- Nyckelfonden delar ut över 19 miljoner till lokal medicinsk forskning
- Förnyat avtal om samverkan mellan Region Örebro län och Örebro universitet
- Boka riksfärdtjänst i sommar
- Gruvsatsning har satt Bergslagen på kartan
- Fridfulla män i naturen så ser ekofascism ut på sociala medier
- Lokala handelns dag blir helgfest i city
- Viktig information om din Frisktandvård felaktigt utskick om månadsbetalning
- Kumla kommun digitaliserar sin posthantering
- Ljusnarsbergs kommun bjuder in föreningar
- Sarah Granberg Örebro Universitet får stöd
Selma från Kumla blev årets Wångenambassadör

Selma Holtbäck har gått gymnasiet i Jämtland eftersom hästar är hennes stora intresse, det visade hon genom att kamma hem tre fina stipendier och 16 000 kr vid årets avslutning.
Islandshästryttaren Selma Holtbäck har gått tre år på Wångens gymnasium utanför Östersund. Ett gymnasium som har naturbruksprogram med inriktningarna trav eller islandshäst.
Varje år delar Wången ut stipendier till avgångseleverna. Stipendiet Wångenambassadören är särskilt ärofyllt eftersom alla på skolan kan rösta om vem som ska få det. Elever på gymnasiet, hippologprogrammet och hovslagarutbildningen, lärare och all övrig personal kan rösta.

– Jag kommer sakna klassen, skolan, hästarna, boendet och all personal. Helheten av Wången gör allt och är bra minnen, säger Selma Holtbäck efter skolavslutningen. Foto: Privat
Kriterierna för stipendiet är att eleven under sin utbildningstid har varit ärlig, respektfull och ansvarstagande. Dessutom ska personen ha satsat på sitt skolarbete och arbetat för extra god hästhållning. Stipendiaten är därmed en god ambassadör för Wången, gymnasiet och hästskötaryrket. Mottagaren av stipendiet får inte bara äran utan också 10 000 kr.
Selma fick även Agrias hästskötarstipendium på 3 000 kr från Wången samt Wångens hästskötarstipendium på 3 000 kr för att hon genomfört såväl teoretiska som praktiska moment på ett föredömligt sätt. Stipendiepengarna kommer väl till pass när hon till hösten ska fortsätta studera på Wången – men då blir det studier på universitetsnivå.
– Jag har sökt hippologprogrammet med inriktning islandshäst. Mitt mål efter utbildningen är att starta egen verksamhet med uppfödning, försäljning och tävling, men först jobba åt någon annan och visa mig på tävlingsbanan, säger Selma Holtbäck.
Selma är uppvuxen med hästar och har ridit hela sitt liv. På Wången fick hon också lära sig köra travhäst.

I sommar ska Selma och Jósef frá Blönduósi tävla, bland annat på Lag-SM i Örebro. Foto: Lovisasphotos.com
– I årskurs ett ingick det att köra travhäst i kursen Ridning och körning, eftersom jag visade intresse fick jag hjälpa till att köra skolhästar på helgerna och utvecklades därifrån. Det slutade med att jag fick vara med och köra i Wångens travkadrilj på Sweden International Horse Show, berättar Selma Holtbäck.
Kumla
Örebronyheter
Källa: Wången
Related Posts
Latest News
-
Nyckelfonden delar ut över 19 miljoner till lokal medicinsk forskning
Sedan starten 1989 har Nyckelfonden möjliggjort lokal medicinsk forskning, i...
- Posted april 23, 2025
- 0
-
Förnyat avtal om samverkan mellan Region Örebro län och Örebro universitet
Region Örebro län och Örebro universitet har förnyat det avtal,...
- Posted april 23, 2025
- 0
-
Boka riksfärdtjänst i sommar
Sommaren med födelsedagar, examen, kalas och annat är snart här....
- Posted april 23, 2025
- 0
-
Gruvsatsning har satt Bergslagen på kartan
Gruvsatsning har satt Bergslagen på kartan, viktig aktör i den...
- Posted april 23, 2025
- 0
-
Fridfulla män i naturen så ser ekofascism ut på sociala medier
Fridfulla män i vacker natur, bilderna på plattformen Telegram är...
- Posted april 23, 2025
- 0
-
Sveriges regioner rusar mot målet att utrota livmoderhalscancer
Sverige kan bli först i världen att utrota HPV och...
- Posted april 23, 2025
- 0
-
Kriminella utnyttjar skolan
Allt yngre personer rekryteras till att utföra grovt våld. I...
- Posted april 23, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login