- Storåskolans Nicola Hedlund vinner årets pedagogiska pris
- Reningsverk blir konstverk som en del av OpenArt
- Vretalunds lekplats och utegym har invigts
- Badvattnet är bra vid alla Degerfors badplatser
- Tionde upplagan av OpenART invigs på Järntorget och runt om i centrala Örebro
- De klimatpåverkande utsläppen rasar i Örebro – halverade på ett år
- Korsningen Djupdalsgatan Nyborgsgatan i Lindesberg breddas
- Petra Weckström blir ny chef för kultur- och civilsamhällsfrågor inom Region Örebro län
- Över 10 ton skräp plockat under Skräpplockardagarna
- Miljonsatsning ska stärka länets äldrevård nästa år
Så äter svenskarna 2026 enligt ny rapport
Nu presenterar HelloFresh rapporten Sverige till bords 2025, som ger en översikt av aktuella trender och insikter om svenskarnas matvanor och smakpreferenser.Bild: HelloFresh
Vad kännetecknade svenskarnas matvanor under 2025, vilka mattrender kommer att dominera våra kök 2026? Nu släpps årets upplaga av HelloFreshs rapport “Sverige till bords” som trendspanar om våra matvanor under det gångna och kommande året.
Från mer outforskade internationella smaker, AI och till en växande lust att laga mer mat hemma.
Nu presenterar HelloFresh rapporten Sverige till bords 2025, som ger en översikt av aktuella trender och insikter om svenskarnas matvanor och smakpreferenser. Fokus ligger på den mat man lagar och äter i hemmet, nu och framöver.
Rapporten baseras på en global Censuswide-undersökning med fler än 17 000 deltagare i 15 länder inklusive Sverige, data från miljontals valda måltider i 17 länder samt en svensk YouGov-undersökning med fördjupade lokala insikter.
— Sverige till bords 2025 ger en unik inblick i svenskarnas matvanor. Rapporten bygger på en kombination av vad svenskarna säger om mat och matlagning, samt vad som faktiskt hamnar på tallriken. Denna sammanställning ger oss en god grund för att förstå både hur svenskarna tänker kring mat och vilka val de gör i köket, säger Karin Wenner, receptkreatör och matexpert på HelloFresh
Trender under kommande år
I rapporten presenterar Karin Wenner, receptkreatör och matexpert på HelloFresh, spaningar om vad som kommer att prägla svenskarnas kök under 2026. N
ågra av de mest framträdande trenderna inkluderar:
1. Hemmet blir restaurangen
2026 blir året med mer matlagning i hemmet, inte för att vi måste, utan för att vi vill. Efter en nedgång för turismen i huvudstaden verkar Stockholm ha återhämtat sig, men det visar sig inte i restaurangbranschens försäljningsvolym, som minskade under andra kvartalet 2025. Idag äter nära hälften (47%) mer sällan på restaurang och var tredje (29%) lagar mer mat hemma idag, jämfört med för 12 månader sedan. Istället är två av tre (64%) öppna för, eller har redan provat att återskapa restaurangmat hemma.
Om det ekonomiska läget skulle förbättras under 2026 ligger matupplevelser utanför hemmet högt upp på önskelistan. Samtidigt är många sugna på att uppgradera sin egen matlagning hemma, något som rimligtvis är ett resultat av en långdragen lågkonjunktur. Var fjärde (24%) vill investera mer i högkvalitativa råvaror och specialprodukter och var femte (20%) ser fram emot att bjuda hem gäster oftare.
2. Det afrikanska köken hamnar i rampljuset
I andra länder där HelloFresh finns, har afrikanska rätter sett toppar i efterfrågan. Men även i Sverige har afrikanska maträtter gått virala på sociala medier. I åldrarna som befinner sig mest på sociala medier (18-29 och 30-39), visar de sig att 11 respektive 10 procent är nyfikna på att testa etiopisk mat under det kommande året.
— Många av världens kök har blivit vardagsmat och vi ligger i framkant när det kommer till att utforska nya smaker. De olika afrikanska köken visar sig dock vara mer outforskade. Kanske är detta året som den internationella trenden spiller över till oss och vi börjar utforska Afrikas stora mångfald av rätter och kök i större utsträckning, säger Karin Wenner, på HelloFresh.
3. AI blir din nya matlagningspartner
Undersökningen visar att varannan påverkas av mattrender på sociala medier. Den digitala inspirationen verkar inte ta slut där, nära hälften (47%) är nämligen positiva till att använda artificiell intelligens för matlagning. Under 2026 kommer AI bli allt vanligare för att både skapa fler recept och hjälpa till med matlagningstips.
4. Milliennials formar framtidens smakpalett
Under kommande år är svenskarna mest nyfikna på att utforska det svenska, italienska och grekiska köket. Generationen som just nu bygger familjer, etablerar sina hem och formar sina barns matvanor, millenniegenerationen (30-39 år), är betydligt mer nyfikna än övriga åldersgrupper. Kanske är det dem som driver nyfikenheten framåt och formar morgondagens hemmakockar och dess föredragna smaker.
Mat som millennials är nyfikna på att laga mer än snittet:
– Indiskt +10%
– Japanskt +9%
– Kinesiskt +7%
– Mexikanskt +6%
– Fusion +6%
En tillbakablick på 2025
Under 2025 uppgav nästan fyra av tio (37%) att de lagade mer internationell mat hemma jämfört med året innan, en tydlig indikation på att vi aldrig varit mer äventyrliga i köket. Trenden drivs av en önskan att utforska nya kulturer genom mat, samt att bredda barnens smakpaletter. Sociala medier spelar här en betydande roll, över fyra av tio (44%) uppger att de inspirerats av mattrender på sociala medier till att prova mer vågade recept och kök.
Vid en närmare titt på vilka kök som tar störst plats i hemmen under det gångna året, står det italienska köket i topp, följt av det skandinaviska och amerikanska. Trots den internationella flörten är den älskade klassikern köttbullar med potatismos och brunsås det allra populäraste receptet hos HelloFresh, följt av grekisk nötfärsbiff med rostad potatis och tzatziki samt honungs- och sojamarinerad kyckling med jordnötssallad och pommes.
— Något typiskt för oss är att vi håller vissa traditionella maträtter väldigt högt. Men när det kommer till kritan, så lämnar vi stort utrymme under vardagmiddagarna till att testa maträtter från internationella kök, säger Karin Wenner.
Nöje
Örebronyheter
Källa: HelloFresh
Related Posts
Latest News
-
Storåskolans Nicola Hedlund vinner årets pedagogiska pris
Ett stort grattis till Nicola Hedlund, lärare på Storåskolan, som...
- Posted juni 12, 2026
- 0
-
Reningsverk blir konstverk som en del av OpenArt
I år kommer OpenArt till Askersund, som därmed blir en...
- Posted juni 12, 2026
- 0
-
Motorcyklist körde av vägen
En singelolycka har inträffade på länsväg 540, i höjd med...
- Posted juni 12, 2026
- 0
-
Vretalunds lekplats och utegym har invigts
Nu är det fritt fram att leka och träna vid...
- Posted juni 12, 2026
- 0
-
Badvattnet är bra vid alla Degerfors badplatser
Den 8 juni tog Degerfors kommun årets första vattenprover, där...
- Posted juni 12, 2026
- 0
-
Unga undrar om alkohol
Det är sommarlovstider, en period när många unga hamnar i...
- Posted juni 12, 2026
- 0
-
Sju av tio ungdomar är oroliga för att bli lurade online
En majoritet av ungdomar i Sverige känner oro för att...
- Posted juni 12, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login