Sju medaljer till länet under SM-veckans måndag

Av på 4 juli, 2017

SM-veckan sommar i Borås är halvvägs. Här är måndagens medaljer med bland annat fartfyllda finaler i aquabike och thundercat:

Aquabike (jetski) Stående – Ski GP3 GULD Marcus Engvall Gävle Jet Racing Club Gävle
Aquabike (jetski) Stående – Ski GP4 SILVER Eric Jacobsson Örebro Kumla Jet Racing Club Örebro
Aquabike (jetski) Stående – Ski GP5 BRONS Emma-Nellie Örtendahl Orust Jetski Klubb Älvängen
Aquabike (jetski) Sittande – Runabout GP4 GULD Samuel Johansson Orust Jetski Klubb Lycksele
Aquabike (jetski) Sittande – Runabout GP5 SILVER Jon Sundelin Lycksele Motorklubb Lycksele
Aquabike (jetski) Sittande – Runabout GP6 BRONS Edvin Samuelsson Orust Jetski Klubb Ödsmål
Thundercat Dubbel – P750 Pro Stock GULD Mikael Andersson/Jonas Bäcklund Svenska Utbordarklubben Stockholm
Thundercat Dubbel – P750 Pro Stock SILVER Stefan Rindar/Jonatan Rindar Svenska Utbordarklubben Spillersboda/Norrtälje
Thundercat Dubbel – P750 Pro Stock BRONS Christopher Sundberg/Cecilia Magnuson Kungliga Motorbåtklubb Lidingö
Bowling Dam GULD Filippa Persson BK Femtionian Hässleholm
Bowling Dam SILVER Jenny Wegner BK Femtionian Hässleholm
Bowling Dam BRONS Ida Andersson BK Högland Björköby
Bowling Herr GULD Mattias Wetterberg Team Pergamon BC Partille
Bowling Herr SILVER William Svensson BK Domino Västervik
Bowling Herr BRONS Emanuel Jonsson Team Alingsås BC Alingsås
Styrkelyft (klassiskt) Dam 63kg GULD Jenny Adolfsson Sundbybergs TK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) Dam 63kg SILVER Eleni Kamvissis Lunds TK Lund
Styrkelyft (klassiskt) Dam 63kg BRONS Frida Sundström Kiruna AK Kiruna
Styrkelyft (klassiskt) Herr 74kg GULD Alexander Eriksson Sundbybergs TK Stockholm
Styrkelyft (klassiskt) Herr 74kg SILVER Andreas Nilsson Malmö LK Malmö
Styrkelyft (klassiskt) Herr 74kg BRONS Niklas Lindroth Örebro KK Örebro
Frisbee Allround Discgolf Open GULD Tomas Burvall Bollnäs FDC Bollnäs
Frisbee Allround Discgolf Open SILVER Niclas Bergehamn Värnamo FC Värnamo
Frisbee Allround Discgolf Open BRONS Thomas Jonasson Södertörns FK Handen
Frisbee Allround Discgolf Dam GULD Anneli André KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Discgolf Dam SILVER Niloofar Mosavar Rahmani KFUM Norrköping Norrköping
Frisbee Allround Discgolf Dam BRONS Frida Högberg KFUM Norrköping Norrköping
Vattenskidor Open Slalom Dam GULD Cederquist Linnéa LIDA VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Slalom Dam SILVER Tafvander Jennifer SKAGS VSK ÖVIK
Vattenskidor Open Slalom Dam BRONS Anderberg Natasha NORA VSK NORA
Vattenskidor Open Trick Dam GULD Tafvander Jennifer SKAGS VSK ÖVIK
Vattenskidor Open Trick Dam SILVER Grekula Johanna BOLLEBYGD VSK BOLLEBYGD
Vattenskidor Open Trick Dam BRONS Francke Lisa BROMÖLLA VSK? BROMÖLLA
Vattenskidor Open Hopp Dam GULD Francke Lisa BROMÖLLA VSK? BROMÖLLA
Vattenskidor Open Hopp Dam SILVER Gustavsson Sandra KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open Hopp Dam BRONS Svensson Tanja GAMLA BOO VSC HÖÖR
Vattenskidor Open Kombinerat Dam GULD Francke Lisa BROMÖLLA VSK? BROMÖLLA
