- Gymnasieskolan i Örebro län anpassas inte efter jobben, trots nya lagkrav
- Örebro Hockey gör förändringar i ledarstaben i jakten på trendvändning
- Kumla IBK stod för mirakel i Idrottshuset
- Lillåns P09-lag klara för SM-slutspel
- Festligt firande med högtidligt uppdrag
- Med ögonkirurgens blick på forskning
- Aktiviteter under sportlovet i Degerfors
- Elisabeth Thand Ringqvist till Örebro i veckan
- Charlotte Ollward tilldelades medalj av H.M. Konungen
- Ljuvlig jazz med NAIMA på Stå
Så fortsätter det brottsförebyggande arbetet
Foto: Anders Olofsson
I projektet Kompass har Örebro kommun arbetat med att ta fram en modell, för att bedriva ett lokalt kunskapsbaserat brottsförebyggande arbete med fokus på socialpreventiva insatser.
Projektet har nu avslutats men arbetet fortsätter med hjälp av de lärdomar projektet gett.
Kompass står för kommunal planering för systematiskt socialt brottsförebyggande arbete, syftet med projektet har varit att fånga vilken problematik. Som kommunens verksamheter möter i relation till kriminalitet, och risken för att barn och unga hamnar i kriminalitet.
Som i vilken utsträckning verksamheterna möter unga och vuxna som vill lämna kriminalitet, hur verksamheterna arbetar med frågan samt vilka eventuella utvecklingsmöjligheter och behov som finns.
Verksamheterna ska kunna använda det slutgiltiga underlaget från projektet för att systematiskt utveckla sina sociala brottsförebyggande arbetssätt, metoder och insatser.
Resultat
Frågorna som ställdes till verksamheterna under projektet, är ställda utifrån de riskfaktorer som forskning visar ökar risken för kriminalitetsutveckling.
Risker och problem bör mötas med insatser på tre olika nivåer: riktat till individer, riktat till riskgrupper och riktat till alla. För verksamheter som möter medborgare, med fokus på barn och unga, ska Kompass vara ett stöd i hur verksamheter kan arbeta evidensbaserat med insatser mot riskfaktorer.
Resultaten i KOMPASS blir en del av kommunens övergripande Åtgärdsplan för brottsförebyggande arbete.
Exempel från Förskole- och grundskoleförvaltningen
— För oss på Förskole- och grundskoleförvaltningen har det varit viktigt att bidra till arbetet med Kompass. Vi vill arbeta mot utveckling av kriminalitet bland unga och vi vill arbeta med insatser som är effektiva inom ramen för vårt grunduppdrag. I Kompass har vi bland annat fått se hur vi i vår verksamhet tydligt identifierar riskfaktorer exempelvis kriminella attityder och värderingar som förhärligar kriminalitet eller ett språkbruk som är hotfullt bland våra elever. Där kan skola och förskola arbeta med insatser för att möta just de riskfaktorerna, säger Daniel Lundmark, planerare, Förskole- och grundskoleförvaltningen.
Så fortsätter arbetet
Nu fortsätter arbetet i förvaltningarna att, med underlaget från Kompass som grund, utveckla och rikta insatser från olika verksamheter mot utpekade riskfaktorer. Exempel på insatser som utvecklas är arbetet mot narkotikahantering vid skolor och förskolor och kompetenshöjande insatser till personal.
Socialtjänsten fortsätter utveckla riktade behandlingsmetoder till unga i kriminalitet. Inom skola samt kultur och fritid utvecklas arbete med att möta kriminella värderingar och arbeta mot hot och kränkningar.
Gemensamt för alla förvaltningar är ett mer riktat arbete och kompetenshöjande insatser för att utbilda personal i att identifiera riskfaktorerna för kriminalitetsutveckling.
Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Gymnasieskolan i Örebro län anpassas inte efter jobben, trots nya lagkrav
Trots nya lagkrav om att gymnasieskolans utbildningar ska anpassas efter...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Kylan håller i sig – så klär man sig rätt för sportlovet
Sportlovstiden är här och vintern vägrar släppa taget. En härlig...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Kopplingar mellan våldsutsatthet och att utnyttjas ska undersökas
Regeringen har gett Jämställdhetsmyndigheten och Brottsförebyggande rådet (Brå) i uppdrag...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Många ansöker om skuldsanering
Antalet ansökningar om skuldsanering ökar, drygt fyra av tio ansökningar...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Viltolycksåret börjar sämre än på länge
Statistik från Nationella Viltolycksrådet, visar att det i januari 2026...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Svenskarna flyr vintern – Gran Canaria åter sportlovsfavorit
Bokningarna inför sportlovet har ökat med 19 procent, där Gran...
- Posted februari 10, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 10, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login