- Dansskolan Entrés vårshow 2025 ”Hemma hos…”
- Korta föreläsningar om forskning som berör
- De två sista patienterna efter skjutningen på Campus Risbergska får lämna sjukhuset
- Allt fler överlever stroke
- 100-årsminnet av Stripastrejken uppmärksammas genom utställningen Stripa 25-27
- Allt fler bostäder står tomma i Örebro län
- Lidl Sverige återkallar hundgodis kycklinghals av varumärket Orlando
- Kräftfiske i Svartån 2025
- Barnens och folkets röst är med och formar OPENART 2026
- Från kockutbildning direkt till skolkök möt Isabel
Peter Stormare Från Arbrå till Hollywood till Örebro

Våren 2025 kommer Peter Stormare hem till Sverige för vårens stora turné ”Från Arbrå till Hollywood”. Med egna och andras låtar och med en fantastisk karriär, tar Peter med sig sitt Svensk/Amerikanska band Whispering Pines för att besöka 18 orter runt om i landet med ett stopp i Örebro söndag 20 april 2025. Man får höra musik och personliga historier från Peters karriär och liv.
Peter Stormare är inte bara skådespelare, han har också ett stort och djupt intresse för musik. Uppvuxen i Arbrå i Hälsingland, där landsbygdens musikaliska traditioner influerade honom tidigt, har han genom åren odlat sin passion för musiken. Han skriver och framför egen musik, och har tidigare släppt två album på svenska där hans unika tolkningar av teateristisk musik som genomsyras av både hans svenska rötter och hans amerikanska erfarenheter. Just nu är Peter aktuell med den nya Country inspirerande singeln ”Without The Grind”
Hans musikaliska karriär har gett honom en plattform att uttrycka andra sidor av sitt konstnärskap och speglar hans livslånga kärlek till både storytelling och musik.
Utöver sin framgång inom film, teater och musik har Peter Stormare också visat sin talang som författare. Våren 2024 släppte han sin självbiografi Pojken från Arbrå, en personlig och gripande berättelse om hans resa från den lilla byn i Hälsingland till att bli en internationellt erkänd skådespelare. Boken belyser hans uppväxt, karriärens många höjdpunkter och utmaningar, och hans reflektioner över livet och konsten. Pojken från Arbrå ger en unik inblick i Stormares mångsidiga liv, där skådespel, musik och en djup kärlek till sina rötter går hand i hand.
— Jag ser verkligen fram emot att få den unika möjligheten att få möta en publik live, och dessutom på de tiljor där min skådespelar-karriär startade. I en intim samvaro vill jag förmedla den musik som till stor del format mitt liv samt de personliga möten och avsked som lett fram till denna konsert-turné. Att få göra detta tillsammans med dessa fantastiska musiker vid min sida är en dröm som äntligen besannats. Hoppa att vi möts i april 2025 kära publik, säger Peter.
Idag är Peter Stormare en av Sveriges mest internationellt erkända skådespelare, känd för sina mångfacetterade roller och sitt sätt att ge djup och komplexitet till varje karaktär han porträtterar. Oavsett om det är på den svenska teaterscenen, i amerikanska storfilmer, genom sin musik, eller genom sitt författarskap, fortsätter han att fascinera och inspirera publik världen över.
Söndag 20 april 2025 kommer Peter Stormare till Hjalmar Bergman Teatern med sitt Svensk/Amerikanska band Whispering Pines.
Kultur | Örebro
Örebronyheter
Källa: Conventum
Related Posts
Latest News
-
Man körde påverkad i Askersund
Man i trettioårsåldern misstänks för rattfylleri efter kontroll i centrala...
- Posted maj 13, 2025
- 0
-
Dansskolan Entrés vårshow 2025 ”Hemma hos…”
Äntligen dags för Dansskolan Entrés vårshow 2025, årets tema är...
- Posted maj 13, 2025
- 0
-
Man bar kniv i Kumla
En man i trettioårsåldern misstänks för brott mot knivlagen. Mannen...
- Posted maj 13, 2025
- 0
-
Kvinna till sjukhus efter trafikolycka
En kvinna i trettioårsåldern fick föras till sjukhus efter en...
- Posted maj 13, 2025
- 0
-
Korta föreläsningar om forskning som berör
Korta föreläsningar om forskning som berör, och bidrar till samhällsförändring. Fyra...
- Posted maj 13, 2025
- 0
-
Man gripen på E18
En man i fyrtiofemårsåldern misstänks för bland annat rattfylleri efter...
- Posted maj 13, 2025
- 0
-
De två sista patienterna efter skjutningen på Campus Risbergska får lämna sjukhuset
En av de två kvarvarande patienterna som vårdats på Universitetssjukhuset...
- Posted maj 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login