- Invigning av ny skridskobana på Krämartorget i Örebro
- De är nominerade till Byggnadspriset Örebroarna får rösta på sin favorit
- Femte raka för Kumla IBK skickar passning till konkurrenterna
- Sprängning påbörjas vid Stensnäs Nora
- Ingen insamling av julklappar i Hallsberg i år
- IKEA höjer priset på kaffe och introducerar kaffe med hopp
- Grattis årets ungdomsstipendiater i Kumla
- Posifon vann upphandling i Nora kommun och ingår ett nytt flerårigt avtal
- BIK Karlskogas poängsvit bruten
- Leksands IF nollades i Behrn Arena
Örebro SK blev överkörda av Hammarby TFF
Bild: Hammarby TFF/Örebro SK
Örebro SK stod inför en avgörande uppgift när laget under torsdagskvällen mötte Hammarby TFF på Kanalplan, i den första kvalmatchen om spel i Superettan 2026. Det negativa kvalet blev kulmen på en säsong som länge präglats av ojämna prestationer och poängtapp, vilket tvingade närkingarna att kämpa för sin plats i landets näst högsta serie.
Motståndet, Hammarby TFF kom till matchen med en stark höst bakom sig, med ett ungt spelskickligt lag fullt av energi. För Örebro handlade mycket om att stå emot hemmalagets tempo, hitta tillbaka till den defensiva stabiliteten och skapa ett utgångsläge att bygga vidare på inför returen på Behrn Arena nu på söndag.
….
Det blev en tuff inledning för Örebro i den första kvalhalvleken mot Hammarby. Matchen började visserligen jämnt, och gästerna skapade ett par halvchanser tidigt genom ett inlägg från Samuel Kroon och en nick möjlighet för Kalle Holmberg, men därefter tog hemmalaget över allt mer. Hammarby visade sin teknik och snabbhet i omställningarna, där de tvingade ÖSK att falla djupt med laget.
Efter drygt en halvtimme kom också utdelningen. Odera Adindu höll sig framme på en skarv i straffområdet och satte 1–0 för Hammarby med ett välplacerat avslut lågt i bortre hörnet, otagbart för Jakub Ojrzyński i Örebro målet. Målet blev en bekräftelse på matchbilden Hammarby dominerade bollinnehavet och tempot, medan ÖSK hade svårt att etablera något eget spel.
När halvtidsvisslan ljöd var känslan tydlig, Örebro hade blivit rejält tillbakapressat och var i behov av förändring för att inte förlora greppet om dubbelmötet. De få ljusglimtarna kom från enstaka fasta situationer och en chans för Ahmed Yasin i slutet av halvleken, men spelet präglades mest av stress och slarv. Hemmalaget gick till paus med övertaget och ÖSK stod inför en rejäl uppförsbacke inför den andra halvleken.
….
Matchbilden från före paus höll i sig efter återstarten då Hammarby styrde tempot och tryckte tillbaka Örebro, som fick jaga långa stunder. ÖSK försökte ta sig in via fasta situationer och omställningar. Den bästa möjligheten kom runt 70-minuten när Kalle Holmberg testade avslut efter en väl slagen fast situation, men Hammarbys målvakten Amar Dzevlan räddade. Strax därpå svarade hemmalaget med ett jätteläge som smet precis utanför, och några minuter senare tvingades Jakub Ojrzyński rädda vid första stolpen.
ÖSK sökte nya vägar framåt med byten där bland annat Melvin Bajrovic kom in för Simon Amin, för att skapa ett par sena halvchanser. Hampus Söderström prickade strax utanför på volley från distans, när Dino Salihovic skickade ett sent avslut över. I slutminuterna jagade gästerna kvittering men felbeslut i sista passningen, som vid Jesper Modigs misslyckade kontringsinlägg på övertid, gjorde att utdelningen uteblev. Inför 2 013 åskådare på Kanalplan skrevs slutsiffrorna till 1–0 för Hammarby TFF, Örebro gick därmed från bortamötet med ett knappt underläge inför returen på Behrn Arena.
….
Örebro SK hade svårt att mäta sig med Hammarby TFF:s tempo och bollskicklighet, Örebro mestadels fick försvara sig. Laget skapade få klara chanser och lyckades inte utnyttja sina fasta situationer. Jakub Ojrzyński stod för flera viktiga räddningar som höll siffrorna nere, men offensiven saknade skärpa och självförtroende. Med 1–0 i underläge inför returen krävs en tydlig uppryckning, både spelmässigt och mentalt om ÖSK ska rädda sin plats i Superettan.
Kvalmatch två spelar Örebro SK på söndag den 23 november 2025 hemma på Behrn Arena, en retur mot Hammarby TFF.
Matchfakta Hammarby TFF vs Örebro SK
- 29 minuten Mål Hammarby, Odera Adindu 1-0.
Matchen slutade Hammarby TFF 1 vs Örebro SK 0.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Örebro
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
Invigning av ny skridskobana på Krämartorget i Örebro
Lördag 13 december kl 10–15 invigs den nya skridskobanan på...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
De är nominerade till Byggnadspriset Örebroarna får rösta på sin favorit
I år är sex projekt nominerade till Byggnadspriset, som lyfter...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Femte raka för Kumla IBK skickar passning till konkurrenterna
Kumla IBK fortsätter att ånga på i division 2, under...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Sprängning påbörjas vid Stensnäs Nora
Nora samhällsbyggnadsförvaltning informerar, om att sprängningsarbeten kommer att påbörjas i...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Ingen insamling av julklappar i Hallsberg i år
Halsbergs kommun har blivit kontaktade av både privatpersoner och företag...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
IKEA höjer priset på kaffe och introducerar kaffe med hopp
IKEA Sverige höjer priset på en kopp kaffe med fem...
- Posted december 7, 2025
- 0
-
Man gripen efter misshandel
Polispatrull har under dagen gripit en man i 35-årsåldern i...
- Posted december 7, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login