- Spel för 54 kronor gav miljonvinst på Lotto till örebroare
- Mingel – *Makeriet* Lördag 19 April
- Lågt förtroende för Sveriges livsmedelsförsörjning
- KIF Örebro Föll mot Trelleborg
- Spångberg & Sarah Dawn Finer till Örebro
- Degerfors IF föll hemma mot Elfsborg
- Fjärde raka förlusten för Örebro SK
- Var fjärde Örebroväg i dåligt skick ett tydligt tillväxthinder
- Kumla näst bäst i Sverige på parkskötsel
- Forskning öppnar för ny behandling av hudcancer
Rött kort till Fifa i nytt samarbete

SvenskaFans och Amnesty ingår i ett större samarbete med fokus på VM 2022 i Qatar. Syftet är att engagera supportrar och skapa debatt kring Qatarfrågan för att uppmärksamma migrantarbetarnas villkor. – Vi märker att det här är en av de mest explosiva frågorna i fotbollsvärlden just nu, säger SvenskaFans chefredaktör Linus Sunnervik.
I februari rapporterade Guardian att minst 6500 människor har dött under byggandet av arenor och infrastruktur inför herrarnas fotbolls-VM i Qatar 2022. Migrantarbetarnas levnads- och arbetsvillkor i Qatar kritiseras av internationella fackliga organisationer, och i Sverige har Djurgården och Gais under våren tagit ställning för att svenska fotbollförbundet borde bojkotta mästerskapet.
SvenskaFans kommer nu att lyfta Qatarfrågan i ett större samarbete med Amnesty som löper fram till och med VM 2022. På den nylanserade sidan SvenskaFans Fair Play Qatar kommer besökare att kunna ta del av de senaste rapporterna från Qatar, driva debatt och fördjupa sina kunskaper om situationen i Qatar och VM 2022.
– Vi ser och hör att Qatarfrågan väcker mycket känslor, men också att många supportrar efterfrågar mer information. Med hjälp av Amnestys rapporter vill vi hjälpa supportrar att bilda sin egen uppfattning i Qatarfrågan, utan att säga åt folk vad de ska tycka, säger SvenskaFans chefredaktör Linus Sunnervik.
Joanna Backman, varumärkesansvarig på Amnesty Sverige:
– Vi är väldigt stolta över samarbetet med SvenskaFans. Det ger oss möjligheten att nå ut till ännu fler människor med våra viktiga budskap när det gäller kopplingen mellan mänskliga rättigheter och sport – och i det här fallet situationen i Qatar. Vi är också glada över att mänskliga rättigheter är en prioriterad fråga för SvenskaFans, och att de lägger både tid och resurser på att informera människor om baksidan av herrarnas fotbolls-VM.
SvenskaFans Fair Play Qatar kommer att fungera som en informationskanal men även erbjuda möjlighet för besökare att skapa debatt. Skribenter på SvenskaFans kommer också att erbjudas möjlighet till utbildning av Amnesty för att fördjupa sina kunskaper.
– Som Sveriges största plattform för supportrar så känns det som en självklarhet att göra SvenskaFans Fair Play Qatar till en naturlig mötesplats och kunskapskälla för de här frågorna, säger Linus Sunnervik.
Regionalt
Örebronyheter
Källa: Everysport Media Group
Related Posts
Latest News
-
Spel för 54 kronor gav miljonvinst på Lotto till örebroare
Lördagens Lottodragning resulterade i en ny miljonvinst till Örebro, en...
- Posted april 20, 2025
- 0
-
Mingel – *Makeriet* Lördag 19 April
*Makeriet* 2025.04.19 Lördag Stig in till Makeriet och stanna upp! Andas...
- Posted april 20, 2025
- 0
-
Lågt förtroende för Sveriges livsmedelsförsörjning
Livsmedelsimporten har stadigt ökat under de senaste åren och Sveriges...
- Posted april 20, 2025
- 0
-
Brister hos var fjärde motorcykel
Våren är i antågande, likaså högsäsongen för motorcyklar. Jämfört med...
- Posted april 20, 2025
- 0
-
Fler vill spara skatteåterbäringen jämfört med i fjol
Lågkonjunkturen har satt sina spår på svenskarnas privatekonomi. I en...
- Posted april 20, 2025
- 0
-
Svenskarnas hatkärlek till charterresor
Med anledning av charterresans 70-årsjubileum, har Norstat på uppdrag av...
- Posted april 20, 2025
- 0
-
Stärkt skolsäkerhet
Alla elever och skolpersonal ska känna sig helt trygga i...
- Posted april 20, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login