- Barn med cancer uppmärksammas färgas Sverige blått
- BIK Karlskoga förlorade stökig match
- Rekord i ansökningar om personliga skyltar under 2024
- Eva Persson nominerad till Årets Offentliga Chef
- Arja Saijonmaa kommer till Degerfors
- Ansök om vägbidrag för 2024
- Ulf Kristersson, Ebba Busch och Johan Pehrson besökte Örebro
- Bädda för romantik inred dig till en bättre relation
- Uppdatering gällande utredningen av skjutningen i Örebro
- Bildspecial – Örebro HK vs Rögle BK
Testat nytt läkemedel mot sepis

Foto: Linda Harradine
Örebroforskare har testat ett nytt läkemedel mot sepsis, resultaten visar att det kan skydda mot blodproppar utan att öka risken för blödningar. Nyckeln är Apta-1, en avancerad RNA-molekyl.
— Detta är en lovande läkemedelsmekanism för framtida behandlingar av allvarliga sjukdomar, säger professor Magnus Grenegård.
Sepsis, tidigare kallad blodförgiftning, är en livshotande infektion som orsakar en kraftig inflammation och påverkar flera organ. Vid sepsis finns även risk för blodproppar och blödningar.
Läkemedelskandidaten Apta-1 har utvecklats för att förbättra behandlingen av sepsis, och nu har forskare vid Örebro universitet i samarbete med bioteknikföretaget Aptahem undersökt effekterna.
— Vi lyckades identifiera enzymet trombin som måltavla för Apta-1. Apta-1 förhindrar emellertid bara en funktion hos enzymet, nämligen förmågan att aktivera receptorer på blodceller som främjar blodproppar och inflammation. Däremot påverkas inte trombins förmåga att starta blodkoagulation, säger Magnus Grenegård, professor i biomedicin vid Örebro universitet.
Det betyder att Apta-1 kan skydda mot blodpropp utan att öka risken för blödningar.
— Vetenskapligt är detta en intressant, rent av unik verkningsmekanism, som skulle kunna ha betydelse för framtidens behandling av svåra sjukdomstillstånd, säger Magnus Grenegård.
Forskningen har också gett resultat kopplat till inflammation, men de ingår inte i den första vetenskapliga publikationen utan kommer längre fram.
Forskningen genomfördes inom ramen för ett synergiprojekt finansierat av KK-stiftelsen: Drug discovery targeting inflammation – novel therapeutic aspects on vascular inflammation, thrombosis and breast cancer. Magnus Grenegård, Karin Franzén, Marianne Haug och Geena Paramel i den translationella forskargruppen Cardiovascular Research Centre vid Institutionen för medicinska vetenskaper på Örebro universitet har i samarbete med Aptahem genomfört forskningen.
Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro Universitet
Related Posts
Latest News
-
Vädervariation kräver extra uppmärksamhet på isarna
På förekommen anledning av senaste tidens drunkningsolyckor i samband med...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Barn med cancer uppmärksammas färgas Sverige blått
Den 15 februari är det internationella barncancerdagen, en dag som...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Nattens händelser från polisen
Nedan följer ett urval av de ärenden som polisen har...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Så undviker du laddkaos på sportlovet
Sportlovet står för dörren, elbilen är packad och navigatorn inställd...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Statsministern står värd för Join Sweden Summit
Onsdag den 19 februari står statsminister Ulf Kristersson värd för...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Barn drabbas hårt av eskalerande gängvåld i Haiti
Barn i Haiti utsätts för grova övergrepp av kriminella gäng,...
- Posted februari 13, 2025
- 0
-
Kvinna stal cykel under kvällen
Vittne iakttar och kontaktar polisen, med anledning av en pågående...
- Posted februari 12, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login