Testa något nytt ta båten till badplatsen

By on 18 juni, 2025
Bild på båten M/F Sirena som kommer köra båtturerna på Hjälmaren ännu en sommar.

Bild: Örebro kommun

Om en vecka, den 25 juni, är det säsongspremiär för M/F Sirenas båtturer på Hjälmaren. Mellan den 25 juni och 30 augusti, kommer örebroare att kunna ta sig till ett gäng olika destinationer vid Hjälmaren.

I många år har Örebro kommun anlitat M/F Sirena för att köra båtturer på Hjälmaren, detta görs för att ge örebroare utan båt och turister möjligheten att ta sig ut på sjön. Den 25 juni startar båtturerna med M/F Sirena, och kommer sedan att gå varje onsdag och lördag till och med den 9 augusti. Därefter kommer turerna att enbart gå på lördagar fram till den 30 augusti.

— Passa på att ta möjligheten att komma ut på Hjälmaren och besöka någon av de fina platser som finns att besöka, säger Elin Hals, planerare på Kultur- och fritidsförvaltningen.

— Det är jättebra att vi i år igen kan erbjuda Örebroarna möjligheten att ta sig ut på Hjälmaren, och kunna besöka de olika natur- och kulturmiljöer som finns där, säger Madelene Spinord Semenets (S), ordförande Kultur- och fritidsnämnden.

På- och avstigning för turerna kan ske vid Naturens hus, Katrinelund, Björkön och Vinön. Det kommer även finnas möjlighet för på- och avstigning vid Ässundet och Göksholm, om man meddelar detta vid bokning. Nytt för i år är även att det går att åka från Katrinelund på morgonen.

Turlista och biljettbokning

På orebro.se hittar du länk till turlistan och information om hur du bokar biljetter.

Nöje | Örebro/Örebro län
Örebronyheter

Källa: Örebro kommun

You must be logged in to post a comment Login