- Förståelse om läkemedelssystemet ska öka
- Barn till våldsutsatta mammor vill berätta
- Nu lanseras Solguiden 2025 i samarbete med Cancerfonden
- Påverkad lastbilschaufför körde i diket
- Nora är bästa kommunen för äldre att bo i Örebro i botten
- Chansningen höll inte för Marcus Ericsson
- Legendarisk filmklippare till Light Till Dark 2025
- Vilken byggnad vill du nominera till nya Byggnadsvårdspriset
- Mikael Blom ny förvaltningschef för bildningsförvaltningen
- Frågor om gräsklippning i Ljusnarsbegs kommun
Ung oboist från Örebro vinner kvarts miljon

Foto: Abraham Engelmark
Mogrenpriset i musik 2025 går till den 25-åriga oboisten Josef Wijk från Örebro. Priset, 250 000 kronor, motiveras med en personlig och intuitiv musikalitet och en stark förmåga att kommunicera med publiken.
— Jag hade ingen tanke på en plan B. Min familj och alla lärare jag haft sedan jag började på Kulturskolan i Örebro som åttaåring har alltid stöttat mig. Nu förstår jag hur stor betydelse det haft för hur tveklös, rolig och sporrande min resa till professionell oboist blev. Det stödet önskar jag alla, säger Josef Wijk.
Josef Wijk tilldelas Mogrenpriset i musik 2025, med en prissumma på 250 000 kronor, för ”en personlig och intuitiv musikalitet” och en sällsynt förmåga att kommunicera med publiken. Den 25-åriga oboisten har nyligen fått heltidstjänst som solo-oboist och stämledare i Helsingborgs symfoniorkester.
— Som barn var jag så blyg att jag gömde mig bakom läraren, men när jag provade oboen var blygheten bortblåst. Åttaåriga jag tyckte nog jag var rätt bra direkt, själva tonerna oboens glittriga och skira klang berörde mig verkligen, säger Josef Wijk.
Mogrenpriset i musik ska stötta unga lovande musiker i början av karriären, i syfte att underlätta steget ut i den professionella kulturbranschen.
— Ett starkt kulturliv är så viktigt, både för att vi ska må bra och för de unika utrymmen det skapar där olika tankar och känslor kan mötas. Josef berör sin publik på djupet med sin imponerande scennärvaro och strålande teknik, och är redan nu en av landets främsta oboister, säger Birgitta Svendén, sammankallande i Mogrenstiftelsens nomineringskommitté för musik, hovsångerska och tidigare vd för Kungliga Operan.
Trots att han är född på 2000-talet har Josef Wijk redan hunnit spela på prestigefyllda scener, som Carnegie Hall i New York och Concertgebouw i Amsterdam. Efter examen från Högskolan för scen och musik i Göteborg, har han studerat för den internationellt kände oboisten Alexei Ogrintchouk vid Haute école de musique i Genève.
Ur juryns motivering:
”Med en personlig och intuitiv musikalitet, naturlig scennärvaro och förmåga att kommunicera med publiken är oboisten Josef Wijk en värdig mottagare av Mogrenpriset i musik 2025. Redan vid 25 års ålder har hans strålande talang och oklanderliga teknik givit honom en plats bland landets ledande orkestrar. Josef är en otroligt viktig förebild för andra unga musiker och en inspiration för framtidens oboister.”
Kultur | Örebro
Örebronyheter
Källa: Mogren Stiftelsen
Related Posts
Latest News
-
EU:s hyckleri underblåser lidandet i Gaza
EU:s hyckleri och passivitet har gjort det möjligt för Israel...
- Posted juni 17, 2025
- 0
-
Förståelse om läkemedelssystemet ska öka
Kunskapsunderlag som visar olika aspekter av läkemedelssystemet, och patienters tillgång...
- Posted juni 16, 2025
- 0
-
Barn till våldsutsatta mammor vill berätta
Barn till våldsutsatta mammor vill berätta, men samhällets stöd brister....
- Posted juni 16, 2025
- 0
-
Nu lanseras Solguiden 2025 i samarbete med Cancerfonden
Tillsammans med Cancerfonden lanserar ACO nu Solguiden, för att vägleda...
- Posted juni 16, 2025
- 0
-
Påverkad lastbilschaufför körde i diket
I samband med trafikolycka lämnar förare positivt utandningsprov, efter att...
- Posted juni 16, 2025
- 0
-
Nora är bästa kommunen för äldre att bo i Örebro i botten
Nora är Örebro läns bästa kommun för äldre att bo...
- Posted juni 16, 2025
- 0
-
Dom ger rätt till skälig hyra
Prejudicerande dom ger andrahandshyresgäster i delningsboende rätt till skälig hyra. ...
- Posted juni 16, 2025
- 0
You must be logged in to post a comment Login