- BIK Karlskoga fortsatt obesegrade 2025
- Nu skapas det framtida Örebro, vad är viktigt för dig
- Öppen dansstudio för dansare och koreografer i Örebro län
- Stort internationellt forskningsprojekt för att förebygga Crohns sjukdom
- Nämnd efterfrågar fler uppgifter i utredning om skolstruktur
- Kumla kommun föreslår avveckling av Scantec AB
- Effektiv läcksökning med fyrbent hjälp i Askersunds kommun
- Nytt stöd stärker samarbetet kring Hjälmaren
- Förbiledning av trafiken på riksväg 50 vid Åsbro från 21 januari
- Fullbokad Hindersmässa och invigning av nytt område
Stort grattis årets ungdomsstipendiater
Bild: Kumla kommun
Kumla kommun, tillsammans med Orkla Foods, delar årligen ut ungdomsstipendium till ungdomar i Kumla kommun. Stipendiets ändamål är att främja kultur- eller idrottsverksamhet i kommunen genom stipendier till personer från Kumla, för utbildning inom något kulturområde eller för personlig satsning inom någon idrottsgren.
I år säger vi stort grattis till Ayda Kaydepour, Neo Bolinder, Lia Törnström, Svea Eskilsson och Amelia Reinwalds.
Årets stipendiater
…………….
Ayda Kaydepoor, Styrkelyft
Ayda brinner för styrkelyftning och hennes stora intresse har gett resultat när hon under Styrkelyfts SM, Bänk Ungdoms SM samt Bänkpress senior tagit hem ett flertal priser. Hon har blivit uttagen till ungdomslandslaget och kommer att representera Sverige under de nordiska ungdomsmästerskapen i både styrkelyft och bänkpress.
…………….
Neo Bolinder, Ishockey
Neo spelar idag i Örebro HK U16 regional – den högsta serien för åldersgruppen och har nyligen utsetts till hedersuppdraget att vara assisterande kapten. Neo började med ishockey när han var 5 år gammal och Kumla Hockey Club är hans moderklubb.
Han har blivit utvald till TV-pucklaget i Örebro Län, blivit erbjuden plats både i BIK Karlskoga U16 regional, Örebro Hockey U16 regionalt och är nu intagen till NIU i Mora. Stipendiumet kommer väl till pass för att kunna investera i utrustning av tillräckligt hög kvalité.
…………….
Lia Törnström, Fotboll
Lia har spelat fotboll sedan hon var 6 år gammal, har numera en plats i Sveriges landslag och spelar därmed bland de bästa 19-åringarna i landet. Hon spelar dessutom futsal och har tillsammans med sitt lag vunnit silver i futsal-SM för 17 åringar i vintras.
Lias mål är att komma ut i världen och spela fotboll på heltid. För att nå detta vill hon bli ännu snabbare och med hjälp av ungdomsstipendiet planerar hon anlita en löpcoach för att uppnå detta.
…………….
Svea Eskilsson, Tävlingsdans
Svea har tävlingsdansat de senaste 6 åren och redan uppnått titlar som vice svensk mästarinna, vice nordisk mästarinna samt elfte plats på världsmästerskapet 2023. Vi hoppas att Orkla Foods-stipendiet kan bidra till Sveas resa till Tyskland då hon representerar det svenska landslaget i dans under VM 2024.
…………….
Amelia Reinwalds, Bågskytte
Amelia sitter i styrelsen som ungdomsrepresentant i Järnvägens bågskytteförening och engagerar sig, förutom i sin egen utveckling inom bågskytte, även i andra ungdomars intresse för sporten. Att vara en bra förebild, sprida gemenskap och samhörighet bland andra som utövar sporten är viktiga frågor för Amelia. Hon gör detta genom att bland annat arrangera ungdomsläger där både erfarna och nybörjare kan delta.
Amelia studerar på Alléskolan med inriktning NIU bågskytte, vilket är en elitsatsning inom sporten, och har förutom att tävla i klubbtävlingar deltagit i både Junior- och Senior SM samt i de Nordiska Ungdomsmästerskapen. I framtiden vill hon representera det svenska landslaget och delta i större internationella tävlingar som VM, EM, Lanchester och Kings of Archery.
Nöje | Kumla
Örebronyheter
Källa: Kumla kommun
Related Posts
Latest News
-
BIK Karlskoga fortsatt obesegrade 2025
BIK Karlskoga befinner sig i ett stim där man har...
- Posted januari 22, 2025
- 0
-
Man gripen efter misshandel (Uppdatering)
Polisen har gripit en man i 35-årsåldern som misstänks för...
- Posted januari 22, 2025
- 0
-
Nu skapas det framtida Örebro, vad är viktigt för dig
Örebro kommun har ett förslag på ny översiktsplan, den lägger...
- Posted januari 22, 2025
- 0
-
Öppen dansstudio för dansare och koreografer i Örebro län
Nu välkomnas frilansande dansare och koreografer i Örebro län till...
- Posted januari 22, 2025
- 0
-
Stort internationellt forskningsprojekt för att förebygga Crohns sjukdom
Ett nytt internationellt EU-projekt har fått 38 miljoner euro för...
- Posted januari 22, 2025
- 0
-
Nämnd efterfrågar fler uppgifter i utredning om skolstruktur
Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att förvaltningen, ska ta fram...
- Posted januari 22, 2025
- 0
-
Kumla kommun föreslår avveckling av Scantec AB
Kumla kommun och Region Örebro län, som gemensamt äger Scantec...
- Posted januari 22, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login