- De vann Örebro kommuns landsbygdspris 2025
- Trygghetsmätning för 2025 genomförd
- Kumla IBK dominerar damlaget ny serieledare och herrlaget med storseger
- Antibiotikan räddar liv nu måste den skyddas
- Gener, hormoner och miljö samspelar när puberteten startar
- Nytt dynamiskt inköpssystem för entreprenader inom byggsektorn
- Bildspecial – Örebro HK vs Malmö Redhawks
- Platt fall i Berhn Arena när Örebro HK åkte på en brakförlust
- Utvecklingen av Vivalla IP fortsätter
- Örebroprofessor svarade på frågor på Världsdiabetesdagen
Spelandet bland skolungdomar ökar
Genrebild
Spelandet bland unga ökar kraftigt och det börjar tidigt, enligt nya siffror från Föreningen Spelfriheten har var fjärde högstadieelev spelat om pengar regelbundet. Under ett välbesökt riksdagsseminarium i onsdags, diskuterades vad som krävs för att stoppa utvecklingen.
Bakom seminariet stod Föreningen Spelfriheten och riksdagsledamöterna Azadeh Rojhan (S) och Carl Nordblom (M). Temat: ”Var fjärde högstadieelev spelar om pengar – hur vänder vi trenden?”
Nationella och internationella studier visar en tydlig kulturförändring, allt fler unga spelar om pengar, och risknivåerna ökar snabbt. Enligt CAN:s skolrapport, har 40 procent av gymnasiekillarna spelat om pengar det senaste året. I Föreningen Spelfrihetens egna skolundersökningar uppger sex av tio elever att de har provat spel om pengar, men endast 16 procent har fått någon utbildning om riskerna.
— Vi möter varje vecka elever som redan vid 15–16 års ålder spelar regelbundet. Ofta sker det på oreglerade sajter, långt bortom vuxenvärldens insyn. Risken är skulder, psykisk ohälsa och en snedstart i livet. Det kräver ett nationellt ansvar och långsiktigt finansiellt stöd om vi ska kunna vända utvecklingen, säger Allan Erdman, kommunikationsansvarig på Föreningen Spelfriheten.
Seminariet, som modererades av Bino Drummond från Diplomat Communications, samlade aktörer från politik, forskning och civilsamhälle. I panelen deltog Azadeh Rojhan (S), Carl Nordblom (M), Alexander Gedda Westrell (FDJ United), Allan Erdman (Föreningen Spelfriheten) och Jessika Svensson (Folkhälsomyndigheten).
Tusentals elever har fått utbildning, behovet är mycket större
Genom sitt skolprojekt, finansierat av FDJ United, har Spelfriheten hittills genomfört 21 föreläsningar på skolor över hela landet. Över 2000 elever och lärare har deltagit i de interaktiva föreläsningarna, där anonym data samlas in via Mentimeter. Resultaten bekräftar att kunskapsluckorna är stora, att många unga redan har erfarenhet av spel om pengar.
Spel om pengar är enligt skolundersökningar det beroendeuttryck som ökar mest bland ungdomar, ändå saknas nästan helt infrastruktur för att utbilda kring riskerna. Det syns tydligt i både genom att ungdomarna själva uppger att de aldrig tidigare fått någon utbildning på ämnet, men också att genom trycket på att boka in föreläsningar från skolorna.
— Vi har redan haft bokningar från Klippan i söder till Skellefteå i norr och det inkommer varje vecka nya förfrågningar samt återbokningar för nya årskullar, säger Anton Bergman som koordinerar skolprojektet.
Ingen ska behöva känna sig ensam
Ett starkt inslag under dagen var just Anton Bergmans vittnesmål, en personlig berättelse om ett spelberoende som började i tonåren och slutade i ett självmordsförsök.
— Antons berättelse påminner oss om hur nära de här problemen finns, hur avgörande det är att möta unga i tid. Tillsammans kan vi skapa en framtid där ungdomar, lärare och föräldrar har kunskap om riskerna med spel om pengar och vet var hjälpen finns. Ingen ska behöva känna sig ensam i det här, säger Adam Kirstein Reuterswärd, marknadskoordinator på Föreningen Spelfriheten.
Han betonar samtidigt behovet av kraftigt ökade finansiella resurser till stödorganisationer
— För att det ska vara möjligt för oss att kunna fortsätta med denna utbildningssatsning över landet krävs helt andra förutsättningar än idag. Bidragspotten för ideella stödverksamheter har stått still på 3,5 miljoner kronor om året sedan 2015, trots att den licensierade spelmarknaden omsätter omkring 27 miljarder kronor årligen, varav cirka 6 miljarder går direkt till staten via punktskatten. Hur det kan hänga ihop är svårt att förstå.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Spelfriheten
Related Posts
Latest News
-
De vann Örebro kommuns landsbygdspris 2025
Under hösten har örebroarna kunnat nominera till Örebro kommuns landsbygdspris...
- Posted november 16, 2025
- 0
-
Trygghetsmätning för 2025 genomförd
Örebro kommun och Polismyndigheten genomför årligen en trygghetsmätning. Det är...
- Posted november 16, 2025
- 0
-
Kumla IBK dominerar damlaget ny serieledare och herrlaget med storseger
Kumla IBK fick maximal utdelning under helgen, när både dam-...
- Posted november 16, 2025
- 0
-
Antibiotikan räddar liv nu måste den skyddas
Varje år dör ca 35 000 personer i Europa, som...
- Posted november 16, 2025
- 0
-
Gener, hormoner och miljö samspelar när puberteten startar
Puberteten är en av livets mest omvälvande perioder, då kroppen...
- Posted november 16, 2025
- 0
-
Nytt dynamiskt inköpssystem för entreprenader inom byggsektorn
Nytt dynamiskt inköpssystem för entreprenader inom byggsektorn, öppnar dörren för...
- Posted november 16, 2025
- 0
-
Ungas syn på friluftsliv och allemansrätten
Hur ser ungdomar egentligen på naturen, friluftsliv och allemansrätten? I...
- Posted november 16, 2025
- 0






You must be logged in to post a comment Login