Sjukvårdsminister Elisabet Lann besöker Örebro

By on 4 november, 2025
Sjukvårdsminister Elisabet Lann. Bild tagen september 2025.

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Idag tisdag den 4 november besöker sjukvårdsminister Elisabet Lann den årliga nationella kongress som arrangeras av Region Örebro län, som riktar sig till undersköterskor, skötare och vårdlärare i hela landet.

Sjukvårdsministern kommer att inviga konferensen med ett inledande tal, för att sedan lämna över ordet till en rad föreläsare med erfarenhet inom branschen. Dagen kommer att avrundas med att undersköterskor från olika verksamheter runt om i landet, får berätta om sina erfarenheter och utmaningar.

I samband med besöket kommer sjukvårdsministern även att besöka förlossningen på Universitetssjukhuset i Örebro, för att tala om kvinnohälsa, kompetensförsörjning samt den nationella planen för förlossningsvård som regeringen arbetar för.

Sjukvårdsministern besöker även SOS Alarm och Seglet, för att få en inblick i arbetet med alarmering och krisberedskap samt samverkan mellan aktörerna i larmkedjan.

Hälsa
Örebronyheter

Källa: Sveriges Apoteksförening

You must be logged in to post a comment Login