Sverige deltar i Operation Highmast i indopacifiska regionen

By on 13 april, 2025
Genrebild

Regeringen har beslutat att Försvarsmakten ska delta med stabsofficerare inom ramen för Operation Highmast, det är en brittiskledd insats där en multinationell hangarstridsgrupp genomför verksamhet i den indopacifiska regionen för att värna regional säkerhet.

Sverige kommer att delta med en stabsofficer ombord på ett örlogsfartyg under insatsen, vid rotation av personal kan det bli aktuellt med upp till två stabsofficerare som deltar samtidigt.

Regeringen medger att Försvarsmakten får delta med stabsofficerare från den 1 april 2025 tills insatsen avslutas, senast den 31 december 2025.

Säkerheten i den euroatlantiska regionen, som Sverige tillhör, präglas i allt högre grad av utvecklingen i den indopacifiska regionen.

— Det ligger i Sveriges intresse att stärka det försvarspolitiska samarbetet med partnerländer i den indopacifiska regionen. Detta ökar vår aktivitet och ger oss möjlighet att inhämta ny kunskap om den säkerhetspolitiska dynamiken i området, säger försvarsminister Pål Jonson.

Regeringens försvarspolitiska inriktning för samarbete med partnerländer i den indopacifiska regionen beslutades under sommaren 2024, och i inriktningen är just militär närvaro ett av tre fokusområden.

Världen
Örebronyheter

Källa: Försvarsdepartementet

You must be logged in to post a comment Login