- 15 416 barn plockade skräp under våren
- Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
- Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
- Försvunnen man hittad
- Granskning av hemtjänst och hemsjukvård visar på brister
- Semesterperioder på vuxenutbildningen i Hällefors
- Ojämlik tillgång till företagshälsovård i Sverige
- ”Trygga hem – utan våld” tar vid när Operation Beta avslutas
- Årets betygsresultat för elever i årskurs 9 i Örebro kommuns skolor
- Ta ansvar i midsommartrafiken
Stark upphämtning från Marcus Ericsson

Under söndagskvällen var det dags för den 109 upplagan av Indy 500, racet är ett oval race som körs över 200 varv på Indianapolis Speedway.
Marcus Ericsson startade på en nionde plats och Felix Rosenqvist på en femte. Detta år var det första året man körde med det nya hybrid systemet.
Det blev ett händelserikt IndyCar-lopp där Marcus Ericsson stod för en stark insats trots flera bakslag. Efter att Scott McLaughlin kraschat redan på formationsvarvet och Marco Andretti på det första tävlingsvarvet, avancerade Ericsson snabbt till sjunde plats.
Tidiga depåstopp och incidenter kastade om ställningarna. Ericsson klättrade tillfälligt upp till andraplats efter ett stopp under gulflagg, men tappade mark efter problem med bilen och ett struligt däckbyte. Under en period låg han utanför topp 20.
Flera förare tvingades bryta efter tekniska problem och kollisioner. Ericsson lyckades undvika incidenter och höll sig kvar i racet. Med en stark strategi där han körde längre än konkurrenterna före sitt sista depåstopp gav utdelning. Han avancerade från 16:e till sjunde plats och kunde med ytterligare ett overcut ta sig hela vägen upp i ledning.
Marcus höll ledningen under flera varv men med 14 varv kvar tappade han dock förstaplatsen till Álex Palou, som överraskade med en omkörning på insidan i första kurvan. Efter omkörningen försökte Marcus att återta förstaplatsen men Álex Palou var för stark och han slutade på en andraplats.
Ett starkt jobb från Marcus och teamet för det var ett dramatiskt race och en taktik som verkligen slog väl ut. Nu hoppas vi att Marcus säsong kan vända så detta inte blir den enda pallplatsen i år. Felix Rosenqvist gjorde ett stabilt race och slutade på en femteplats.
Nästa race blir Chevrolet Detroit Grand Prix som körs i Detroit den 1 juni.
Karl-Johan Sandberg, Sport | Motor
Örebronyheter
Related Posts
Latest News
-
15 416 barn plockade skräp under våren
Håll Sverige Rents stora kampanj Skräpplockardagarna är avslutad för i...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Aktiviteter under sommarlovet i Degerfors
Nu finns årets sommarlovsprogram ute på Degerfors kommuns hemsida, där...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Örebro Universitetssjukhus går samman för framtidens vård
I samband med Almedalsveckan lanseras ett historiskt samarbete inom svensk...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Svenska badvatten får bra betyg
94 procent av de 471 svenska EU-baden har utmärkt, bra...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Halv miljard kronor till regionerna för förstärkning av psykiatrin
Regeringen har beslutat att betala ut de 500 miljoner kronor...
- Posted juni 21, 2025
- 0
-
Unga vuxna tveksamma till lättnader i bolånetak och amorteringskrav
Regeringen har presenterat sitt förslag på nya bolåneregler, bland annat...
- Posted juni 21, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login