- Örebropartiet utanför riksdagen
- Höstens första näringslivsråd i Lekeberg
- Småhus och fritidshus får insamlingskärl för förpackningar
- Nu ska Örebro rensas från skräp
- BIK Karlskoga föll i genrepet
- Besökslyft i Örebro city – över 30 procent fler besök i juli
- Tunneln mellan Skördevägen och Varbergagatan avstängd
- Karlskoga lasarett i topp tre när landets AT-platser rankas
- Höstens kulturprogram på Kumla bibliotek
- Sägner en torsdagskväll – det är då det händer
Satsningen Näthatshjälpen underlättar polisanmälan
Bild: Prins Carl Philips och Prinsessan Sofias Stiftelse
Näthatet växer snabbt och enligt den senaste “Svenskarna och Internet-rapporten” har 7 procent av svenskarna utsatts för näthat under det senaste året, nästan en fördubbling från 2021.
För unga, födda på 2000-talet, är siffran ännu högre, hela 20 procent uppger att de blivit utsatta. Mot bakgrund av detta är behovet av stöd och vägledning kring anmälningsprocessen större än någonsin.
För att möta den här utmaningen omlanseras idag Näthatshjälpen, en plattform som underlättar både polisanmälningar och erbjuder kunskap om digitala brott. Bakom den nya satsningen står Prinsparets stiftelse med stöd av Tele2, vars mål är att säkerställa att hemsidan lever vidare och fortsätter att ge stöd till brottsutsatta.
Näthatshjälpen grundades redan 2019 av Make Equal, och har sedan dess haft 10 000-tals besökare varje månad. Näthatshjälpen grundades 2019 av Make Equal, och har sedan dess haft 10 000-tals besökare varje månad.
— Vårt syfte var att skapa en förståelse för att det som händer på nätet är lika allvarligt som brott i den fysiska världen. Plattformen har blivit en självklar plats för att sprida kunskap och stötta de som drabbats, säger Ida Östensson, ordförande på Make Equal.
I samband med omlanseringen blir plattformen en del av Prinsparets stiftelses arbete för trygghet på nätet, tillsammans med utbildningsplattformen Lajka.
— Det är en viktig milstolpe för oss att kunna fortsätta arbetet med att ge kunskap, hänvisning till stöd och underlätta anmälningsprocessen för de som utsatts för brott, och vi är glada att vi kan säkerställa plattformens framtid, säger Helene Öberg, generalsekreterare på Prinsparets stiftelse.
— Tele2 står bakom arbetet att förhindra att personer utsätts för brott i den digitala sfären – men ser också vikten av att de som har utsatts får det stöd de behöver. Vårt samarbete med Prinsparets Stiftelse för att skydda barn och unga på nätet är en del i det, och att bidra till att Näthatshjälpen kan leva vidare och fortsätta stötta brottsutsatta känns som en självklar vidareutveckling av samarbetet, säger Rosanna Norman, hållbarhetsexpert med fokus att skydda barn och unga på nätet, hos Tele2.
Med det växande näthatet är det avgörande att sprida kunskap om digitala brott, och göra anmälningsprocessen så enkel som möjligt. Näthatshjälpen är ett viktigt steg i den riktningen. Besök sajten för att få information om hur du kan anmäla brott och få stöd.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Prins Carl Philips och Prinsessan Sofias Stiftelse
Related Posts
Latest News
-
Otillräckliga åtgärder mot felaktiga avdrag i deklarationer
Reseavdrag och avdrag vid bostadsförsäljning är de största felkällorna när...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Kraftig ökning för exotiska resor
Svenskarnas reslust sträcker sig allt längre. De senaste veckorna har...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
TS-granskarna måste kunna stoppa vägbyggen
Trafiksäkerhetsgranskare är som ett skyddsombud fast för alla dem som...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Frankrike och Sverige tar fram färdplan för förstärkt bilateralt rymdsamarbete
Vid det internationella rymdtoppmötet i Paris, har Frankrike och Sverige...
- Posted september 13, 2026
- 0
-
Brand i fordon på Riksväg 50
Det brinner kraftigt i ett fordon på Riksväg 50 i...
- Posted september 12, 2026
- 0
-
Örebropartiet utanför riksdagen
Unibets senaste odds visar att det omtalade Örebropartiet troligtvis inte...
- Posted september 12, 2026
- 0
-
Man misshandlad utomhus i Hallsberg
Under eftermiddagen inkom samtal till SOS Alarm, gällande att en...
- Posted september 12, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login