- KIF Örebro nollade enkelt BK Häcken
- Sent bakslag för Örebro SK
- Här har insekterna fått ett hotell
- Bättre verktyg mot förfallna fastigheter efterfrågas
- Vattenhjulet i Nora är nu Stjärnmärkt
- Matpriskrig och sårbara försörjningslinjer fanns redan på 1700-talet
- Alicante i topp inför sommaren
- Nu sommarjobbas det i järnvägsspåren
- Vad döljer sig under skynket i Kumla
- Nora kommun bekämpar invasiva blommor
Örebro SK Bandy föll mot nästjumbon
Bild: Örebro SK
Under tisdagen tog Örebro SK Bandy emot Frillesås BK hemma i Behrn Arena för den tredje omgången av Elitserien.
Det var dags för bottenmöte i bandyns elitserie där både Örebro och Frillesås jagade sin första vinst för säsongen.
Det var Frillesås som började allra bäst och de kunde redan i den första minuten ta ledningen då Markus Fremstad kunde slå in 0-1 för bortalaget. Frillesås fortsatte att spela bra och var noggranna i sitt spel, i den nionde minuten kunde gästerna kvittera in sitt andra mål genom Sergey Pochkunov och 0-2 till Frillesås. Örebro började nu sakta komma in i matchen men i den 15 minuten blåste domaren för straff till Frillesås och Adrian Emretsson kunde förvalta denna och slå in 0-3. Men nu var Örebro på gång och i den 24 minuten kunde Robin Rolkesson reducera och sätta första pinnen i protokollet för Örebro i den här matchen 1-3. Nu var spelet betydligt bättre från Örebro och man skapade flera vassa chanser men några mål blev det inte. mot slutet av halvleken blev det ganska irriterat och i den 53 minuten fick Örebro Victor Janers utvisad.
Örebro fick börja den andra halvleken med en spelare mindre på plan. Men hemmalaget klarade av utvisningen och skapade faktiskt några lägen och såg kanske lite vassare ut i ett spel som böljade ganska friskt. I den 60 minuten var det dags för en utvisning för gästerna som de klarade av. I den 62 minuten fick Örebro en straff som man brände och i den 66 mnuten var det åter dags för utvisning för Frillesås, under den sekvensen hade Örebro flera chanser men man lyckades inte få bollen i mål. I den 74 minuten lyckades dock gästerna utöka sin ledning genom Adrian Emretsson och 1-4. Robin Folkesson snackade till sig en utvisning för hemmalaget med drygt elva minuter kvar och i den 85 minuten kunde Frillesås sätta 5-1 genom Sergey Pochkunov. Örebro fortsatte jobba på för att hyfsa till siffrorna men tyvärr blev det inget mål. Matchen slutade 5-1 till Frillesås.
Det är nog i den första kvarten som ÖSK förlorade den här matchen, efter det gör man en helt ok match men man är ganska ineffektiva när man har sina lägen. Nu väntar Motala hemma på fredag och det kommer bli hårt då Motala börjat säsongen bra.
Nästa match spelar Örebro SK Bandy hemma mot IFK Motala Bandy Fredagen den 12 November i Behrn Arena.
Första halvlek:
- 00.41 – 0-1
- 08.27 – 0-2
- 14.46 – 0-3
- 24.08 – 1-3
Andra halvlek:
- 73.31 – 1-4
- 84.37 – 1-5
Karl-Johan Sandberg, Sport | Bandy Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro nollade enkelt BK Häcken
KIF Örebro mötte BK Häcken Academy under en gråmulen söndagseftermiddag,...
- Posted juni 14, 2026
- 0
-
Sent bakslag för Örebro SK
Under söndagen tog sig Örebro SK an Falkenbergs FF på...
- Posted juni 14, 2026
- 0
-
Här har insekterna fått ett hotell
Ett insektshotell har flyttat in på kullen i Lanna, vid...
- Posted juni 14, 2026
- 0
-
Bättre verktyg mot förfallna fastigheter efterfrågas
Ovårdade och förfallna fastigheter är ett utbrett problem i länets...
- Posted juni 14, 2026
- 0
-
Vattenhjulet i Nora är nu Stjärnmärkt
Avdelningen Vattenhjulet på Tullbackagården i Nora, är nu Stjärnmärkt genom...
- Posted juni 14, 2026
- 0
-
Matpriskrig och sårbara försörjningslinjer fanns redan på 1700-talet
Maten fanns i lagren, men nådde aldrig soldaterna vid fronten....
- Posted juni 14, 2026
- 0
-
Vänta med smarta telefoner till det år då barnet fyller 13 år
Vänta med smarta telefoner till det år då barnet fyller...
- Posted juni 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login