- KIF Örebro körde över Jitex
- Örebro HK fick med sig en fullpoängare i Catena Arena
- Örebroaren Per vann 1,8 miljoner på Klöver-Triss
- Licensjakt efter högst 36 vargar i Örebro län
- Biblioteket prisas för konkret och långsiktigt barnrättsarbete
- Anmäl dig som utställare till Vinterspår 2027
- Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår
- BIK Karlskoga föll mot tabelljumbon
- Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
- Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
Över en halv miljon barn och unga har beviljats Fritidskortet
Genrebild
Under 2026 har över en halv miljon barn och unga beviljats Fritidskortet. Av dessa har över 402 000 använt sitt fritidskort, till att betala för fritidsaktiviteter inom idrott, kultur och friluftsliv.
Våren 2023 fick E-hälsomyndigheten i uppdrag av regeringen att samordna arbetet med att förbereda och införa Fritidskortet, samt utveckla den digitala tjänst som gör satsningen möjlig.
Fritidskortet lanserades under hösten förra året, 2026 är det första helåret. Hittills i år har över 507 000 barn beviljats fritidskort, mer än 402 000 fritidskort har använts till att betala för en aktivitet hos någon av de 7 264 föreningar och kulturskolor som är anslutna till Fritidskortet.
— Det här är resultatet av ett nära samarbete mellan myndigheter, föreningsliv och andra aktörer. Tillsammans har vi skapat förutsättningar för att fler barn och unga ska kunna ta del av ett aktivt och meningsfullt fritidsliv, säger E‑hälsomyndighetens generaldirektör Peter Yngve.
Bakom varje siffra finns barn och unga som fått större möjlighet att delta i fritidsaktiviteter, utveckla sina intressen och bli en del av en gemenskap.
Fritidskortet är ett samarbete mellan E-hälsomyndigheten, Folkhälsomyndigheten, Försäkringskassan, Statens kulturråd och Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor i samverkan med Riksidrottsförbundet, Svenskt Friluftsliv och Sveriges Kommuner och Regioner.
Sverige
Örebronyheter
Källa: E-hälsomyndigheten
Related Posts
Latest News
-
KIF Örebro körde över Jitex
Under lördagen tog KIF Örebro emot Jitex BK hemma på...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Örebro HK fick med sig en fullpoängare i Catena Arena
Efter katastrofmatchen senast i Malmö var det dags för Örebro...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Örebroaren Per vann 1,8 miljoner på Klöver-Triss
För andra dagen i rad fick Örebro län en vinnare...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Licensjakt efter högst 36 vargar i Örebro län
Länsstyrelserna i Mellersta rovdjursförvaltningsområdet har beslutat om licensjakt efter varg...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Biblioteket prisas för konkret och långsiktigt barnrättsarbete
Örebro bibliotek har tilldelats Årets barnrättsutmärkelse Elefanten, av Svensk Biblioteksförening...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Anmäl dig som utställare till Vinterspår 2027
Nu kan du anmäla dig som utställare under Vinterspår 2027....
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår
Närmare 30 000 personer har sökt till Örebro universitet, som...
- Posted oktober 17, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login