Vattenskidor Open Kombinerat Dam SILVER Gustavsson Sandra KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open Kombinerat Dam BRONS Grekula Johanna BOLLEBYGD VSK BOLLEBYGD
Vattenskidor Open Slalom Herr GULD Efverstrom Johan SWE VSK GÄVLE
Vattenskidor Open Slalom Herr SILVER Bogne Jakob NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Slalom Herr BRONS Edvardsson Daniel ALINGSÅS VSK ALINGSÅS
Vattenskidor Open Trick Herr GULD Blomqvist Felix NORA VSK NORA
Vattenskidor Open Trick Herr SILVER Bogne Jakob NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Trick Herr BRONS Uggla Marcus KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open Hopp Herr GULD Blomqvist Felix NORA VSK NORA
Vattenskidor Open Hopp Herr SILVER Österlund Vilgot NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Hopp Herr BRONS Törnkvist Tim VSK SVANEN Strömsnäsbruk
Vattenskidor Open Kombinerat Herr GULD Bogne Jakob NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open Kombinerat Herr SILVER Törnkvist Tim VSK SVANEN Strömsnäsbruk
Vattenskidor Open Kombinerat Herr BRONS Österlund Vilgot NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open LAG GULD LAG NYKOPINGS VSK NYKÖPING
Vattenskidor Open LAG SILVER LAG KARLSTAD VSK Karlstad
Vattenskidor Open LAG BRONS LAG NORA VSK NORA
Vattenskidor Slalom Funk GULD Antonsson Elsie VARBERG VSK VARBERG
Vattenskidor Trick Funk GULD Antonsson Elsie VARBERG VSK VARBERG
Trampolin Individuell Dam GULD Hanna Rydén
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Individuell Dam SILVER Louise Hedberg Lundblad
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Individuell Dam BRONS Linnéa Ågren Upplands Väsby Gymnastikklubb Upplands Väsby
Trampolin Individuell Herr GULD Jonas Nordfors
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Individuell Herr SILVER Felix Holgersson
Trampolinklubben Levo
Lidköping
Trampolin Individuell Herr BRONS Oscar Smith
Trampolinklubben Levo
Lidköping
Trampolin DMT Damer GULD Lina Sjöberg
Uppsala Gymnastikförening
Uppsala
Trampolin DMT Damer SILVER Felicia Ottosson
Uppsala Gymnastikförening
Uppsala
Trampolin DMT Damer BRONS Ella Bergström
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin DMT Herrar GULD Jonas Nordfors
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin DMT Herrar SILVER Gustav Tingelöf
Uppsala Gymnastikförening
Uppsala
Trampolin DMT Herrar BRONS Jakob Malmsten Upplands Väsby Gymnastikklubb Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Damer GULD Lina Sjöberg /
Uppsala Gymnastikförening /
Uppsala
Trampolin Synkroniserad Damer GULD Hanna Rydén
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Damer SILVER Ella Bergström
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Damer SILVER Louise Hedberg Lundblad
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Damer BRONS Felicia Ottosson/
Uppsala Gymnastikförening /
Uppsala
Trampolin Synkroniserad Damer BRONS Olivia Schelin Uppsala Gymnastikförening Uppsala
Trampolin Synkroniserad Herrar GULD Jonas Nordfors
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Herrar GULD Måns Åberg
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Herrar SILVER Felix Holgersson Trampolinklubben Levo Lidköping
Trampolin Synkroniserad Herrar SILVER Jonatan Karlsson
