- Ellen och Othilia genomförde MFS om människohandel i Thailand
- Ramstarkt försvar gav Örebro SK vinsten
- Örebro kommun anvisar mark till Kriminalvården
- Långvarig kyla ger fler vattenläckor
- Flest felparkerare finns i Örebro
- Så blev Strålande jul 2025
- Svansjön på Örebro Konserthus
- SOS Alarms 112-pris går till blåljusaktörer i Örebro
- Karlskoga Business Week 2026 en vecka som sätter näringslivet i fokus
- Folkhögskolornas kök bäst i klassen
Sveriges första militära satellit nu uppskjuten i rymden
Genrebild
Den 16 augusti 2024 sköts i hemlighet en svensk militär kommunikationssatellit (GNA-3) upp i rymden, GNA-3 är Sveriges första militära satellit i rymden. Satelliten opereras av Försvarsmakten, och fungerar som ett prov- och försöksprojekt inför kommande satellituppskjutningar.
Rymdens roll som en strategisk och operativ domän blir tydligare för allt fler aktörer, inklusive Nato och EU. Sverige har flera strategiska resurser som industriell förmåga, innovationskraft och infrastruktur som rymdbasen Esrange i Kiruna. På grund av detta kan vi bidra med unika förmågor som allierad i Nato.
Satelliten, GNA-3, opereras av Försvarsmakten och är en prov- och försökssatellit för kommunikation. Satelliten visar på att Försvarsmakten gör framsteg inom rymddomänen och ger även viktig kunskap för Försvarsmakten inför uppskjutningen av nya plattformar i framtiden.
— Detta visar på att Sverige är en rymdnation på uppgång, och att Sveriges försvarsförmågor moderniseras. Detta är bara första steget på vår rymdresa, och vi ser fram emot att se försvarets rymdförmågor fortsätta utvecklats, säger försvarsminister Pål Jonson.
Försvarsmakten bedriver flera demonstratorprojekt, för att utveckla förmågor inom rymddomänen. Den svensk-danska demonstratorsatelliten Bifrost, planeras skjutas upp under sommaren 2025. Syftet är att demonstrera taktisk spaning, och övervakning från rymden med hjälp av AI-stödd databehandling i rymden. Demonstratorsatelliten Heimdall är tänkt att skjutas upp från Esrange under 2027 eller 2028.
Uppskjutningen av GNA-3 är resultatet av ett samarbete mellan Försvarsmakten, Swedish Space Corporation (SSC), Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) och Försvarets materielverk (FMV).
Uppskjutningen till solsynkron bana skedde via Transporter 11 med en Falcon 9 Block 5-raket, tillsammans med 115 satelliter från Vandenberg i Kalifornien, USA den 16 augusti 2024.
Via de medel som tillförs Försvarsmaktens rymdprogram, som rymdmiljarden för 2024–2032, kommer Sverige snart få en egen uppskjutningsförmåga från rymdbasen Esrange. Det gör att framtida svenska militära satelliter kommer kunna skjutas upp från Sverige.
Sverige
Örebronyheter
Källa: Försvarsdepartementet
Related Posts
Latest News
-
Stigande frånvaro för både sjukdom och VAB i början av ”vabruari”
Året har inletts med brant stigande sjuktal, förkylningar och VAB...
- Posted februari 14, 2026
- 0
-
The Hunger Project fyller 49 år och går in i ett avgörande år
Idag 14 februari firar The Hunger Project 49 år. I...
- Posted februari 14, 2026
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 14, 2026
- 0
-
Hit reser svenskarna under sportlovet i år
Snart reser tusentals svenska sportlovsfirare mot varmare breddgrader. Enligt bokningsstatistik...
- Posted februari 14, 2026
- 0
-
Krismöte om arbetsmiljön i sjukvården
Tisdag den 17 februari samlar sjukvårdsministern representanter, för hälso- och...
- Posted februari 14, 2026
- 0
-
Sverige bidrar med 100 miljoner dollar till amerikanskt initiativ
Sverige bidrar med 100 miljoner dollar till det amerikanska initiativet...
- Posted februari 14, 2026
- 0
-
Ellen och Othilia genomförde MFS om människohandel i Thailand
Örebrostudenterna Ellen Mårdsjö och Othilia Vinblad von Walter reste till...
- Posted februari 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login