- Så klarar sig kommunerna i Örebro län stöd till barn och unga stöds
- Storsatsning på Engelbrektsskolans skolgård
- 15 utbildningar vässar sitt innehåll
- Årets Ljusnarsbergare 2025
- Kommunen och Outokumpu möttes på Bruksmässen
- Avancerad diabetesteknik till fler patienter sparar pengar för samhället
- Nordlos förvärv av Nethouse – ”Snart är vi störst inom IT-säkerhet”
- Berguv fick förtur på E.ONs bränsledepå i Örebro
- Järntorget blir sommartorg 2026
- Senioren Eva stöttar i skolan
Stärkt tillsyn av alkohol, tobak och nikotin i hela landet
Genrebild
Regeringen ger länsstyrelserna i uppdrag att stärka tillsynen och tillståndsgivningen av alkohol, tobak och nikotinprodukter. Syftet är att skapa en mer likvärdig och effektiv tillsyn över hela landet, ge bättre stöd till kommunerna och stärka skyddet för barn och unga.
— En likvärdig och rättssäker tillsyn är viktig för att skydda barn och unga och för att minska skador av alkohol, tobak och nikotin. Med det här uppdraget stärker vi stödet till kommunerna och skapar tydligare förutsättningar i hela landet, säger sjukvårdsminister Elisabet Lann.
Regeringen gav 2021 länsstyrelserna i uppdrag att förstärka tillsynen inom alkohol- och tobaksområdet (S2021/ 03344). Arbetet har bidragit till bättre samordning, men behovet av likvärdig tillsyn och tydligt stöd till kommunerna kvarstår. Regelverken är fortsatt komplexa och kommunerna har dessutom fått nya uppgifter, bland annat genom lagstiftningen om gårdsförsäljning av alkoholdrycker.
En väl fungerande tillsyn är en viktig del i det förebyggande arbetet för att minska skador av alkohol, tobak och nikotin samt för att skydda barn och unga. Användningen av nikotinprodukter bland unga har ökat, vilket gör tillsynen av åldersgränser särskilt angelägen. Uppdraget ses som en fortsättning och vidareutveckling av det tidigare uppdraget från 2021.
Mot denna bakgrund ger regeringen länsstyrelserna i uppdrag att:
- Bidra till en effektiv samverkan med relevanta aktörer på regional och lokal nivå,
- Medverka i den nationella samordningen och i den uppföljning som Folkhälsomyndigheten ansvarar för inom området,
- Underlätta och stödja kommunernas arbete med tillsyn och tillståndsgivning genom kontinuerlig kompetensutveckling och annat relevant stöd utifrån kommunernas behov.
Länsstyrelserna ska i uppdraget samverka med Folkhälsomyndigheten och Konsumentverket samt andra relevanta myndigheter och organisationer. För uppdraget avsätter regeringen 10 miljoner kronor under 2026, med Länsstyrelsen i Örebro som samordnande länsstyrelse.
Länsstyrelserna ska årligen, senast den 31 mars, lämna en gemensam redovisning av uppdraget samt senast den 31 mars 2029 lämna en gemensam skriftlig slutredovisning till Regeringskansliet.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Socialdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Så klarar sig kommunerna i Örebro län stöd till barn och unga stöds
Nu inför skolavslutningarna och sommarlovets start, släpper Movendi rapporten Faktorer...
- Posted juni 8, 2026
- 0
-
2,6 miljoner personer får dela på 35,7 miljarder i skatteåterbäring
Nu kommer slutskattebesked till de som har deklarerat senast den...
- Posted juni 8, 2026
- 0
-
120 miljoner kronor till WHO med fokus på ebolautbrottet i DRK
Sverige bidrar med 120 miljoner kronor till Världshälsoorganisationens (WHO) arbete...
- Posted juni 8, 2026
- 0
-
Nya bolåneregler gör det svårare att finansiera renoveringen
De nya bolånereglerna innebär en lättnad för den som köper...
- Posted juni 8, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juni 8, 2026
- 0
-
Så ost-snobbig är svensken, här är de största osttabun
Svenskar älskar ost, men vi ställer också krav. Väldigt tydliga...
- Posted juni 8, 2026
- 0
-
Fler unga ska få jobb i kommuner med hög arbetslöshet
Regeringen satsar 250 miljoner kronor på sommarjobb och jobb för...
- Posted juni 8, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login