Skadebesked i Örebro Hockey – Wikman missar resten av grundserien

By on 10 mars, 2026
Bild: Örebro Hockey

Örebro Hockey har fått både positiva och negativa skadebesked, inför den avslutande veckan av grundserien i SHL.

Forwarden William Wikman kommer inte att spela mer under grundserien, det efter att ha skadat sig i matchen mot Växjö Lakers. Skadan innebär att 23-åringen missar lagets tre sista matcher innan serien summeras.

Samtidigt kommer ett mer glädjande besked för Örebro. Forwarden Teemu Turunen är tillbaka i spel efter en längre skadefrånvaro, han väntas göra comeback inför de sista omgångarna. Den finländske forwarden har varit borta från spel i tolv matcher men är nu redo för återkomst.

Örebro går därmed in i den sista grundserieveckan med en förändrad truppsituation – där laget får tillbaka en offensiv förstärkning samtidigt som en annan spelare tvingas avsluta grundserien i förtid.

Lagets avslutande matcher blir avgörande i tabellstriden när grundserien i SHL går mot sitt slut.

Hockey | Örebro
Örebronyheter

Källa: Sportbladet

You must be logged in to post a comment Login