Trampolinklubben Levo
Lidköping
Trampolin Synkroniserad Herrar BRONS Kevin Israelsson
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Trampolin Synkroniserad Herrar BRONS Niklas Lindqvist
Upplands Väsby Gymnastikklubb
Upplands Väsby
Radiostyrd bilsport Electric Offroad Skala 1/8 GULD David Ronnefalk Karlskrona MRK Karlskrona
Radiostyrd bilsport Electric Offroad Skala 1/8 SILVER Elias Johansson AMF Årsunda Årsunda
Radiostyrd bilsport Electric Offroad Skala 1/8 BRONS David Hassel Tomelilla MK Tomelilla
Simning 50m Frisim Herrar Para GULD Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle
Simning 50m Frisim Herrar Para SILVER Jesper Andersson Deje Simsällskap Deje
Simning 50m Frisim Herrar Para BRONS Andreas Nordh Osby Simsällskap Osby
Simning 50m Frisim Herrar GULD Christoffer Carlsen Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 50m Frisim Herrar SILVER Melker Selin Simklubben Elfsborg Borås
Simning 50m Frisim Herrar BRONS Jonathan Kling Örebro Simallians Örebro
Simning 100m Bröstsim Damer Para GULD Maja Reichard Spårvägen Simförening Vällingby
Simning 100m Bröstsim Damer Para SILVER Pernilla Lindberg Göteborg Sim Göteborg
Simning 100m Bröstsim Damer Para BRONS Felicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna Sundsvall
Simning 100m Bröstsim Damer GULD Jennie Johansson Simklubben Neptun Stockholm
Simning 100m Bröstsim Damer SILVER Sophie Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 100m Bröstsim Damer BRONS Jessica Eriksson Uddevalla Sim Uddevalla
Simning 200m Ryggsim Herrar GULD Petter Fredriksson Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning 200m Ryggsim Herrar SILVER Kristian Kron Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 200m Ryggsim Herrar BRONS Axel Pettersson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning 50m Fjärilsim Damer Para GULD Lina Watz Karlstads Simsällskap Karlstad
Simning 50m Fjärilsim Damer Para SILVER Pernilla Lindberg Göteborg Sim Göteborg
Simning 50m Fjärilsim Damer Para BRONS Felicia Andersson KFUK-KFUM Kometerna Sundsvall
Simning 50m Fjärilsim Damer GULD Sarah Sjöström Södertörns Simsällskap Vårby
Simning 50m Fjärilsim Damer SILVER Louise Hansson Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 50m Fjärilsim Damer BRONS Ida Lindborg Malmö Kappsimningsklubb Malmö
Simning 100m Fjärilsim Herrar GULD Jesper Jonsson Södertörns Simsällskap Vårby
Simning 100m Fjärilsim Herrar SILVER Oskar Hoff Landskrona Simsällskap Landskrona
Simning 100m Fjärilsim Herrar BRONS Filip Svedberg Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 400m Frisim Damer GULD Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning 400m Frisim Damer SILVER Erica Dahlgren Simklubben S 02 Göteborg
Simning 400m Frisim Damer BRONS Emma Sundstedt Spårvägen Simförening Vällingby
Simning 800m Frisim Herrar GULD Victor Johansson Jönköpings Simsällskap Jönköping
Simning 800m Frisim Herrar SILVER Adam Paulsson Simklubben Elfsborg Borås
Simning 800m Frisim Herrar BRONS Kristian Kron Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 4x100m Medley Damer Sr GULD LAG Helsingborgs Simsällskap Helsingsborg
