- Degerfors bröt en 17 matcher lång förlustsvit
- Lars DK med band till Makeriet
- Välkommen på invigning av Spårparken
- Kamerabevakning med drönare i samband med ÖSK-match
- Kumla satsar på världens gladaste världsrekord, dans i 427 trappsteg
- Sjunde upplagan av Lakeside Pride nu med egen Prideparad
- Örebro kommuns starka utvecklingsresa fortsätter
- Nytt steg för att framtidssäkra Karlskogas dricksvatten
- KICKS växlar upp sin hudvårdssatsning
- Kan Värmland så kan vi, slutspurt för utrotningsprojektet
Påfyllning i registret till fängelserullorna

Det har blivit dags för en ny uppdatering av ArkivDigitals register till fängelserullorna, den här gången innehåller uppdateringen 57 155 nya sökbara uppgifter för åren 1780–1789. Med hjälp av registret blir det nu enklare att hitta sina förfäder och släktingar som suttit i fängelse.
Totalt innehåller registret 1 828 514 sökbara uppgifter för åren 1780–1850, man kommer att fortsätta uppdatera efter hand som indexeringen blir klar.
Rullorna, eller listorna, skrevs vid de olika häktena och fängelserna och skickades varje månad in till Justitiekanslern. Hela den här serien täcker åren 1750–1906, och för tillfället arbetar ArkivDigital med att indexera de månadsvisa rullorna som skickades in till Justitiekanslern 1750–1850.
I registret kan du söka på fångens för- och efternamn, titel/yrke, plats, rullans datum, inskrivningsdatum, brott, fängelse/häkte och län.
På den registrerade bilden, som man öppnar genom att klicka på länken till källan, finns ofta mer information att hitta. Bland de uppgifter som kan finnas är relationer mellan fångarna, information om när de skickades till olika rättegångar, om de sitter kvar för att de överklagat till hovrätten samt om de suttit av sitt straff eller skickas vidare till ett fängelse.
Om man har tur och alla rullor finns bevarade, kan man hitta många ingångar till fången och kan på så sätt följa honom eller henne. Man kan även få ingångar till andra handlingar.
Totalt finns det nu drygt 273 miljoner registerposter hos ArkivDigital, registerposter som underlättar släktforskningen och hjälper när man snabbt vill hitta sina släktingar i kyrkböcker och andra handlingar.
För att söka i fängelserullorna loggar man in på app.arkivdigital.se, klickar på Registersökning och väljer Fängelserullor i listan över registerkällor. Man behöver ha ett abonnemang hos ArkivDigital för att kunna söka i registret.
Kultur
Örebronyheter
Källa: ArkivDigital
Related Posts
Latest News
-
Unga tvivlar på samhällets förmåga att hantera psykisk ohälsa
Psykisk ohälsa förväntas bli den största folkhälsoutmaningen inom fem år,...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Risker och brister i skyddet för våldsutsatta barn ska analyseras
Alla barn har rätt till en trygg och säker uppväxt...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
443 studerande återkrävs på studiemedel i Örebro län
Just nu får cirka 17 000 studenter återkrav från CSN...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Japan går om klassikerna svenskarnas nya drömresmål
Glöm Italien och Spanien, i år är det Japan som...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Ohälsosamma matvanor ökar bland unga
Ohälsosamma matvanor ökar bland unga, var tredje saknar kunskap om...
- Posted maj 16, 2025
- 0
-
Lockout skapar förutsättningar för flygbolagen att värna kundernas resor
De stridsåtgärder som Svenska Transportarbetareförbundet (Transport) har varslat, skulle innebära...
- Posted maj 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login