- Jazz på Örebro slott fyller juli med sväng
- Satsning på framtiden genom byggkollo
- Dags för Barnveckan i Askersund
- Djupadalsbadets hopptorn hålls stängt säsongen ut
- Skolstartskalas i Hallsberg
- Folkomröstning om vindkraft i Nora
- Gömda skatter bland Rustas tapetnyheter
- Taktiskt jobbigt race för Marcus Ericsson
- Degerfors föll tungt trots reducering
- Här är örebroarnas lyckligaste platser enligt ny undersökning
Oscar Zia har släppt första singeln från kommande album
↑↑ Lyssna på Oscar Zia – Autopilot här ↑↑
Popstjärnan Oscar Zia släppte nya singeln ”Autopilot” den 17 februari, den första från hans kommande fullängdsalbum som släpps senare i år.
”Autopilot” är en direkt och lekfull poplåt med elektroniska inslag, skriven av Oscar Zia, Sebastian Atas, Victor Sjöstrom och Petter Tarland samt producerad av Sebastian Atas. Låten är Oscars första musiksläpp tillsammans med Sony Music Sverige.
”Låten kom till under en period det kändes som jag gick på autopilot. Huvudet var tomt och jag kände mig dränerad. Livet bara pågick runtomkring mig.” – Oscar Zia.
Oscar Zia är ett stort namn på den svenska popscenen och hans låtar har spelats över 30 miljoner gånger på Spotify. Multitalangen sitter inne på ett häpnadsväckande CV och har, utöver musiken, de senaste åren underhållit hela Sverige i TV-rutan och i radioshower. Han har axlat stora ärofulla programledaruppdrag, däribland Melodifestivalen och Musikhjälpen, samt haft ett eget TV program på TV4. Men nu satsar Oscar fullt ut på musiken och den popkarriär som till viss mån satts på paus.
Oscar berättar:
”Dom senaste åren har varit väldigt roliga! TV och radio blev en plats jag fick släppa loss och bara ha kul, en frizon. Mitt musikskapande pausades, för andra dörrar öppnades som kändes spännande. Men under 2022 saknade jag studion. Så jag började långsamt skriva igen, och ju större TV och radio uppdragen blev desto viktigare blev musiken där jag kunde stänga av press och prestationsångest.
Låtarna har den här gången växt fram ur lust och frihet, för jag hade till en början ingen speciell plan om en platta eller singel. Utan jag ville bara tänka på annat en stund, och jag tror det hörs i texterna och soundet.”
Håll tillgodo för fler singlar under våren och Oscars album i höst.
Kultur | Sverige
Örebronyheter
Källa: Sony Music
Related Posts
Latest News
-
Hyresgäster betalar miljarder i dolda bredbandsavgifter
Priset på bredband har rusat i hyresrätte, en 70-procentig ökning...
- Posted juli 8, 2025
- 0
-
Sveriges mest lästa baksida fyller 50
Sedan 1975 har Arla använt baksidan av sina mjölkpaket för...
- Posted juli 8, 2025
- 0
-
Varning för falska filmer
Bedragare utnyttjar Folkhälsomyndigheten och tidigare statsepidemiologen Anders Tegnell för att...
- Posted juli 8, 2025
- 0
-
Sverige ger miljarder till världens fattigaste länder
Regeringen har beslutat om att bidra med 8,2 miljarder kronor...
- Posted juli 8, 2025
- 0
-
Jazz på Örebro slott fyller juli med sväng
För första gången arrangeras nu Jazz på slottet, ett nytt...
- Posted juli 7, 2025
- 0
-
Satsning på framtiden genom byggkollo
Byggkonjunkturen vänder uppåt och framtidstron ökar bland hantverkarna, men bristen...
- Posted juli 7, 2025
- 0
-
Dags för Barnveckan i Askersund
I många år har vecka 28 i Askersund varit synonymt...
- Posted juli 7, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login