Två medaljer till Örebro under dagen i SM-Veckan 2022

Av på 1 juli, 2022

SM-veckan 2022 i Linköping går in mot upploppet.

Nya mästare i bangolf, cricket, cykel, rullskidor, aquabike och simning har korats.

Efter fyra tävlingsdagar leder Stockholm SM-veckans medaljliga.

….

Örebro län har plockat hem medaljer i följande grenar:

Aquabike – Mix GP3 Ståmaskin – Silver – Albin Oskarsson – Kumla Aquabike Klubb – Kumla

Simning – Damer 200m bröstsim – Guld – Julia Månsson – Örebro Simallians – Örebro – Örebro län

….

Här är fjärde dagens medaljer.

Här är fredagens medaljer:

Bangolf Damer Guld Linda Lundberg Gullbergbro BGK Göteborg Västra Götalands län
Bangolf Damer Silver Carolin Svensson Tyresö BGK Tyresö Stockholms län
Bangolf Damer Brons Wilma Harrysson Asarums BGK Karlshamn Blekinge län
Bangolf Herrar Guld Christer Söderlund Tyresö BGKL Stockholm Stockholms län
Bangolf Herrar Silver Kevin Sundström Sundbybergs BGK Sundbyberg Stockholms län
Bangolf Herrar Brons Carl-Johan Ryner Uppsala BGK Uppsala Uppsala län
Cricket T10 damer Guld   Djurgårdens IF Stockholm Stockholms län
Cricket T10 damer Silver   Malmö Hus Malmö Skåne län
Cricket T10 herrar Guld   A Ariana AKIF Malmö Skåne län
Cricket T10 herrar  Silver   ALBY ZALMI CF Botkyrka Stockholms län
Cykel – kortdistans damer Guld Johanna Palmqvist CK Hymer Linköping Östergötlands län
Cykel – kortdistans damer Silver Clara Lundmark Norbergs CK Norberg Västmanlands län
Cykel – kortdistans damer Brons Matilda Frantzich CK Ringen Malmö Skåne län
Cykel – kortdistans herrar Guld Linus Kvist Motala AIF CK Motala Östergötlands län
Cykel – kortdistans herrar Silver Hugo Forsell CK Hymer Linköping Östergötlands län
Cykel – kortdistans herrar Brons Hugo Lennartsson Motala AIF CK Motala Östergötlands län
Rullskidor Damer sprint Guld Linn Sömskar IFK Umeå Umeå Västerbottens län
Rullskidor Damer sprint Silver Jackline Lockner Hudiksvalls IF Hudiksvall Gävleborgs län
Rullskidor Damer sprint Brons Ebba Johansson IF Ski Team Skåne Lund Skåne län
Rullskidor herrar sprint Guld Erik Silfver IFK Umeå Umeå Västerbottens län
Rullskidor herrar sprint Silver Anton Grahn IFK Mora Sk Mora Dalarnas län
Rullskidor herrar sprint Brons Alfred Buskqvist IK Stern Göteborg Västra Götalands län
Aquabike Mix GP3 Ståmaskin Guld Eric Jakobsson Kumla Aquabike Klubb Kumla Örebro län
Aquabike Mix GP3 Ståmaskin Silver Albin Oskarsson Kumla Aquabike Klubb Kumla Örebro län
Aquabike Mix GP3 Ståmaskin Brons Zander Kuntson Gävle Jet Racing Club Gävle Gävleborgs län
Aquabike Mix GP4 Sittmaskin Guld Erik Persson Gävle Jet Racing Club Gävle Gävleborgs län
Aquabike Mix GP 4 Sittmaskin Silver Pontus Landebäck Gävle Jet Racing Club Gävle Gävleborgs län
Aquabike Mix GP4 Sittmaskin Brons Wilmer Svensson Pettersson Orust JK Orutst Västra Götalands län
Aquabike Mix GP 1 Ståmaskin Guld Emma-Nellie Örtendahl Orust JK Orust Västra Götalands län
Aquabike Mix GP1 Ståmaskin Silver Felix Helgeson Jetsport Club Lidköping Lidköping Västra Götalands län
Aquabike Mix GP1 Ståmaskin Brons Sofie Borgström Orust JK Orust Västra Götalands län
Aquabike Mix GP1 Sittmaskin Guld Samuel Johansson Orust JK Orust Västra Götalands län
Aquabike Mix GP1 Sittmaskin Silver Linus Lindberg Orust JK Orust Västra Götalands län
Aquabike Mix GP1 Sittmaskin Brons Johan Johansson Stenungsunds MS  Stenungsund Västra Götalands län
Simning Damer 400m frisim Guld Lucie Hanquet Föreningen Göteborgs Sim Göteborg Västra Götalands län
