Så fel slår elbilsstödet, län för län

By on 20 oktober, 2025
Genrebild

Regeringen vill införa ett nytt elbilsstöd finansierat med EU-medel, men bara för invånare i utvalda kommuner. Ett feltänk, menar M Sverige, som i en kartläggning visar den missade potentialen, län för län.

Syftet med stödet är att påskynda omställningen. Att snabbt fasa ut försäljningen och efterfrågan på bensin- och dieselbilar är avgörande, för att minska vårt beroende av fossila drivmedel.

— I förslaget har man tyvärr glömt bort klimatnyttan. Eftersom EU-stödet bara får ges till grupper som anses utsatta ligger allt fokus på Tillväxtverkets kommunindelning. Resultatet blir att man missar de flesta som behöver bilen i sin vardag, säger Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.

En grupp med bevisat stort behov av bil är de som gör avdrag för arbetsresor. Dessa personer har ofta begränsade möjligheter att använda kollektivtrafik, eftersom det skulle ta oskäligt lång tid jämfört med bilresor.

Trafikanalys har i rapporten Skattelättnad för arbetsresor (2020), kartlagt avståndet mellan hem och arbetsplats för 4,2 miljoner förvärvsarbetande. Resultatet visar att en majoritet av dem, cirka 3 miljoner, inte bor i de kommuner som föreslås omfattas av det nya elbilsstödet. I stället bor de i storstadskommuner eller tätorter nära större städer, de kommungrupper som helt lämnas utanför stödet.

— Ironiskt nog finns det platser i Sverige där alla kan söka stödet, Blekinge och Gotland. Platserna där flest missar stödet är Stockholm och Västmanland, där endast 5 respektive 8 procent av invånarna bor i rätt typ av kommun, säger Carl-Erik Stjernvall.

— De som har störst behov av bil borde ha störst nytta av elbilsstödet. Men med förslaget blir det tvärt om, med tanke på de stora befolkningsgrupper som exkluderats, säger Carl-Erik Stjernvall.

Län för län, så fel slår stödet

Andel som inte omfattas av stödet i procent

  • Stockholm — 95 %
  • Uppsala — 83 %
  • Södermanland — 87 %
  • Östergötland — 84 %
  • Jönköping — 68 %
  • Kronoberg — 71 %
  • Kalmar — 37 %
  • Gotland — 0 %
  • Blekinge — 0 %
  • Skåne — 73 %
  • Halland — 44 %
  • Västra Götaland — 68 %
  • Värmland — 66 %
  • Örebro — 75 %
  • Västmanland — 92 %
  • Dalarna — 48 %
  • Gävleborg — 53 %
  • Västernorrland — 58 %
  • Jämtland — 49 %
  • Västerbotten — 48 %
  • Norrbotten — 60 %

Totalt: 73 %

Ekonomi
Örebronyheter

Källa: M Sverige

You must be logged in to post a comment Login