- Krisande Örebro SK förlorade igen
- Sommarjobbare i Örebro lågavlönade
- Fysisk träning som behandling för adhd nu sprids Lenas forskning internationellt
- VA-läcka i Åbytorp vattnet stängs av
- 75 år av fart och folkfest på Gelleråsen Arena
- Ny gästbrygga på plats i Lindessjön
- Arkeologi, byggnadsvård, barockmusik och slöjd under sommaren på Siggebohyttan
- Naturskyddsföreningen i Örebro län får stöd
- Bara sex procent tror på majoritet av elbilar till 2030
- Hålrum, identitet och feministisk kraft, Åsa Jungnelius på Örebro konsthall
Svensk satsning på ukrainska produkter i svenska butiker

Ett nytt svenskt initiativ för ukrainska produkter på svenska butikshyllor presenteras av företrädare för svensk dagligvaruhandel, tillsammans med bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa. Initiativet ska ge svenska konsumenter ökad tillgång till ukrainska varor, och en möjlighet att enkelt stödja Ukraina i mataffären.
— Ukraina behöver vårt fortsatta stöd, och nu blir det enklare att bidra till det. I dag presenteras en storsatsning på fler ukrainska varor i svenska butiker. Svenska konsumenter får ett bredare utbud i mataffären och en enkel möjlighet att hjälpa det ukrainska folket som kämpar för hela Europas frihet och säkerhet. Ingen kan göra allt men alla kan göra något, säger bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa.
Satsningen innehåller tre delar, ett snabbspår för ukrainska leverantörer, särskild marknadsföring av ukrainska produkter, samt donationer av utrustning som till exempel kyllastbilar från svenska matkedjor till Ukraina.
ICA Sverige, COOP och Axfood har hittills anslutit sig till initiativet, som går under namnet Handelslandet Sverige Tillsammans för Ukraina.
— Vi vill med detta initiativ göra en insats för att göra det enklare för ukrainska livsmedelsföretag att nå den svenska marknaden och därigenom bidra till en långsiktig ekonomisk utveckling i Ukraina, samtidigt som vi ger svenska kunder ökad möjlighet att köpa ukrainska produkter, säger Eric Lundberg, vd ICA Sverige.
— Vi på Coop är stolta över att vara en del av initiativet Handelslandet Sverige för Ukraina. Genom att stärka våra affärsmässiga förbindelser med Ukraina vill vi både bidra till landets ekonomiska utveckling och främja ett långsiktigt stöd för det ukrainska folket. Vi ser fram emot att utforska hur vi kan förstärka vårt engagemang för Ukraina och erbjuda Coops medlemmar och kunder fler ukrainska produkter, säger Anders Torell, tf vd Coop Sverige.
— Svenskt näringsliv kan stötta Ukraina på många sätt. Inom Axfood har vi bland annat skapat ett snabbspår för ukrainska leverantörer, givit ekonomiska donationer och skänkt ett flertal last- och kylbilar samt förnödenheter utifrån de behov och önskemål som funnits. Det är positivt att Svensk Handel och handelsministern med detta initiativ möjliggör för fler inom handeln att bidra på de sätt som de kan, säger Peter Holm, vice vd på Axfoods logistik och inköpsbolag Dagab.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Utrikesdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Viktiga behandlingsråd till vården vid covid-19
Covid-19 kan fortfarande orsaka allvarlig sjukdom eller död, hos äldre...
- Posted juni 14, 2025
- 0
-
Regeringens godkännande av Talgagruvan sätter mänskliga rättigheter på spel
Regeringens klartecken för Talga-gruvan i Vittangi är ännu ett exempel,...
- Posted juni 14, 2025
- 0
-
Krisande Örebro SK förlorade igen
Under fredagskvällen tog Örebro SK emot Sandvikens IF hemma på...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
Sommarjobbare i Örebro lågavlönade
I Örebro har sommarjobbarna bland de lägsta inkomsterna i landet,...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
Fysisk träning som behandling för adhd nu sprids Lenas forskning internationellt
Forskare Lena Axelsson Svedell har de senaste dagarna befunnit sig...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
VA-läcka i Åbytorp vattnet stängs av
VA-läcka i Åbytorp, vattnet stängs av ikväll 21:00 den 13...
- Posted juni 13, 2025
- 0
-
75 år av fart och folkfest på Gelleråsen Arena
Gelleråsen Arena i Karlskoga fyller i år 75 år och...
- Posted juni 13, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login