- Bingo-lycka i Örebro – kvinna vann 168 750 kronor på Godisregnet
- Se filmen om Viva Språket i Vivalla – vinnare av Utvecklingspriset 2025
- Peg Parnevik och Jill Johnson intar scenen på Karlskogafesten 2026
- Algoritmer påverkar offentliga beslut – men ansvaret är oklart
- Skolbuss körde in i byggnad
- Gymnasieskolans utbud i Örebro län fortsatt långt från Skolverkets målbild
- BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
- Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
- Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
- Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
Över 30 TBE-fall bekräftade var tredje svensk saknar skydd
Genrebild
Den kalla våren i kombination med att många svenskar inte tror sig vistas i riskområden, har förskjutit vaccinationen mot TBE. Men när inomhus byts mot utomhus, ökar smittorisken både i urbana och naturnära miljöer.
Redan nu har 38 fall av sjukdomen rapporterats, samtidigt som var tredje svensk, över 3,5 miljoner invånare, helt saknar skydd mot det fästingburna viruset.
Efter en ovanligt kall maj har sommaren börjat ta fart, i takt med att allt fler visats utomhus ökar också risken att smittas av TBE. En undersökning som VaccinDirekt låtit Novus genomföra visar att mer än var tredje svensk (34 procent), helt saknar skydd mot TBE och att över hälften (53 procent) saknar ett fullgott skydd.
Den vanligaste orsaken till att man inte vaccinerat sig, är för att man inte anser sig vistas i riskområden. Eftersom fästingar numera är aktiva under större delar av året, och sprider sig både till nya områden och värddjur, är det många som underskattar risken i sin närmiljö.
— I Sverige njuter vi av att vistas i skog och mark. Fästingar förekommer i låg vegetation, till exempel gräs; i parker, trädgårdar, badplatser, golfbanor, löpspår, lekplatser och andra utomhusmiljöer. Även om man ”aldrig är ute i skogen” innebär det inte att man är skyddad. Fästingar finns där rådjur och gnagare kan röra sig, det kan vara i skogen men även i stadsparker, vilket många inte tänker på. Ju mer tid vi, och våra husdjur, tillbringar utomhus, desto viktigare är det att se över sitt skydd, säger Charlotta Zacharias, leg. läkare och sakkunnig hos VaccinDirekt.
Innan den riktiga sommarvärmen kommer, är det få som tänker på TBE och fästingar. Det gör att en del skjuter upp sin vaccination längre än rekommenderat, trots att fästingar blir aktiva redan vid fem plusgrader. Även om det krävs tre doser för ett fullgott skydd börjar immunsystemet att bygga upp ett visst skydd från första dosen.
— Det är aldrig för sent att börja, man behöver heller inte oroa sig om det gått längre tid än rekommenderat mellan doserna. Skyddet byggs upp oavsett och ett delvis skydd är avsevärt mycket bättre än inget alls, säger Charlotta Zacharias.
Vaccinationsschema, rätt dos i rätt tid ger rätt skydd
Två veckor efter den andra dosen har cirka 90 procent av vaccinerade utvecklat skyddande antikroppar, två doser bedöms ge ett tillräckligt skydd i ungefär ett år. Personer mellan 1 och 49 år rekommenderas tre doser det första året:
- Dos två tar du en månad efter den första sprutan.
- Dos tre tar du 5–12 månader senare.
- Den fjärde dosen tar du tre år efter dos tre, därefter fyller du på vart femte år.
Är du 50 år eller äldre, eller har nedsatt immunförsvar?
Då ges dos tre redan två månader efter dos två, följt av dos fyra inom 5–12 månader och en femte dos tre år senare. Därefter rekommenderas påfyllnad vart femte år.
Visste du att?
Drygt en av tio svenskar vet inte om de är vaccinerade mot TBE, hur många doser som tagits eller när. För att upprätthålla ett fullgott skydd behöver du följa ditt rekommenderade vaccinationsschema. Du kan tidsinställa påminnelser direkt i din telefon eller få automatiska påminnelser direkt i appen om du vaccinerar dig hos VaccinDirekt och har notiser aktiverade.
Vad av följande stämmer in på dig när det gäller vaccination mot TBE?
- Jag har tagit en dos, 4 % Jag har tagit två doser, 8 %.
- Jag har tagit tre doser eller fler (d.v.s. är fullt vaccinerad), 42 %.
- Jag har tagit en eller flera doser, men har inte koll på när jag tog min senaste dos, 7 % Jag har inte tagit någon dos mot TBE, 34 %.
- Vet ej, 4 %.
Vilken/vilka är de främsta orsakerna till att du inte har vaccinerat dig mot TBE?
- Jag vistas sällan i områden där fästingar förekommer, 29% Jag vistas sällan i områden med hög risk för TBE, 27%.
- Jag har inte haft tid/det har inte blivit av, 25% Jag upplever att vaccinationen är dyr, 25%.
- Jag anser att risken att smittas av TBE är låg, 23% Det är inget jag prioriterar, 17%.
- Jag vet för lite om TBE för att ta ställning till om jag ska vaccinera mig eller inte, 7% Jag är generellt skeptisk till vacciner, 4%.
- Jag oroar mig för biverkningar från TBE-vaccinet, 4%.
- Det är svårt att hitta tid eller plats för att vaccinera mig, 2%.
- Jag har redan skydd genom naturlig immunitet eller tidigare vaccination, 0% Annat, nämligen, 5%.
- Vet ej, 3%.
Hälsa
Örebronyheter
Källa: VaccinDirekt
Related Posts
Latest News
-
Så får man bättre luft hemma under pollensäsongen
När pollensäsongen drar igång räcker det ofta inte att hålla...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Så mycket kostar ett djur per år
En färsk undersökning visar att Sveriges djurägare lägger stora summor...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Gamers, influencers och youtubers kan behöva deklarera
Den som tar emot pengar, tjänster eller produkter kan behöva...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Första hjälpsändning till Iranska Röda Halvmånen
Internationella rödakorskommittén (ICRC) har skickat 171 ton nödvändiga hjälpmedel till...
- Posted april 17, 2026
- 0
-
Bingo-lycka i Örebro – kvinna vann 168 750 kronor på Godisregnet
Under tisdagen slog jackpotten till i bingo-spelet Godisregnet hos Svenska...
- Posted april 16, 2026
- 0
-
Se filmen om Viva Språket i Vivalla – vinnare av Utvecklingspriset 2025
Viva Språket bidrar till hundratals barns språkutveckling i Vivalla varje...
- Posted april 16, 2026
- 0
-
Vespa omkull på Länsväg 690
En vespa med två personer gick omkull på länsväg 690,...
- Posted april 16, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login