- Loving Embers klart bäst på Kvarteret
- Örebro HK nollade HV71 i Malmö Arena Cup 2026
- Degerfors kommunfullmäktige tar beslut om ny VA-taxa 28 september
- Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
- Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
- Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
- Tobias Baudin och Teresa Carvalho besöker Örebro
- Huggorm i Örebro i topp i naturfototävling för Wikipedia
- Dialogdag med barnens tankar i fokus
- Pris-trädet har fått sina första löv
Överklagar vargjakten i samtliga län
Genrebild
Naturskyddsföreningen överklagar länsstyrelsernas beslut om licensjakt på varg i samtliga berörda län, och kräver att den planerade jakten stoppas. Jakten bygger på felaktiga grunder, och om besluten inte dras tillbaka riskerar vargpopulationen att minskas till farligt låga nivåer.
— Regeringen har öppnat för en omfattande och olaglig licensjakt på en fridlyst och starkt hotad art. Besluten strider mot både vetenskapen och EU-rätten, och om de inte dras tillbaka omedelbart riskerar vi oåterkalleliga skador på vargstammen, säger Beatrice Rindevall, ordförande för Naturskyddsföreningen.
Samtliga beslut om licensjakt i januari 2026 baseras på regeringens nya sänkta referensvärde för gynnsam bevarandestatus – 170 vargar (tidigare 300). Men detta referensvärde saknar vetenskapligt stöd och har underkänts av EU-kommissionen, som menar att 170 vargar inte räcker för att vargen ska nå så kallad ”gynnsam bevarandestatus” – alltså överleva på sikt i Sverige. Kommissionen kräver att Sverige omgående korrigerar sin rapportering och återkommer med ett vetenskapligt grundat värde.
Det här omkullkastar hela grunden för de beslut som fattats om licensjakt. Därför överklagar Naturskyddsföreningen nu samtliga beslut som fattats i Södermanland, Örebro, Västra Götaland, Västmanland och Dalarna. Överklagan kommer att prövas av förvaltningsrätten i Luleå.
— Vargstammen har under de senaste åren minskat i Sverige och bedöms som starkt hotad. I vissa län har hela vargrevir försvunnit där det tidigare fanns flera revir intill varandra. Det här höga jakttrycket riskerar att snabbt förvärra läget för en redan hårt drabbad art, säger Isak Isaksson, sakkunnig i jaktfrågor vid Naturskyddsföreningen.
Licensjakt på varg 2026
Sveriges länsstyrelser har beslutat om licensjakt på totalt 48 vargar i Sverige och räknar därutöver med cirka 22 vargar i skyddsjakt – sammanlagt 70 vargar. En sådan minskning beräknas leda till att populationen minskar över 22 procent till nästa höst.
Licensjakten pågår 2 januari – 15 februari 2026:
- Södermanland: 12 vargar
- Örebro: 18 vargar
- Västra Götaland: 6 vargar
- Västmanland: 6 vargar
- Dalarna/Västmanland: 6 vargar
Sverige
Örebronyheter
Källa: Naturskyddsföreningen
Related Posts
Latest News
-
Loving Embers klart bäst på Kvarteret
Live at Heart 2026 har kommit igång och det är...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Örebro HK nollade HV71 i Malmö Arena Cup 2026
Örebro HK befinner sig för till i Malmö där man...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Degerfors kommunfullmäktige tar beslut om ny VA-taxa 28 september
Degerfors kommunstyrelse beslutade vid sitt sammanträde den 1 september, att...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
Den 1 september är det höstpremiär för Tisdagsklubben – en...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
Från och med den 1 september 2026 kan du som...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
Under natten till idag fredag upptäcktes ett tekniskt fel i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Avskaffa nuvarande system med oberoende skiljeman
Hyresgästföreningen kräver att systemet med oberoende skiljeman avskaffas i dess nuvarande form....
- Posted september 4, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login