- BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
- Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
- Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
- Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
- Anneli Mylly har ordet
- Nu formas framtiden i Askersund
- Gymnasieskola inför AI-teknik för bättre hästvälfärd
- Sång, musik och majbrasa – fira Valborg vid Örebro slott
- SM i Mathantverk till Örebroregionen 2028
- Region Örebro län påbörjar upphandling
Sång som kommunikation mellan människa och djur
Musik uppstår inte avskilt från omvärlden, utan formas i samspelet med de djur och den natur vi lever tillsammans med, säger Jennie Tiderman-Österberg.Foto: Maria Björkroth, Dalarnas museum
Kulning och vallvisor formas inte bara av människan, utan också av djurens rörelser och landskapets eko. Det visar Jennie Tiderman-Österberg i en ny avhandling i musikvetenskap vid Örebro universitet, där hon studerar vallmusik som en form av kommunikation mellan arter.
I avhandlingen Calling in Kinship: vocal herding music in Sweden as interspecies communication undersöker Jennie Tiderman-Österberg vokal vallmusik, som exempelvis kulning och vallvisor, som används som kommunikation mellan människor och djur på fäbodar i Sverige.
Hennes forskning visar hur denna musik formas i stunden – i ett samspel mellan människor, djur och landskapets akustik.
— Djuren är inte passiva mottagare av musiken. I mina fältstudier såg jag hur deras rörelser och ljud påverkar rytmer och frasering i sången och ropen. Även naturens akustik – som eko och resonans – spelar en viktig roll när människan söker den frekvens som förstärks mest, säger Jennie Tiderman-Österberg.
Hon blev själv överraskad av resultatet – att det inte främst är djurens synliga beteende, utan snarare en kroppslig samstämmighet mellan människa och djur, som påverkar hur musiken formas.
— När man vallar kor kan till exempel stegens längd återkomma i tonernas varaktighet, och rytmer från morgonmjölkningen blir en del av musicerandet. Det handlar inte bara om att överföra information, utan om kroppslig intonering – ett sätt att samstämma sig med varandra över artgränser, säger Jennie Tiderman-Österberg.
Forskningen bidrar till nya perspektiv på relationen mellan människa, djur och miljö – och på musikens roll i den relationen.
— Musik uppstår inte avskilt från omvärlden, utan formas i samspelet med de djur och den natur vi lever tillsammans med. Att kultur kommer till i samspelet mellan mer än människor är en viktig insikt i en tid då vi står inför stora klimat- och miljöutmaningar. Musikforskning kan spela en roll även i dessa frågor, säger Jennie Tiderman-Österberg.
Örebro
Örebronyheter
Källa. Örebro Universitet
Text. Anna Lorentzon
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga förlorade första finalmatchen
Under måndagen var det dags för den första av finalmatcherna...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Örebroförfattare skriver barnbok om suicid
Örebroförfattaren Anna Camén släpper barnbok om det svåra ämnet suicid....
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Fyra år senare – 181 dömda, 383 utdömda fängelseår och 18 efterlysta
Fyra år har gått sedan upploppet i Sveaparken i Örebro,...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Ny tillfartsgata till Björkbornsområdet i Karlskoga klar
Under de senaste fyra åren har försvarsindustrin i Karlskoga vuxit...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Anneli Mylly har ordet
I månadens brev från kommunstyrelsens ordförande berättar Anneli Mylly om...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Nu formas framtiden i Askersund
Nu tas ett efterlängtat kliv mot en gemensam målbild för...
- Posted april 15, 2026
- 0
-
Man körde påverkad på väster i Örebro
En man i 35-årsåldern blir misstänkt för rattfylleri, det efter...
- Posted april 15, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login