- Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
- Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
- Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
- Tobias Baudin och Teresa Carvalho besöker Örebro
- Huggorm i Örebro i topp i naturfototävling för Wikipedia
- Dialogdag med barnens tankar i fokus
- Pris-trädet har fått sina första löv
- Gruppträning för patienter med cancersjukdom
- Försök med digitala röstlängder i Hallsbergs kommun
- BIK Karlskoga vann över AIK
Trumpkopplat oljebolag planerar borrning på Grönland
Genrebild
Ett Texasbaserat oljebolag med kopplingar till Donald Trump, planerar att borra efter olja på Jameson Land på östra Grönland. Bolaget Greenland Energy har avsatt 60 miljoner dollar för att borra två brunnar i området, där det enligt uppskattningar kan finnas stora mängder råolja.
Planerna har ännu inte fått tillstånd från den grönländska regeringen. Trots det har dussintals containrar med borrutrustning transporterats till området med pråmar under de senaste månaderna, rapporterar The Guardian.
Den grönländska mineralresursmyndigheten har nu gått ut med en varning till bolaget. I ett uttalande den 30 juli framgår att all framtida logistik kopplad till projektet, måste meddelas och godkännas av myndigheterna innan den genomförs.
Greenland Energy har samtidigt knutit flera profiler till projektet. Den tidigare tv-programledaren Phil McGraw, mer känd som Dr Phil, följer med för att producera en dokumentärserie i sex delar om borrningarna. McGraw har tidigare varit ledamot i Donald Trumps religionsfrihetskommission, samt uttryckt stöd för den amerikanska immigrationsmyndigheten ICE.
Bolaget har även anlitat en tidigare amerikansk marinsoldat, som arbetar med utvecklingen av den amerikanska luftförsvarsskölden Golden Dome. Donald Trump har beskrivit kontrollen över Grönland som avgörande för att försvarssystemet ska fungera.
Greenland Energys ordförande Larry Swets uppger dock att oljeprojektet inte har någon koppling till USA:s planer på att ta kontroll över Grönland. Borrningarna är planerade att inledas i oktober. Enligt Trumps särskilda sändebud för Grönland, Jeff Landry, skulle oljeutvinningen kunna inledas redan nästa år.
Världen
Örebronyheter
Källa: Aftonbladet
Related Posts
Latest News
-
Tisdagsklubben på Svalan – en öppen mötesplats för en meningsfull fritid
Den 1 september är det höstpremiär för Tisdagsklubben – en...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Villaeffekten nytt bidrag för småhusägare
Från och med den 1 september 2026 kan du som...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Tekniskt fel hos Valmyndigheten åtgärdat – förtidsröstningen fortsätter som vanligt
Under natten till idag fredag upptäcktes ett tekniskt fel i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Avskaffa nuvarande system med oberoende skiljeman
Hyresgästföreningen kräver att systemet med oberoende skiljeman avskaffas i dess nuvarande form....
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Sveriges cybersäkerhet ska stärkas med AI
Regeringen avser att ge Försvarets radioanstalt (FRA) och Försvarsmakten, i...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Childhoodpriset hyllar högstadielärare
Nu öppnar nomineringen till Childhoodpriset 2026, som i år hyllar...
- Posted september 4, 2026
- 0
-
Gen Z ställer högre krav på semestern
Medan yngre hotellgäster efterfrågar fler bekvämligheter på rummet, uppger nästan...
- Posted september 4, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login