Sport | SM-veckan Norrköping: tisdagens medaljörer

Av på 13 juli, 2016

Hattrick i guld för gymnasten Jonas Nordfors, titelförsvar av gladiatorn Jenny ”Kitsune” Adolfsson i bänkpress och vinst i både herr- och damklass för Torslanda i beachhandboll. Här är alla dagens medaljörer.

GULD

Sandra Lundberg Bänkpress Damer 52 kg Lunds TK Lund
Adrianne Martinsson Bänkpress Damer 57 kg Borlänge AK Borlänge
Martin Arvidsson Bänkpress Herrar 59 kg Halmstad TSK Halmstad
Kim Larsson Bänkpress Herrar 66 kg Jönköping SK Jönköping
Jenny Adolfsson Bänkpress Damer 63 kg Kalmar AK Kalmar
Josefin Almqvist Bänkpress Damer 72 kg Landafors SK Bollnäs
Björn Hansen Bänkpress Herrar 74 kg Örebro KK Örebro
Clara Fridén Bänkpress Damer 84 kg Göteborg KK Göteborg
Emelie Pettersson Bänkpress Damer 84+ kg Södertälje AK Södertälje
Erik Gyllenhammar Bänkpress Herrar 83 kg Gävle KK Gävle
Dennis Thorsen Bänkpress Herrar 93 kg Borlänge AK Borlänge
Patrik Karlsson Bänkpress Herrar 105 kg Karlstad AK Karlstad
Håkan Mellberg Bänkpress Herrar 120 kg HM Svalöv Svalöv
Jan Lundberg Bänkpress Herrar 120+ kg Umeå Power Umeå
Louise H Lundblad Trampolin Individuell Dam Gefle gymnstikförening Gävle
Jonas Nordfors Trampolin Individuell Herr Upplands Väsbys
gymnastikklubb
Upplands Väsby
Lina Sjöberg Trampolin DMT damer Uppsala
gymnastikförening
Uppsala
Jonas Nordfors Trampolin DMT herrar Upplands Väsbys gymnastikklubb Upplands Väsby
Hanna Ryden/Lina Sjöberg Trampolin Synkroniserad trampolin
damer
Trampolinklubben Levo/
Uppsala gymnastikförening
Lidköping/
Uppsala
Jonas Nordfors/Felix Holgersson Trampolin Synkroniserad trampolin
herrar
Upplands Väsbys
gymnastikklubb/Trampolinklubben Levo
Upplands Väsby/
Lidköping
Torslanda HK Beachhandboll Dam Torslanda HK Göteborg
Torslanda HK Beachhandboll Herr Torslanda HK Göteborg
Tommie Svärd Crosscart sprint special 250 cc Finnskogs MK Torsby
Andreas Carlsson Crosscart sprint special 650 cc Säffle MC Säffle
Andreas Sjölander Rallysprint 2 WD SMK Gävle Gävle
PG Andersson Rallysprint 4 WD Årjängs MK Årjäng
Magnus Falk Fallskärmshoppning Individuell precision FGCC Gävle
Fallskärm Gefle 1 Fallskärmshoppning Lag precision FGCC Gävle

