- Allt för odlingssäsongen finns på Rusta
- Rickard Axdorff ny generalsekreterare för Branschföreningen Svensk Torv
- Åklagare väcker talan efter dödsolycka på företag i Örebro
- Nya svar om psykotisk depression
- Explosionsartad försäljning av läkemedel för viktkontroll apoteken varnar för egenmedicinering
- Bostadspriserna i Örebro län sjunker
- Ny hyra för 2026
- Krisstödet efter skjutningen på Risbergska skolan fungerade överlag väl
- Så kan blodsockret hållas stabilt vid långvarig fysisk aktivitet
- Ljusnarsbergs kommun söker kontaktperson
Samband mellan elevers livsvillkor och godkända betyg
Genrebild
En ny rapport granskar samband mellan godkända betyg och gymnasiebehörighet med elevers livsvillkor, levnadsvanor och hälsa. Den långa titeln på rapporten visar att det är komplexa samband: “Måluppfyllelse i skolan – samband mellan godkända betyg och gymnasiebehörighet med elevers livsvillkor, levnadsvanor och hälsa i Örebro län“.
Hälsa, utbildning, lärande och utveckling är en mänsklig rättighet för alla barn i Sverige, ändå ser man systematiska skillnader i elevers skolresultat och hälsa. Elever som har goda sömnvanor, äter frukost regelbundet och är fysiskt aktiva presterar bättre i skolan. De som oroar sig för familjens ekonomi eller inte har stabila vuxenkontakter har svårare att nå målen.
Inget skolk och goda relationer
Den faktor som har starkast statistiskt samband med att ha godkänt i alla ämnen, handlar om att vara i skolan på alla lektioner. Elever som aldrig skolkar, har nära tre och en halv gång så högt odds att ha godkända betyg som de som skolkat minst en gång under terminen. Sedan kommer att känna tillit till en förälder. Det finns även ett starkt samband med föräldrars utbildningsnivå, och andra socioekonomiska förhållanden kopplat till måluppfyllelsen.
Rapporten slår fast att det främjande och förebyggande arbetet behöver omfatta hela barnets liv, samt de arenor som barn och unga befinner sig på eller påverkas av. Här kan alla vuxna göra en insats, inte bara för våra egna barn utan för barn man möter där vi bor, i föreningar vi är med i eller när vi prioriterar satsningar i samhället.
Stärka och minimera
Beslutsfattare och yrkesverksamma som möter barn och ungdomar behöver ha god kunskap om vilka skydds- och riskfaktorer som har samband med måluppfyllelse, livsvillkor, levnadsvanor och hälsa.
Genom att identifiera skydds- och riskfaktorer hos det enskilda barnet och samtidigt uppmärksamma grupper av barn med ökad sårbarhet för ohälsa, sociala problem eller bristande måluppfyllelse kan skolväsendet bedriva ett mer effektivt främjande och förebyggande arbete.
Arbetet handlar om att stärka skyddsfaktorer och minimera riskfaktorer.
Hälsa | Örebro/Örebro län
Örebronyheter
Källa: Region Örebro län
Related Posts
Latest News
-
Allt för odlingssäsongen finns på Rusta
Drömmer du om grönska och blomsterprakt? Redan i februari hittar...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Barns och elevers språkutveckling ska förbättras
Att elever kan läsa och förstå vad de läser är...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Stödet för ett starkt försvar högsta uppmätta någonsin
En ny undersökning från Myndigheten för psykologiskt försvar (MPF) visar...
- Posted januari 14, 2026
- 0
-
Bilist vansinneskörde på E18
Polisen varnade trafikanter på E18, där en bilist körde i...
- Posted januari 13, 2026
- 0
-
Polisen vill ha allmänhetens hjälp
Polisen vill ha allmänhetens hjälp gällande iakttagelser av ett fordon/person,...
- Posted januari 13, 2026
- 0
-
Rickard Axdorff ny generalsekreterare för Branschföreningen Svensk Torv
Rickard Axdorff blir ny generalsekreterare för Branschföreningen Svensk Torv. Med...
- Posted januari 13, 2026
- 0
-
Åklagare väcker talan efter dödsolycka på företag i Örebro
Åklagare har i dag väckt talan om arbetsmiljöbrott genom vållande...
- Posted januari 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login