- Invigning av grönare skolgård som ger mer plats för lek och lärande
- Bedrägerierna fortsätter – man behöver inte vara artig lägg på luren
- Tio års samarbete har lett till nya läkemedelskandidater mot hjärt-kärlsjukdom
- Lämna synpunkter på brister i mobilnäten
- Nu genomför Kumla kommun avgiftskontroll för barnomsorg och fritidshem
- Vårdkvarteret med 5300 kvm bandtäckning
- Lamt BIK Karlskoga förlorade mot MoDo
- Emil i Lönneberga intar Örebro
- Bostadsrättspriserna i Örebro län stiger
- Nyföretagandet i Örebro län ökar kraftigt
Upp till 400 kr/timmen under sommaren till sjuksköterskor
Genrebild
Det förmånliga erbjudandet är tillbaka! För att säkra kommunens uppdrag som vårdgivare, erbjuder Örebro kommun timavlönade sjuksköterskor en ersättning upp till 400 kr i timmen under sommarperioden 16 juni – 17 augusti. Det motsvarar en månadslön på 66 000 kronor.
Precis som tidigare år erbjuder Örebro kommun en förhöjd ersättning, till sjuksköterskor som söker vikariat under sommarperioden. Nytt för i år är att det finns två olika ersättningsnivåer beroende på hur lång erfarenhet den sökande har. Ersättningen uppgår till 400 kr/timme till den som hunnit jobba mer än sex månader, och 300 kr/timme till den som jobbar mindre än sex månader.
— Vi välkomnar erfarna såväl som nyexaminerade sjuksköterskor! Ett sådant här vikariat är nämligen en bra inkörsport till yrket, en möjlighet att testa på att jobba som sjuksköterska i en kommun. I år har vi infört två nivåer av ersättning, där vi vill visa att vi värdesätter sjuksköterskornas kompetens och erfarenhet högt, säger Tina Hultkrantz, verksamhetschef för hemvården i Örebro kommun.
Sommarerbjudandet är återkommande, som ett sätt att möjliggöra bemanningen under sommaren och ge ordinarier sjuksköterskor möjlighet till vila och återhämtning.
Bland de sjuksköterskor som jobbade förra året, blev flera erbjudna att fortsätta sin anställning även efter sommaren.
— Det är väldigt roligt att se att många av våra vikarier trivs hos oss och vill stanna kvar även efter sommarperioden. Jag tar det som ett gott betyg för våra verksamheter, oavsett var personen haft sin anställning, berättar Camilla Hofwander, verksamhetschef för vård- och omsorgsboende i Örebro kommun.
Erbjudandet med förhöjd ersättning gäller mellan 16 juni – 17 augusti inom kommunens vård- och omsorgsboenden, hemsjukvården, hälso-och sjukvårdsenheten eller inom nattorganisationen, på landsbygd eller i centrala Örebro.
Ekonomi/Hälsa | Örebro
Örebronyheter
Källa: Örebro kommun
Related Posts
Latest News
-
Invigning av grönare skolgård som ger mer plats för lek och lärande
Under de senaste två åren har ÖBO/Västerporten tillsammans med Vivallaskolans...
- Posted oktober 12, 2026
- 0
-
Bedrägerierna fortsätter – man behöver inte vara artig lägg på luren
Flera äldre personer har under helgen blivit utsatta för fullbordade-...
- Posted oktober 12, 2026
- 0
-
Tio års samarbete har lett till nya läkemedelskandidater mot hjärt-kärlsjukdom
Forskare i Örebro och Aten har under tio år utvecklat...
- Posted oktober 12, 2026
- 0
-
Lämna synpunkter på brister i mobilnäten
Upplever du dålig mobiltäckning där du befinner dig? Nu kan...
- Posted oktober 12, 2026
- 0
-
Nu genomför Kumla kommun avgiftskontroll för barnomsorg och fritidshem
Kumla kommun har nu genomfört avgiftskontroll för barnomsorg och fritidshem för...
- Posted oktober 12, 2026
- 0
-
Vårdkvarteret med 5300 kvm bandtäckning
Vårdcentralen utgjorde den första etappen av vårdkvarteret i Skebäck i...
- Posted oktober 12, 2026
- 0
-
Kvinna körde påverkad i Frövi
En patrull stoppade och kontrollerade en personbil och vid kontroll...
- Posted oktober 12, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login