- Mingel – *Makeriet* Lördag 24 Maj
- Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
- KIF visade vilka som är störst i stan
- Pridevecka på Lindesbergs stadsbibliotek
- Mingel – *Makeriet* Fredag 23 Maj 2025
- KAJ kommer till Humlehagen
- Ändrade avgiftstider i zon 2 införs i Örebro
- Första vänortsbesöket från Shepetivka
- Pilotprojekt i startgroparna för mobilt närsjukvårdsteam i norra länsdelen
- Blåsmusikens dag i Degerfors
Oskar Karlsson med son ställer ut ”En helt otrolig maskin” i Fellingsbro

Lördag 18 maj kl 16-19 bjuder Fellingsbro Konstateljé in till vernissage på ”En helt otrolig maskin”, en utställning av Oscar Karlsson & hans son Levi på FOG (Fellingsbro Galleri).
På vernissagen bjuds på både performance och korvgrillning, eller kom förbi och upplev denna häftiga utställning fram till 8 juni på onsdagar kl 17 – 19 och lördagar kl 12 – 15.
Oscar Karlsson är född och uppväxt i Lindesberg och studerar nu sitt andra år på Örebros Konstskola. Han är självlärd konstnär och jobbar med en experimentell process som har tung fokus på fritt uttryck. Han jobbar med allt material som och experimenterar fram det som behöver komma ut just då.
”Jag jobbar med en icke-linjär experimentell process som är tungt fokuserat på fritt utryck. Mitt skapande är ett sätt att utrycka mina känslor som jag inte kan i ord, ett sätt för mig att bli sedd och förstådd. Jag använder alla typer av material och medium, ser inga begränsningar utan försöker hitta lösningar med det jag har.
Har jobbat med måleri, skulpturer, ljudkonst, film, fotografi, installationer och performance. Min konst är väldigt öppet för tolkningar åt många håll, vill att man ska tappa bort sig lite och glömma sina problem, vardagsstressen och alla måsten för en stund, bli mer närvarande och låta fantasin göra sitt”
….
FOGs kalendarium:
18 maj – 8 juni: ”En helt otrolig maskin”
Utställning av Oscar Karlsson & hans son Levi.
Oscar är född och uppväxt i Lindesberg men studerar nu på Örebros Konstskola.
Han är självlärd konstnär och jobbar med en experimentell process som har tung fokus på fritt uttryck.
13 juni kl 9-13: Workshop i lera
Kom och skapa med oss! Fellingsbro Konstateljé bjuder in alla barn på en sommarlovsaktivitet. Alla får för hand göra sin egen skål, vas eller skulptur i lera. Du får sedan välja glasyr. Färdigbrända verk kan hämtas i slutet av sommaren. För alla barn mellan 7-15 år
Kultur | Fellingsbro
Örebronyheter
Källa: LindeKultur
Related Posts
Latest News
-
Stärkt föräldraskapsstöd till föräldrar med barn placerade utanför hemmet
Att vara förälder till ett barn som vårdas utanför det...
- Posted maj 25, 2025
- 0
-
Ändrad avrådan för resor till Ukraina
Utrikesdepartementet har ändrat reseavrådan för Ukraina, för västra Ukraina har...
- Posted maj 25, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 24 Maj
*Makeriet* 2025.05.24 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted maj 25, 2025
- 0
-
Örebro SK har inte vunnit på 13 raka
Under lördagen tog sig Örebro SK an Östersunds FK på...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Man avlägsnad från stormarknad
En man i trettioårsåldern har avlägsnats från en stormarknad på...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
Personbil voltade med tre personer i bilen
En singelolycka har inträffat strax norr om Örebro, det är...
- Posted maj 24, 2025
- 0
-
The Pinks tvingas ställa in men firandet fortsätter
Det kultförklarade popbandet The Pinks, med rötter i Degerfors och...
- Posted maj 24, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login