Skidpeppen är redan här bokningarna till alperna börjar rekordtidigt

By on 12 september, 2025

Trots att sommarsemestern ännu ligger färskt i minnet, har svenskarna redan fullt fokus på vinterns skidresor. Bokningarna hos Sunweb ökar rekordartat och trenden är tydlig, resenärerna planerar tidigare än någonsin.

Sunweb, Europas största arrangör av skidresor, rapporterar en kraftig uppgång i svenskarnas bokningar jämfört med föregående år. Framför allt märks en markant ökning av resor över jul- och nyårshelgerna.

— Vi ser en flygande start på säsongen. Svenskarna har verkligen fått upp ögonen för Sunwebs skidresor och väljer att boka tidigt för att säkra både boende och resa. Det här är en trend vi förväntar oss kommer att hålla i sig hela vintern, säger Jan Lockhart, landschef för Sunweb i Sverige.

Sunweb tar marknadsandelar

Svenskarna står för en växande del av Sunwebs vinterresenärer, något som stärker företagets position på den nordiska marknaden. Som Europas största skidresearrangör skickar Sunweb årligen över 350 000 gäster till Alperna och Pyrenéerna, från klassiska skidorter till dolda pärlor.

Skidresor med helhetskoncept

Sunwebs koncept gör det enkelt för resenärerna där flyg, transfer, liftkort och boende ingår i paketet. Detta helhetsupplägg, kombinerat med ett stort urval av destinationer, har bidragit till det ökade intresset bland svenska resenärer.

— Vi märker att svenskar värdesätter både bekvämlighet och kvalitet. Med Sunweb kan man resa tryggt, smidigt och prisvärt till Europas bästa skidorter. Det är en kombination som lockar allt fler, säger Jan Lockhart.

Med en stark start på vintersäsongen, ser Sunweb fram emot att välkomna fler svenskar än någonsin till Alpernas och Pyrenéernas backar i år.

Resa
Örebronyheter

Källa: Sunweb

You must be logged in to post a comment Login