Simning Damer 400m frisim Silver Marion Hanquet Föreningen Göteborgs Sim Göteborg Västra Götalands län
Simning Damer 400m frisim Brons Hanna Eriksson Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning Herrar/para 100m bröstsim Guld Fabian Claeson Osby Simsällskap Osby Skåne län
Simning Herrar/para 100m bröstsim Silver Andreas Nordh Osby Simsällskap Osby Skåne län
Simning Herrar/para 100m bröstsim Brons Felix Persson Simklubben Vänerborg Vänersborg Västra Götalands län
Simning Herrar 100m bröstsim Guld Daniel Räisänen Täby Sim Täby Stockholms län
Simning Herrar 100m bröstsim Silver August Mathisen Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne län
Simning Herrar 100m bröstsim Brons Axel Ladher Karlskrona Simsällskap Karlskrona  Blekinge län
Simning Damer 200m bröstsim Guld Julia Månsson Örebro Simallians Örebro Örebro län
Simning Damer 200m bröstsim Silver Klara Thormalm Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning Damer 200m bröstsim Brons Saga Boråker Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning Herrar 200m medley Guld William Lulek Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
Simning Herrar 200m mesley Silver Emil Hassling Landskrona Simsällskap Landskrona Skåne län
Simning Herrar 200m medley Brons Samuel Törnqvist Spårvägen Simförening Stockholm Stockholms län
Simning Damer/para 100m ryggsim Guld Agnes Kramer Falkenbergs Smiklubb Falkenberg Hallands län
Simning Damer/para 100m ryggsim Silver Pernilla Lindberg Simklubben S02 Göteborg Västra Götalands län
Simning Damer/para 100m ryggsim Brons Helena Fältman Spårvägen Simförening Stockholm Stockholms län
Simning Damer 100m ryggsim Guld Elise Öberg Njurunda Simsällskap Sundsvall Västernorrlands län
Simning Damer 100m ryggsim Silver Trine Forss Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning Damer 100m ryggsim Brons Alma Thormalm Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning Herrar/para 50m ryggsim Guld Tobias Klasson Säffle Simsällskap Säffle Värmlands län
Simning Herrar/para 50m ryggsim Silver Angelo Varisco Vellinge-Näsets Simklubb Vellinge Skåne län
Simning Herrar/para 50m ryggsim Brons Fabian Claeson Osby Simsällskap Osby Skåne län
Simning Herrar 50m ryggsim Guld Björn Seeliger Stockholms Kappsimningsklubb Stockholm Stockholms län
Simning Herrar 50m ryggsim Silver Olle Sköld Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
Simning Herrar 50m ryggsim Brons Oskar Hoff Landskrona Simsällskap Landskrona Skåne län
Simning Damer 200m fjärilsim Guld Edith Jernstedt Västerås Simsällskap Västerås Västmanlands län
Simning Damer 200m fjärilsim Silver Kiira Mauranen Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län
Simning Damer 200m fjärilsim Brons Tea Windblad Malmö Kappsimningsklubb Malmö Skåne län
Simning Herrar 4x200m frisim Guld   Spårvägen Simförening Stockholm Stockholms län
Simning Herrar 4x200m frisim Silver   Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning herrar 4x200m frisim Brons   Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne län
Simning Damer 4x100m frisim Guld   Jönköpings Simsällskap Jönköping Jönköpings län
Simning Damer 4x100m frisim Silver   Helsingborgs Simsällskap Helsingborg Skåne län
Simning Damer 4x100m frisim Brons   Simklubben Neptun Stockholm Stockholms län

….

Sport | SM-Veckan 2022
Örebronyheter

Källa SM-Veckan 2022

Du måste logga in för att lämna kommentarer Logga in