- Örebro SK blåsta på poängen
- Bron mellan Strömsborg och Hästhagen är på plats
- Örebroare kan lämna farligt avfall på 39 platser
- Renovering av Stora Hotellet i Örebro inleds
- Valborgsmässofirande i Degerfors
- Lediga båtplatser i Askersund
- Talan väcks efter arbetsplatsolycka på Frövi bruk 2023
- Grundplaneringen för sommaren i vården är klar
- Extra föreställning släpps i Örebro
- Örebro konstskolas elevutställning ”Expo 2025” på Örebro konsthall
Småföretagares miljömedvetenhet uppe på rekordnivå

Fler än hälften av Sveriges småföretagare, 52 procent, tar hänsyn till miljön i samband med inköp till företaget. En nedåtgående trend är därmed bruten, och resultatet tangerar rekordsiffran från våren 2016. Det visar Vismas Affärsbarometer, som bygger på en ny undersökning bland 1 038 små och medelstora företag.
– Småföretagen utgör majoriteten av Sveriges näringsliv. Deras sammanlagda beslut kan göra stor skillnad för vår gemensamma miljö. Därför är det väldigt positivt att miljömedvetenheten har vänt uppåt igen, säger Henrik Salwén, vd för Visma Advantage.
52 procent av landets småföretagare anser att de tar hänsyn till miljön när de gör inköp till företaget. Det är en ökning med fyra procentenheter jämfört med vårens undersökning. Efter att ha sjunkit under det senaste året har miljömedvetenheten därmed vänt uppåt igen och nått rekordnivå.
Miljöpåverkan längst ner i rangordningen
Trots den stigande medvetenheten värderar Sveriges småföretagare fortfarande annat högre än miljön. Endast sex procent rankar miljöpåverkan som det viktigaste kriteriet vid inköp, 44 procent anser istället att den är minst viktig i sammanhanget. Dock skulle lägre priser på miljöprodukter få fyra av tio småföretagare att välja mer miljövänligt.
– Priset är en helt avgörande faktor för att fler företagare ska ta ett ordentligt miljöansvar. Så har det sett ut i flera år och är inget som lär förändras i första taget. Trots att prisskillnaderna mellan miljöprodukter och övrigt sortiment har krympt i de flesta branscher så består uppfattningen att miljöanpassade inköp kostar för mycket. Miljövänliga produkter som uppfattas som prisvärda har med andra ord stora möjligheter att ta för sig på marknaden, säger Henrik Salwén.
Topplista – det här skulle öka småföretagens miljöhänsyn:
1. Lägre pris på miljöprodukter (39 procent)
2. Bredare utbud av miljöanpassade produkter (17 procent)
3. Enklare att förstå vilka produkter som är miljövänliga (15 procent)
Regionalt
Örebronyheter
Vismas Affärsbarometer bygger på en enkät som besvarats av 1 038 små och medelstora svenska företag mellan den 10 och 20 november 2017. Enkäten skickades till 17 106 småföretagare över hela landet med en svarsfrekvens på 6,1 %. Undersökningen har genomförts sedan 2011 och är en indikator på framtidstron bland små och medelstora företag. Detta är fjortonde gången barometern tas fram. Den bifogade grafiken visar hur synen på miljöfrågor har bedömts vid de senaste undersökningstillfällena.
Related Posts
Latest News
-
Örebro SK blåsta på poängen
Under tisdagen tog Örebro SK sig an Falkenbergs FF på...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Bron mellan Strömsborg och Hästhagen är på plats
Nu är den nya gång- och cykelbron mellan Strömsborg och...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Örebroare kan lämna farligt avfall på 39 platser
Farligt avfall-bilen samlar in elektronik och blött farligt avfall två...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Renovering av Stora Hotellet i Örebro inleds
Consto har fått förtroendet att genomföra en omfattande totalrenovering av...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Valborgsmässofirande i Degerfors
Man kan fira Valborg på flera olika platser i Degerfors...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Lediga båtplatser i Askersund
Lediga båtplatser i Askersund, är man intresserad av att skaffa...
- Posted april 29, 2025
- 0
-
Talan väcks efter arbetsplatsolycka på Frövi bruk 2023
Åklagare har i dag väckt talan om arbetsmiljöbrott genom grovt...
- Posted april 29, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login