- BIK Karlskoga tog extrapoängen
- Kevin Walker släpper singeln ”Face The Unknown”
- Dålig uppkoppling hinder för länets företag
- Lindesbergs lasarett först med robotassisterade höftoperationer
- Vad händer med demokratin när samtalstonen höjs och språkbruket blir grövre
- Kemikalier från jord till bord
- Örebro HK visade var skåpet skulle stå
- Länets idrottsstjärnor hyllades på slottet
- Kampanj ger inspiration till en mer klimatsmart vardag
- Nu kommer deklarationen men se upp för bedragarna
Svenskarna är särskilt sena med julklapparna
Genrebild
Dagarna innan julafton blir svenskarna plötsligt hela 32 procent mer benägna att nappa på annonserbjudanden i mobilen, man utmärker sig genom att vara ute i särskilt dålig tid jämfört med andra länder.
— Folk tänker ofta på svenskar som välplanerade, men julhandeln i mobilen tyder på något annat. I Tyskland, till exempel, brukar intresset för julklappserbjudanden toppa flera veckor före jul, och nästan ingen väntar till sista minuten. I Sverige verkar den största ruschen däremot infalla precis vid julafton, säger Alex Stil, Chief Commercial Officer på Verve Group.
Enligt adtech-bolaget Verve, som har analyserat siffror från julhandeln tidigare år, är svenskarna särskilt sena. Från och med 22 december till och med julafton är man 32 procent mer benägna att klicka på riktade annonser i mobilappar, än tidigare under julhandeln. S
amtidigt har många handlare redan börjat trappa ned på annonseringen då intresset skjuter i höjden, antalet bud per annonsplats sjunker dagarna innan jul. Här pekar Alex Stil på en tydlig lucka då konsumentintresset ökar, samtidigt som konkurrensen om annonsplatserna minskar. De företag som fortsätter att annonsera in i det sista, har potential att hitta kunder till lägre annonskostnad än tidigare enligt honom.
— Säljer man konsertbiljetter, resor, gåvobevis, abonnemang och annat som inte behöver skickas på posten, eller erbjuder snabb leverans, så finns det väldigt mycket att hämta som handlare de sista dagarna och timmarna. Det är svårt att överskatta julklappspanikens inverkan på köpsug och priskänslighet, säger Alex Stil.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Verve Group
Statistiken baseras på många miljontals annonseringar bara i Sverige, i 65 000 olika appar inklusive flera av de mest populära. Dessa är en del av Verve Groups annonseringsplattform, där, bland många andra, svenska Match2One ingår.
Related Posts
Latest News
-
Två bilister krockade på Länsväg 547
En olycka inträffade i Strömsnäs, SOS-alarm meddelade att flera fordon...
- Posted mars 7, 2026
- 0
-
Kvinna körde påverkad i Sörbyängen
En patrull stoppar och kontrollerar en personbil i Sörbyängen Örebro...
- Posted mars 7, 2026
- 0
-
Socialstyrelsen ska se över åldersgränsen för mammografi
Regeringen ger nu Socialstyrelsen i uppdrag att utreda den övre...
- Posted mars 7, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted mars 7, 2026
- 0
-
Svenska flaggan en enande kraft
Att få se en svensk flagga, även om den bara...
- Posted mars 7, 2026
- 0
-
Flyg upp till 63% lägre än kommande månader
Mars markerar ofta skiftet mellan vinter och vår – och...
- Posted mars 7, 2026
- 0
-
Läkemedelsbristerna biter sig fast, apoteken behöver fler verktyg
Brist på tillgängliga läkemedel är numera vardag i hela Europa....
- Posted mars 7, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login