- Testa något nytt ta båten till badplatsen
- ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
- Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
- Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
- Förskolan Solberga i Askersund invigd
- Eleverna på de kommunala gymnasieskolorna fortsätter att nå höga resultat
- Socialministern besöker Kumla
- Så kan midsommarmaten göra dig sjuk undvik de vanligaste misstagen
- Ta hand om dig i sommar se över ditt medicinskåp
- Stipendiater på anpassade grundskolan firades i Askersund
Stadium tar steg mot cirkulär handel – inleder samarbete med Tradera

Stadium tar klivet in på den cirkulära marknaden genom att samarbeta med Tradera. Från och med i vår kommer sportkedjans kunder kunna förlänga livslängden på sport, sportmode och fritidsrelaterade produkter på ytterligare sätt. Initiativet syftar till att inspirera fler till aktivitet på ett hållbart sätt för såväl planet som plånbok.
Under våren steppar sportkedjan Stadium upp sitt hållbarhetsarbete ytterligare när ett samarbete med Sveriges största cirkulära marknad, Tradera, inleds.
– Cirkulär konsumtion är avgörande för klimatomställningen och för planetens framtid. Vi behöver förenkla för konsumenter att köpa second hand och att sälja vidare det man inte längre använder. Förutom att det är ett bra sätt att minska sitt klimatavtryck betyder det också fördelar för den egna ekonomin, säger Karl Eklöf, CEO Stadium Group.
I och med samarbetet kommer Stadiums kunder, kunna köpa och sälja sport, sportmode och fritidsrelaterade produkter i Traderas flöde – oavsett var varorna köpts tidigare. Det blir på så vis lättare för både köpare och säljare att ge produkter längre liv och minska påverkan på miljön på ett plånboksvänligt sätt.
– Vi tycker det är mycket positivt och en viktig signal att Stadium som är Sveriges största sportkedja uppmuntrar sina kunder att ta tillvara på det som redan finns. Vi på Tradera finns här och vill gärna hjälpa fler aktörer att precis som Stadium bli mer cirkulära i sin affärsmodell, Stefan Öberg, VD för Tradera.
Samarbetet inleds i april 2020. Stadium-kundernas annonser får dubbel exponering med synlighet i båda företagens flöden.
– Vi hoppas kunna inspirera fler till att förlänga livslängden på sina produkter. Vi har sedan många år insamlingslådor i butikerna där vi tar emot kläder, skor och prylar som inte längre används. Genom Human Bridge återvinns eller återaktiveras dessa på bästa sätt. I och med samarbetet med Tradera, adderar vi nu ytterligare möjligheter för våra kunder att bidra till en bättre värld, fortsätter Karl Eklöf.
Ekonomi | Regionalt
Örebronyheter
Källa Stadium
Related Posts
Latest News
-
Man körde påverkad i Kumla
Man i 30-årsåldern misstänkt för att ha framfört en personbil...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Motorcyklist i diket på Länsväg 540
En motorcyklist har kört i diket utefter Länsväg 540 vid...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Testa något nytt ta båten till badplatsen
Om en vecka, den 25 juni, är det säsongspremiär för...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
ÖrebroBostäder säljer fastigheten Tunnbindaren 18
På ÖrebroBostäders (ÖBO) styrelsemöte den 17 juni blev det klart...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Cyklist och bilist krockade i rondell (Uppdatering)
En kollision mellan cykel och personbil uppges ha inträffat vid...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Terapidjur skapar glädje och trygghet på Karlskogas äldreboenden
Karlskoga kommun satsar på meningsfulla och hälsofrämjande aktiviteter inom vård-...
- Posted juni 18, 2025
- 0
-
Ny barnbok sätter Degerfors på kartan
Ett unikt samarbete mellan Degerfors bibliotek, Degerfors IF, Outokumpu och...
- Posted juni 18, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login