Se filmen om Viva Språket i Vivalla – vinnare av Utvecklingspriset 2025

By on 16 april, 2026
Skärmdump från filmen Viva Språket

Viva Språket bidrar till hundratals barns språkutveckling i Vivalla varje år , tack vare ett nytänkande samarbete mellan flera verksamheter i Örebro kommun och Region Örebro län.

Deras imponerande arbete belönades i fjol med Örebro kommuns utvecklingspris, nu kan se se filmen om deras spännande utvecklingsresa!

Inspiration att våga testa nytt

I filmen får vi följa hur verksamheterna har skapat nya arbetssätt som löper över organisationsgränser. Stödet anpassas utifrån det enskilda barnets behov, för att på både kort och lång sikt bidra till en ökad språklig förmåga.

— Det sömlösa arbetssättet visar på hur man kan skapa helt nya typer av hållbara värden genom att våga testa nytt! Det här kan vara en inspiration för många olika verksamheter, säger Peter Larsson, kommundirektör, som ingick i juryn.

Vad gör Viva Språket?

I Viva Språket ingår många olika verksamheter, som alla på något sätt kan ge stöd till barn och föräldrar kring språk och språkstimulans. Det kan handla om allt från föräldrakurser och sagostunder till stöd från barnavårdscentral, logoped och andra kompetenser.

— På barnavårdscentralen såg vi ett utökat behov av språkstimuli hos barnen vi träffar, säger Susanna Hellsten, BVC-sköterska.

— Och på logopedmottagningen såg vi en väldigt stor inströmning av remisser, säger Johanna Karlhager, logoped.

Genom det utökade samarbetet inom Viva Språket kan man erbjuda bättre stöd, samtidigt minska mängden familjer som behöver komma till specialiserat stöd. Med samverkan når man längre tillsammans, än vad en enskild verksamhet kan göra.

Arbetet är långsiktigt och präglas av helhetssyn och tillgänglighet, vilket resulterar i att barnen får verktyg för livet och att vårdnadshavarna stärks i sina viktiga roller.

— Med ett rikt språk får du möjligheter i livet. Barnen kan hitta sina egna vägar och nå skolframgång. Språket är liksom nyckeln till allt, säger Annelie Andersson, förskollärare.

– Vi är med en bit på resan att prata språk, läsfrämjande och barns utveckling, säger Marie Gilbertsson, bibliotekarie. — En så viktig del i föräldrarnas och barnens liv, där vi får vara med och göra skillnad!

— Jag har förmånen att se familjerna vid upprepade tillfällen på familjecentralens öppna förskola och det är fantastiskt när man märker av barnets språkliga utveckling. Man ser barn och föräldrar prata, kommunicera, samspela och leka tillsammans och blir alldeles varm i hjärtat, säger Annelie Andersson, förskollärare.

Föräldrar om Viva Språket

I filmen möter vi inte bara personal, utan även föräldrar som delar med sig av sina tankar och erfarenheter. Om uppskattade sagostunder och hur barnen får chans att skapa kontakter med andra barn, vilket stimulerar språkutvecklingen och gör att de känner sig tryggare.

”Idag efter all träning har min son förstått hur han kan kommunicera med språket! Det har hjälpt jättemycket och vi ser en stor utveckling hos vårt barn.” Så sammanfattar en pappa mötet med Viva Språket.

Se filmen om Viva Språket på orebro.se/nyheter/nyheter/2026-04-16-se-filmen-om-viva-spraket-i-vivalla—vinnare-av-utvecklingspriset-2025

Örebro
Örebronyheter

Källa: Örebro kommun

You must be logged in to post a comment Login