Regionerna enas om gemensam beredskap för krig och kris

By on 4 juni, 2025
Bild: Region Örebro län/Anders Olofsson

Samordning och planering av hälso- och sjukvård inför höjd beredskap och krig är viktiga delar i ett robust totalförsvar, det menar regionstyrelsen som har skickat en rekommendation till regionfullmäktige om att anta ett nationellt samverkansavtal.

— Region Örebro län ansvarar tillsammans med Sveriges övriga regioner för flera samhällsviktiga funktioner i både fredstid och krigstid. Vi måste alla bidra till att stärka Sveriges försvar men det är onödigt att vi arbetar var och en för sig, det finns stora vinster både vad gäller tid och resurser om vi kan samordna oss i gemensamma strukturer, gemensam planering och gemensamt ansvarstagande, säger Jenny Steen (S), ordförande i regionstyrelsen.

En ökad samverkan mellan regionerna, underlättar också den statliga planeringen och förmågan att möta NATO:s krav inom ramen för Sveriges medlemskap.

— Ett förändrat omvärldsläge och Sveriges medlemskap i NATO innebär stora och ökande förväntningar på regionernas förmåga vilket vi nu möter upp med regiongemensamma krafter. Genom att ingå ett samverkansavtal och inrätta ett nationellt kansli bidrar vi till att stärka den samlade ledningsförmågan under höjd beredskap och krig, säger Charlotta Englund (C), regionstyrelsens vice ordförande.

— Att vi under ordnade former kan skapa ramar för samverkan inom hälso- och sjukvårdsområdet kommer vi att ha stor nytta av i det framtida beredskapsarbetet. Hälso- och sjukvården har en central plats i det svenska totalförsvaret och om vi ska ha en fungerande sjukvård i krig måste vi säkerställa en fungerande sjukvård i fred, säger Behcet Barsom (KD), ledamot i regionstyrelsen.

Samtliga 21 regioner har beslutat att delta i nationell samordning och planering av hälso- och sjukvård inför och under höjd beredskap och krig. Arbetet för att realisera, detta kommer att samordnas och utvecklas i ett gemensam kansli som benämns Nationell samordning planering (NSPL). Kansliets roll är att stödja regionerna för att stärka den samlade ledningsförmågan under höjd beredskap och vid krig.

Örebro/Örebro län
Örebronyheter

Källa: Region Örebro län

You must be logged in to post a comment Login