- Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår
- BIK Karlskoga föll mot tabelljumbon
- Tillsammans skapar man Kulturnatten, någonstans i Örebro igen
- Elitidrotten ska bidra till ett socialt hållbart Örebro
- Sent kvitteringsmål snuvade Kumla på derbysegern
- Terese skrapade fram 100 000 kronor på Triss åt mormor Margareta
- Drygt 3 700 frivilliga sms-livräddare i Örebro län – men stora skillnader mellan regionerna
- 20 miljoner kronor till internationella samarbeten och utbyten
- Örebro HK krossades i Malmö Arena
- 1177 direkt har flyttat till Vårdappen
Stjärnkocken Tareq Taylor delar alla sina recept
Stjärnkocken Tareq Taylor delar alla sina 1200 recept på Recipify.Foto: Nellie Drené
Tareq Taylor, en av Sveriges mest hyllade och folkkära kockar ansluter sig till Recipify med hela sin receptsamling. Med över 1200 populära recept, kommer det bli enklare för matintresserade att hitta inspiration och lyckas i köket.
Tareq Taylor är en av Sveriges mest framstående kockar och kokboksförfattare, för första gången någonsin kommer alla hans populära recept finnas tillgängliga på ett ställe.
— Vi är otroligt glada över att välkomna Tareq Taylor till Recipify. Han är en utmärkt ambassadör för vår vision att skapa världens bästa receptupplevelse för våra användare och se till att matkreatörer får betalt för sitt arbete, säger Elias Eriksson, CMO och medgrundare av Recipify.
Recipify är en webbaserad receptplattform som samlar alla recept från Sveriges bästa kockar på ett ställe. Med liknande affärsmodell som Spotify kommer de dela intäkterna med kockar och matkreatörer, vilket är helt unikt för branschen.
Recipify är gratis för användaren, och intäkterna kommer primärt från olika annonsutrymmen på och runt plattformen. Här kan man bland annat följa sina favoritkockar, få inspiration till nästa middagsbjudning och lära sig smarta kitchenhacks.
— Det är otroligt roligt att få vara en del av Recipify och få möjligheten att nå ut till fler människor med mina recept. Matlagning handlar om att dela glädje och gemenskap och jag hoppas att mina recept kan inspirera till att skapa härliga matupplevelser i många hem, säger Tareq Taylor.
Tareq Taylor är en av Sveriges mest framstående kockar. Han är aktuell med TV-klassikern “Här är ditt kylskåp” som kommer till Kanal 5 och Max i höst. Tareq har även har setts i uppskattade TV-program som Tareq Taylor´s Nordic Cookery och vann två Kristallen, bland annat för ”Årets TV personlighet” 2021. Tareq vann Kockarnas Kamp 2017 och fick samma år utmärkelsen “Bästa Malmöambassadör”. Tareq Taylor har skrivit många kokböcker och håller uppskattade föreläsningar. Han driver restaurangen Kockeriet i Malmö och Maten é klar i Lund.
Nöje
Örebronyheter
Källa: Recipify
Related Posts
Latest News
-
Många vill läsa vårdutbildningar vid Örebro universitet i vår
Närmare 30 000 personer har sökt till Örebro universitet, som...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
8 807 ungdomar påbörjade sin värnplikt under 2026
Plikt- och prövningsverkets samlade redovisning av mönstring och inskrivning av...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Åldersgräns på sociala medier räcker inte
För att barn ska vara trygga på sociala medier krävs...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Sverige befäster sin position – topp fyra i världen för talang och investeringar
Sverige befäster sin internationella position som ett attraktivt land för...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Låg risk för effektbrist i vinter – men elen kan bli dyr
Sett som land väntas Sverige ha en positiv effektbalans under...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Semesterbokningen kan innebära en risk för dina personuppgifter
Nästan 120 miljoner poster med resenärsuppgifter har exponerats vid 494...
- Posted oktober 17, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted oktober 17, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login