- 58 meter upp med Pariserhjulet
- Dödligheten i stroke har halverats i Örebro län
- HR-chefen lämnar Karlskoga kommun för uppdrag inom Försvarsmakten
- Hitta din väg vidare med IM
- Hjärnskakning före körtelfeber kopplas till ökad risk för MS
- Familjematiné Tsatsiki, morsan och polisen på Bio Roxy
- Olika vägar till sjuksköterskeyrket samma mål
- Avrådan från bad vid Husabergs udde, Hagabadet och Borgmästareholmen
- Hallsbergs bibliotek satsar på läsglädje med gåvoböcker till barn
- Snart startar höstens kurser på Kulturskolan Garnalia i Lindesberg
Sömnen värst drabbad när man ska återgå till rutiner
Genrebild
Många svenskar kämpar med att återgå till vardagens rutiner efter julledigheten, det avslöjar en ny YouGov-undersökning från HelloFresh. Sömnsvårigheter är den vanligaste utmaningen, men även träning och matlagning påverkas negativt.
Var tredje svensk tycker dessutom att det är svårt att uppnå en balanserad livsstil mellan arbete, vardagssysslor, relationer och hälsa.
Julledigheten innebär ofta en paus från vardagens rutiner. Man går och lägger sig senare, sover längre och äter oregelbundet. När vardagen återkommer kan det vara svårt att anpassa sig.
Enligt en YouGov-undersökning genomförd på uppdrag av HelloFresh uppger var fjärde svensk (25%) att de har problem med att återgå till sina sömnrutiner, följt av träning (21%). Även vardagssysslor som matlagning och handling (10%) och att äta hälsosamt (10%) är utmaningar för många efter ledigheten.
— Om det är något denna undersökning visar är att man inte ska vara så hård mot sig själv, att ha svårt att hitta tillbaka till rutiner är mänskligt. Att använda middagen till att prata om veckans aktiviteter, och andra rutiner som sömn, skärmtid eller hur vi hjälper till hemma är ett bra första steg för att återfå kontroll över vardagen, säger Sofia Fattori, gastronomisk chef för HelloFresh.
Svårt att hitta balans – kvinnor upplever större utmaningar
Enligt undersökningen tycker mer än var tredje svensk (36%) att det är svårt att uppnå en balanserad livsstil med harmoni mellan arbete, vardagssysslor, relationer och hälsa. Svårast är det för svenskar i åldersgruppen 30-39 (52%).
En anledning till att svenskar upplever obalans i vardagen, kan vara att det finns många områden som svenskarna skulle vilja prioritera mer i livet, men som idag inte hinns med.
Undersökningen visar att kvinnor vill prioritera fler områden än de gör idag, jämfört med männen, trots att båda könen till stor del vill fokusera på samma områden. Den största skillnaden mellan könen är att fler kvinnor (17%) än män (9%), vill lägga mer tid på meditation och återhämtning. Männen vill istället ge mer tid åt sin kärleksrelation (21%) jämfört med kvinnorna (15%).
Detta vill svenskarna prioritera mer än vad det gör idag
- Träning – 41 procent
- Ta hand om hemmet – 27 procent
- Vänner och familj – 26 procent
- Hobbies – 20 procent
- Matlagning – 19 procent
Hälsa
Örebronyheter
Källa: HelloFresh
Om undersökningen
Undersökningen är genomförd av opinions- och marknadsundersökningsföretaget YouGov. Under perioden 21-24 oktober 2024 har sammanlagt 1064 intervjuer via internet genomförts med män och kvinnor, 18+ år i Sverige.
Related Posts
Latest News
-
När barnens hjältar inspirerar till medvetna val
I juli lanserade Lidl ett unikt samarbete med det populära...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Fritidskortet ska utvecklas för framtiden
Regeringen ger ett brett myndighetsuppdrag för att ta fram förslag...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Modehandeln gick starkt i juni – ”ett styrkebesked”
Den svenska modehandeln inledde sommaren starkt. Svensk Handels Stilindex för...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Kortet på resan – så håller man koll på semesterkassan
Oro för flygstrul, högre resekostnader och vanliga kortmissar utomlands gör...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
Sverige fördjupar samarbetet med Brasilien
I samband med utrikesministerns besök i Brasilien undertecknade länderna på...
- Posted augusti 7, 2026
- 0
-
58 meter upp med Pariserhjulet
Pariserhjulet är en ny röst på den svenska pophimlen som...
- Posted augusti 6, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login