juli 14, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login