- Här kostar villorna 7,5 miljoner kronor i snitt
- Brotten som slår hårdast mot företagen
- Tidiga insatser och stöd hjälper elever
- Utökat kommunalt ansvar för invasiva främmande arter
- Varning för höga temperaturer
- Riku Koponen Mentalist & Illusionist kommer till 58 meter upp
- Allt färre unga skogsägare – nästan halvering i Örebro län
- Tidig straff sänkte Degerfors IF
- Kumla kommun delar ut biobiljetter till Toy Story 5
- Kvinna sökte vård för knöl i armhålan – metastas bedömdes godartad
Ta situationen i Spanien på allvar
Genrebild
Sydöstra Spanien har återigen drabbats av kraftiga regn och översvämningar, upp till 3 000 människor har evakuerats i Malaga.
Vattenmassorna orsakar stora olägenheter för trafiken och vägarna är farliga i området. De lokala myndigheterna kämpar med att återställa och reparera skadorna, men arbetet utmanas av det faktum att det fortfarande varnas för hårt väder i Spanien.
SOS International uppmanar resenärer i området att vidta försiktighetsåtgärder, och om möjligt ändra sin resplan till mindre drabbade områden när vädret tillåter.
Trots att höstlovet är över så befinner sig fortfarande många svenskar i området. SOS International har fått förfrågningar från svenska resenärer i Spanien relaterade till regn och översvämningar, både när det gäller vägassistans och reseassistans.
Än så länge handlar förfrågningarna till SOS International främst om vanliga bilskador, reseförseningar och boende.
När SOS International tillhandahåller vägassistans utomlands sker det via lokala partners, och just nu rapporterar de spanska partnerna att infrastrukturen runt Malaga har drabbats hårt.
— Vår erfarenhet är att när ett område drabbas av extremväder uppstår utmaningar med infrastrukturen, vilket gör att det blir svårare att ta sig fram med vägassistans, eftersom vägarna är blockerade eller översvämmade. Väntetiderna på verkstäderna uppstår också snabbt, precis som det kan vara längre väntetider för hyrbilar och hemresor, säger Kristin Charlieson, specialist på SOS International.
Se till att vara ute i god tid
Resenärer som behöver hjälp i samband med ändrade resplaner och alternativt boende kan med bör kontakta SOS Internationals larmcentral för reseassistans så snart som möjligt:
— Ju tidigare du kontaktar oss, desto större möjlighet har vi att hjälpa till. Vi vill också uppmana er att räkna med extra transporttid till flygplatsen och se till att vara ute i god tid, säger Karin Tranberg, divisionschef för Travelcare, SOS International.
SOS International följer utvecklingen i Spanien noga och uppmanar resenärer i området att hålla sig informerade via lokala myndigheter och den spanska vädertjänsten Aemet (www.aemet.es/en/portada )
Det var bara några veckor sedan som skyfall och översvämningar krävde mer än 200 människors liv i Valencia.
Spanien
Örebronyheter
Källa: SOS International
Related Posts
Latest News
-
Efter avvaktande vår – sista minuten-resorna rusar
Svenskarnas jakt på solresor i sommar har tagit fart. Under...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Sverige i topp inom innovation i EU
Europeiska kommissionen har presenterat sin årliga rapport om innovation i...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Sjukvården i Ukraina attackeras avsiktligt
Nu släpper Läkare Utan Gränser rapporten ”No Safe Place to...
- Posted juli 14, 2026
- 0
-
Här kostar villorna 7,5 miljoner kronor i snitt
Örebro läns dyraste gata ligger i Örebro, där snittpriset för...
- Posted juli 13, 2026
- 0
-
Brotten som slår hårdast mot företagen
Trots stora satsningar uppger var sjätte företag i Örebro län,...
- Posted juli 13, 2026
- 0
-
Tidiga insatser och stöd hjälper elever
Rektor Linda Jakobsson delar med sig av arbetet med extra...
- Posted juli 13, 2026
- 0
-
Utökat kommunalt ansvar för invasiva främmande arter
Den 15 maj 2026 trädde en ny nationell förteckning över...
- Posted juli 13, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login