SM-veckan torsdagens medaljer

Av på 25 mars, 2022
Bild: SM-veckan

SM-veckans andra dag bjöd på tävlingar i bänkpress, virtuell bilsport och längdskidor.

Piteå står för andra gången värd för SM-veckan.

Ett av Sveriges största, årligen återkommande idrottsevenemang.

Här är andra dagens medaljer.

…………………………..

Medaljer som har gått till Örebro/Örebro län:

  • Styrkelyft bänkpress – Herrar – 83 kg – Brons – Niklas Lindroth – Örebro KK
    .
  • Styrkelyft bänkpress – Herrar – 105 kg – Guld – Josef Eriksson – Hallsbergs AK
    .
  • Styrkelyft bänkpress – Damer -76 kg – Silver – Anna Lundberg – Örebro KK
    .
  • Virtuell bilsport – Mixed – Brons – Erik Blixt – SMK Örebro

…………………………..

Här är torsdagens medaljer:

Styrkelyft bänkpress Damer – 69 kg Guld Louice Persson Sundbybergs TK
Styrkelyft bänkpress Damer – 69 kg Silver Nova Jönsson Göteborgs SK
Styrkelyft bänkpress Damer – 69 kg Brons Hilma Westerberg Stockholms AK
Styrkelyft bänkpress Damer +84 kg Guld Matilda Hjälte Lunds TK
Styrkelyft bänkpress Damer +84 kg Silver Madeleine Lundin-Heed Trosa Atletik IF
Styrkelyft bänkpress Damer +84 kg Brons Mathilda Andersson Göteborgs KK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 83 kg Guld Jonathan Henningsson Borås AK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 83 kg Silver Håkan Rehrer Härnösands AK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 83 kg Brons Niklas Lindroth Örebro KK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 66 kg Guld Gustav Martinelle Pure Power
Styrkelyft bänkpress Herrar – 66 kg Silver Gustav Blomqvist Sundbybergs TK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 66 kg Brons Martin Haglöf Huddinge SK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 74 kg Guld Eddie Berglund Hofors LK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 74 kg Silver Emil Lundgren Täby AK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 105 kg Guld Josef Eriksson Hallsbergs AK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 105 kg Silver Anders Henriksson Sundbybergs TK
Styrkelyft bänkpress Damer – 47 kg Guld Emma Granlund koefficient Skellefteå AK
Styrkelyft bänkpress Damer -52 kg Silver Julia Starck koefficient Become SS
Styrkelyft bänkpress Damer -63 kg Brons Sofia Johansson koefficient Sundbybergs TK
Styrkelyft bänkpress Damer -57 kg Guld Malin Björklund Legendary AK
Styrkelyft bänkpress Damer -57 kg Silver Erika Karlsson Sundbybergs TK
Styrkelyft bänkpress Damer -76 kg Guld Micaela Ödling Uppsala TK
Styrkelyft bänkpress Damer -76 kg Silver Anna Lundberg Örebro KK
Styrkelyft bänkpress Damer – 84 kg Guld Emma Lagerqvist Kungälvs AK
Styrkelyft bänkpress Damer – 84 kg Silver Linnea Skoog Upsala TK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 120 kg Guld Tommy Påhls Borlänge AK
Styrkelyft bänkpress Herrar – 120 kg Silver Erik Burvall Malå AK
Styrkelyft bänkpress Herrar -93 kg Guld Marcus Grahn ASK Eskilstuna
Styrkelyft bänkpress Herrar +120 kg Guld Mikael Bengtsson Vedum AIS
Styrkelyft bänkpress Herrar +120 kg Silver Christian Naarttijärvi NPC Powerlifting
Styrkelyft bänkpress Herrar +120 kg Brons Niklas Pettersson Styrkefabriken
Längdskidor Herrar 30 km (masstart, fri stil) Guld William Poromaa Åsarna IK
Längdskidor Herrar 30 km (masstart, fri stil) Silver Björn Sandström Piteå Elit SK
Längdskidor Herrar 30 km (masstart, fri stil) Brons Eric Rosjö IFK Mora SK
Längdskidor Herrar 30 km (masstart, fri stil) – LAG Guld Björn Sandström, Fredrik Andersson, Viktor Brännmark Piteå Elit SK Lag 1
Längdskidor Herrar 30 km (masstart, fri stil) – LAG Silver William Poromaa, Jens Burman, Markus Ruus Åsarna IK Lag 1
Längdskidor Herrar 30 km (masstart, fri stil) – LAG Brons Eric Rosjö, Axel Ekström, Gustaf Berglund IFK Mora SK Lag 1
Längdskidor Damer 15 km (masstart, fri stil) Guld Charlotte Kalla Piteå Elit SK
Längdskidor Damer 15 km (masstart, fri stil) Silver Frida Karlsson Sollefteå Skidor IF
Längdskidor Damer 15 km (masstart, fri stil) Brons Ebba Andersson Piteå Elit SK
Längdskidor Damer 15 km (masstart, fri stil) – LAG Guld Charlotte Kalla, Ebba Andersson, Sofia Henriksson Piteå Elit SK Lag 1
Längdskidor Damer 15 km (masstart, fri stil) – LAG Silver Elina Rönnlund, Ebba Stenman, Magdalena Nilsson IFK Umeå lag 1
Virtuell bilsport Mixed Guld Tobias F Olsson Piteå MS
Virtuell bilsport Mixed Silver Michael Haflidason KAK Motorsport
Virtuell bilsport Mixed Brons Erik Blixt SMK Örebro

Norrbottens län leder medaljligan före Västra Götaland och Norrbotten efter SM-veckans andra dag, hela medaljligan hittar du på smveckan.se 

Du följer även SM-veckan på sociala medier på @smveckan eller genom att följa #smveckan. Med SM-veckans app håller dig uppdaterad med de senaste nyheterna, information om evenemangen och de olika idrotterna.SM-veckan vinter äger rum den 23- 28 mars 2022 i Piteå. Lindbäcksstadion, LF arena, Norrmalmia, Pite Havsbad och Morjärv är de arenor där SM-tävlingar i bland annat längdskidor, skidskytte, x-trial, rallysprint och bowling avgörs.

Sport | SM-veckan 2022
Örebronyheter

Källa SM-veckan

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in