Pilotprojekt med A-traktor gav feriepraktikanter en inblick i hemtjänsten

By on 6 juli, 2026
På bilden: Tilde Hansson, Tindra Thorén och Anneli Ekmark undersköterska, gruppledare och planerare inom hemtjänsten.

Foto: Ljusnarsbergs kommun

I sommar har Ljusnarsbergs kommun testat ett nytt upplägg inom feriepraktiken. Med hjälp av en A-traktor har två ungdomar stöttat hemtjänsten med transporter, där de samtidigt har skapat uppskattade möten med kommunens äldre.

Som en del av ESF-projektet Nu fortsätter vi med barnen, har Ljusnarsbergs kommun genomfört ett pilotprojekt inom feriepraktiken. Syftet har varit att utveckla det generationsövergripande arbetet, samt skapa fler möten mellan unga och äldre.

Under tre veckor har Tilde Hansson och Tindra Thorén haft sin feriepraktik inom hemtjänsten. Med hjälp av en A-traktor har de kört ut matlådor, samt lämnat tillbaka ren tvätt till brukare. Ungdomarna har själva planerat sina körningar och tidsåtgången mellan brukarna.

— Det har varit ett roligt, lärorikt och meningsfullt sommarjobb. Vi har träffat många äldre och haft många trevliga samtal. De har alltid varit glada när vi kommit och vi har pratat om allt möjligt, från vädret till aktuella händelser, berättar Tilde och Tindra.

Mötena med brukarna har också gett dem en större förståelse, för hur arbetet inom hemtjänsten fungerar. Båda kan tänka sig att arbeta inom hemtjänsten i framtiden, samt rekommenderar gärna andra ungdomar att söka om pilotprojektet fortsätter nästa sommar.

Handledaren Anneli Ekmark är mycket nöjd med ungdomarnas insats.

— Tilde och Tindra har gjort ett fantastiskt jobb. De har varit engagerade, tagit egna initiativ och alltid sökt nya arbetsuppgifter när det varit lugnare. Det har varit väldigt roligt att ha dem här och jag hoppas att vi kan fortsätta med den här feriepraktiken nästa år, säger Anneli Ekmark.

Kopparberg
Örebronyheter

Källa: Ljusnarsbergs kommun

You must be logged in to post a comment Login