Simning 4x100m Medley Damer Sr SILVER LAG Simklubben Neptun Stockholm
Simning 4x100m Medley Damer Sr BRONS LAG Linköpings ASS Lidköping
Boxning 51 kg Dam GULD Lise Sandebjer BK Örnen Bonässund
Boxning 51 kg Dam SILVER Katrin Norén IF Linnea Stockholm
Boxning 51 kg Dam BRONS Natasha Samsalieva Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 51 kg Dam BRONS Norah Guzlander Halmstads AIS Halmstad
Boxning 54 kg Dam GULD Helena Envall IF Linnea Stockholm
Boxning 54 kg Dam SILVER Sara Svensson Skurups Kick o Boxningsklubb Skurup
Boxning 54 kg Dam BRONS Mia Bromander BK Örnen Bonässund
Boxning 57 kg Dam GULD Linda Larsson IK Ymer Borås
Boxning 57 kg Dam SILVER Evelina Andersson Majorna BK Göteborg
Boxning 57 kg Dam BRONS Märta Lundberg Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 57 kg Dam BRONS Sophia Smith Skene Atletklubb Skene
Boxning 64 kg Dam GULD Stephanie Thour BK Värend Växjö
Boxning 64 kg Dam SILVER Lina Skoghagen Höllvikens BK Höllviken
Boxning 64 kg Dam BRONS Linnea Molin Örebro BK Örebro
Boxning 64 kg Dam BRONS Jelena Jelic Malmö Boxing Center Malmö
Boxning 69 kg Dam GULD Marianne Ahlborg Vänersborgs BK Vänersborg
Boxning 69 kg Dam SILVER Malena Hede Morgongåva BK Morgongåva
Boxning 69 kg Dam BRONS Zabrina Holmström IF Göteborgs Team Box Göteborg
Boxning 69 kg Dam BRONS Mona Husac Skene Atletklubb Skene
Boxning 81+ kg Dam GULD Erica Martinsson Bulldog Training Center Göteborg
Boxning 81+ kg Dam SILVER Rebecka Swahn Vänersborgs BK Vänersborg
Boxning 60 kg Herr GULD Ali Yusefi Hammarby IF Stockholm
Boxning 60 kg Herr SILVER Emil Harrysson BK Falken Gävle
Boxning 60 kg Herr BRONS Shukrat Abdrim Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 60 kg Herr BRONS Paolo Magui BK Ringen Jönköping
Boxning 64 kg Herr GULD Yohannes Berhane IF Linnea Stockholm
Boxning 64 kg Herr SILVER Emil Stor Hallstahammar KF Hallstahammar
Boxning 64 kg Herr BRONS Rasmus Broman BS Tor Kumla Kumla
Boxning 64 kg Herr BRONS Milad Mazdak Tifa BC Tidaholm
Boxning 69kg Herr GULD Adolpe Sylva Halmstad BS Halmstad
Boxning 69kg Herr SILVER Adel Belalia Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 69kg Herr BRONS Canilo Palarcios NBK Akilles Norrköping
Boxning 69kg Herr BRONS Anton Hellström BK Falken Gävle
Boxning 75 kg Herr GULD Mariusz Gnas IF Linnea Stockholm
Boxning 75 kg Herr SILVER Adam Chartoi Hammarby IF Stockholm
Boxning 75 kg Herr BRONS Erik Mendoza Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 75 kg Herr BRONS Amin Shubber Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 81 kg Herr GULD Denis Kauffer IF Linnea Stockholm
Boxning 81 kg Herr SILVER Manuel Inostroza Allstars Training center Stockholm
Boxning 81 kg Herr BRONS Alex Bwambale Djurgårdens IF Stockholm
Boxning 91 kg Herr GULD Micha Tabagona Stockholms AIF Stockholm
Boxning 91 kg Herr SILVER Giorgi Kistavri BK Dalen Tyresö
Boxning 91 kg Herr BRONS Ahmedhan Didigov IF Göteborgs Team Box Göteborg
Boxning 91 kg Herr BRONS Lukas Dembinskig BK Revansch Sölvesborg
Boxning 91 kg+ Herr GULD Zvonimir Kralj Redbergslids BK Göteborg
Boxning 91 kg+ Herr SILVER Samo Jangirov Katrineholms BK Katrineholm

Sport | SM-veckan 2017
Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in