SILVER

Laura Savolainen Bänkpress Damer 52 kg Södra TK Stockholm
Lisah Pedersen Bänkpress Damer 57 kg Linköpings AK Linköping
Michael Edeskans Bänkpress Herrar 59 kg ASK Eskilstuna Eskilstuna
Tahvo Jauhojärvi Bänkpress Herrar 66 kg ASK Eskilstuna Eskilstuna
Linnéa Holmgren Bänkpress Damer 63 kg Malmö LK Malmö
Jennifer Brandt Bänkpress Damer 72 kg Sundbybergs TK Sundbyberg
Amit Selberg Bänkpress Herrar 74 kg Sundsvalls AK Sundsvall
Lisa Greis Bänkpress Damer 84 kg Sandvikens AK Sandviken
Josefina Grassl Bänkpress Damer 84+ kg Karlstad AK Karlstad
Simon Svedin Bänkpress Herrar 83 kg Sundsvalls AK Sundsvall
Marcus Grahn Bänkpress Herrar 93 kg ASK Eskilstuna Eskilstuna
Conrad Hansson Bänkpress Herrar 105 kg Örebro KK Örebro
Patrik Winbjörk Bänkpress Herrar 120 kg Luleå AK Luleå
Niklas Pettersson Bänkpress Herrar 120+ kg Hassela Power Nordanstig
Alice Flensburg Trampolin Individuell Dam Klippans gymnastikkrets Klippan
Felix Holgersson Trampolin Individuell Herr Trampolinklubben Levo Lidköping
Louise H Lundblad Trampolin DMT damer Gefle gymnastikförening Gävle
Jonas Rosenlind Trampolin DMT herrar Uppsala gymnastikförening Uppsala
Louise H Lundblad/Alva Lemoine Trampolin Synkroniserad trampolin damer Gefle gymnastikförening Gävle
Niklas Linqvist/Kevin Israelsson Trampolin Synkroniserad trampolin herrar Österåkers trampolinförening Österåker
Kristinastad HK Beachhandboll Dam Kristianstad HK Kristianstad
Kävlinge HK Beachhandboll Herr Kävlinge HK Kävlinge
Linus Östlund Crosscart sprint special 250 cc Finnskogs MK Torsby
Johan Fransson Crosscart sprint special 650 cc MK Team Westom Arvika
Mattias Ledin Rallysprint 2 WD MK Kopparberg Ljusnarsberg
Michael Wikström Rallysprint 4 WD NMS Boden Boden
Anders Carlsson Fallskärmshoppning Individuell precision LFK Linköping
Skånes bästa Fallskärmshoppning Lag precision SFK Kristianstad

BRONS

Carina Hedberg Bänkpress Damer 57 kg Boxholms LK-81 Boxholm
Robin Nirs Bänkpress Herrar 66 kg Landafors SK Bollnäs
Louice Persson Bänkpress Damer 63 kg Sundbybergs TK Sundbyberg
Ronja Wildenstam Bänkpress Damer 72 kg Södra TK Stockholm
Carl-Erik Dang Bänkpress Herrar 74 kg Örebro KK Örebro
Sandra Jacobsson Bänkpress Damer 84 kg Göteborg KK Göteborg
Elin Porath Bänkpress Damer 84+ kg Säffle AK Säffle
Tommy Krantz Bänkpress Herrar 83 kg Bollnäs SK Bollnäs
Thomas Edvinsson Bänkpress Herrar 93 kg Vedum AIS Vara
Jimmy Werner Bänkpress Herrar 105 kg Katrineholm AK Katrineholm
Fredrik Gudmunsson Bänkpress Herrar 120 kg Westbo AK Gislaved
Alexander Johansson Bänkpress Herrar 120+ kg Borlänge AK Borlänge
Lina Sjöberg Trampolin Individuell Dam Uppsala gymnastikförening Uppsala
Niklas Linqvist Trampolin Individuell Herr Österåkers trampolinförening Österåker
Moa Torstensson Trampolin DMT damer Frisksportklubben Tor Eslöv
Gustav Tingelöf Trampolin DMT herrar Uppsala gymnastikförening Uppsala
Alicia Eriksson/Linnea Ågren Trampolin Synkroniserad trampolin
damer
Gymnastikklubben Frivolten/
Österåkers trampolin
Herrljunga/
Österåker
Niklas von Heideman/Johan Andersson Trampolin Synkroniserad trampolin
herrar
Västra Frölunda trampolinklubb Göteborg
OV Helsingborg HK Beachhandboll Dam OV Helsingborg HK Helsingborg
Djurgårdens IF HF Beachhandboll Herr Djurgårdens F HF Stockholm
Robin Kareliusson Crosscart sprint special 250 cc Östmarks MFF Torsby
Anders Martinsson Crosscart sprint special 650 cc MK Team Westom Arvika
Johan Carlsson Rallysprint 2 WD Degerfors RC Degerfors
Mattias Adielsson Rallysprint 4 WD Göteborgs MF Göteborg
Michael Alpfors Fallskärmshoppning Individuell precision SFK Kristianstad
LFK Fallskärmshoppning Lag precision LFK Linköping

Sport

Örebronyheter

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in