- VM-silver till Regborn bakom omutlig Fosser
- Gratis glass till alla barn imorgon fredag på Järntorget i Örebro
- Feriepraktikanter sätter färg på Markbacken
- Bebisens första sommar tips för stora och små
- Örebro universitet lanserar AI-podd om forskning
- Affärer för Infrakraft i Hallsberg avtal för 52 miljoner kronor
- Ny plattform ska snabba på AI-utvecklingen i Europa
- Använd Fritidskortet hos Kulturskolan i Hällefors
- Kumla kommun söker kontaktfamilj
- Berätta en bok i sommar – Linda tipsar
STCC avslöjar 2019-kalendern med fler tävlingar och midnattsolslopp

STCC har avslöjat kalendern för säsongen 2019 som innehåller fler tävlingar, fler tester och premiär för Midnattsolsloppet i Skellefteå.
– Den utökade kalendern för 2019 är en viktig del i vårt långsiktiga arbete att utveckla STCC på alla fronter. Detta är också ett första steg i att låsa datumen för kommande år så att team, fans och partners kan planera i god tid, precis som för andra stora idrottsevenemang runt om i landet, säger Karin Bååth, COO för STCC AB.
Kalendern utökas från sex tävlingshelger 2018 till sju tävlingar 2019. Säsongen inleds traditionsenligt med premiären på Ring Knutstorp i Skåne första helgen i maj och följs av Midnattsolsloppet i Skellefteå helgen innan midsommar.
Västkustloppet i Falkenberg körs den 13-14 juli, Kanonloppet i Karlskoga den 17-18 augusti och Grande Finale på Mantorp Park första helgen i oktober.
– Steget från sex till sju tävlingar är också en del i vår utvecklingsplan för STCC och ambitionen är att köra fler tävlingar än så i framtiden. Men vi måste göra förändringarna i rätt takt för att säkra ett fungerande upplägg för samtliga involverade vad gäller kostnader, planering och upplägg. Till 2019 har vi förutom Midnattsolsloppet ytterligare två nyheter som avslöjas snart, säger Karin Bååth.
Två av tävlingarna (markerade TBA – To Be Announced) kommer att avslöjas innan årets slut där den första är planerad till slutet av maj och den andra i början av september.
Antalet officiella tester kommer också att utökas där det officiella försäsongstestet körs på Knutstorp den 16 april. Ytterligare två testdagar kommer att hållas under säsongen i anslutning till tävlingar och avslöjas inom kort.
Biljettförsäljningen till säsongen 2019 inleds i mitten av december på www.stcc.se.
Kalender STCC 2019
Datum – Bana – Tävling
03-04/5 – Knutstorp – Premiären
TBA – TBA – TBA
15-16/6 – Skellefteå – Midnattsolsloppet
13-14/7 – Falkenberg – Västkustloppet
17-18/8 – Gelleråsen Arena – Kanonloppet
TBA – TBA – TBA
04-05/10 – Mantorp Park – Grande Finale
Sport | Motor
Örebronyheter
Latest News
-
Brand i kök i Baronbackarna
Föremål brinner i ett kök i Baronbackarna Örebro, polis är...
- Posted juli 11, 2025
- 0
-
Stora luckor i vårdens sommarscheman
En färsk undersökning från Vårdförbundet, visar att stora utmaningar kvarstår...
- Posted juli 11, 2025
- 0
-
Barnets ställning ska stärkas
Barnets ställning ska stärkas, ny utredning om barns rättigheter i...
- Posted juli 11, 2025
- 0
-
Vilka är Sveriges bästa badstränder
Dalbystrand, Gotska Sandön, Smitingens Havsbad och Haväng är några av...
- Posted juli 11, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted juli 11, 2025
- 0
-
100 dagar efter jordbävningen i Myanmar
Hundra dagar efter den kraftiga jordbävningen i Myanmar går nu...
- Posted juli 11, 2025
- 0
-
VM-silver till Regborn bakom omutlig Fosser
Martin Regborns sprang hem ett mycket välförtjänt VM-silver på dagens...
- Posted juli 10, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login