- Så tycker unga i Örebro län – Riksdagsskolvalet 2026
- Preliminärt valresultat i Kumla kommun
- Preliminärt resultat för valet till kommunfullmäktige i Degerfors
- Undvik extra avgifter vid kvarskatt – sista dagen
- Blod på väg – ny satsning för att rädda liv
- Högvinst på Eurojackpot till Örebro
- En månad för livet i Laxå
- 63 procent av kommunpolitikerna i Örebro tycker att samverkan med civilsamhället fungerar bra
- Resultat av trygghetsundersökningen 2026 i Karlskoga
- Örebropartiet utanför riksdagen
Världen sviker de humanitära arbetarna skyddet måste stärkas nu
Foto: Svenska Röda Korset
Varje år den 19 augusti uppmärksammas det livsviktiga arbete som anställda och frivilliga gör, i humanitära hjälporganisationer. I år var denna dag viktigare än på länge, hela det globala humanitära systemet är under hård press. Finansieringen minskar samtidigt som behoven ökar, och attackerna mot hjälparbetare når nya rekordnivåer.
— I stället för det skydd de behöver och har rätt till enligt internationell humanitär rätt möts allt fler hjälparbetare av hot, attacker och dödligt våld. Detta måste få ett slut, säger Ulrika Modéer, generalsekreterare på Svenska Röda Korset.
Under 2024 dödades 32 volontärer och anställda från nationella Röda Kors- och Röda Halvmåneföreningar. Redan under första halvan av 2025 har man förlorat 17 av sina kollegor, inklusive åtta sjukvårdare från Palestinska Röda Halvmånen i den dödligaste attacken på Röda Kors- och Röda Halvmånearbetare sedan 2017.
Humanitära, icke-statliga och neutrala hjälporganisationer, som Röda Korset har en unik roll i krig och konflikter. Man ger hjälp enbart utifrån behov, och kan därför nå människor på båda sidor av en konflikt. Genom att rädda liv, försvara internationell humanitär rätt och agera som neutral mellanhand bidrar man till att rädda liv även under strid. Genom sina lokalt anställda och frivilliga finns man först på plats, och man stannar alltid kvar.
Svenska Röda Korset kräver respekt för vårt uppdrag och skydd för sina kollegor
Tillsammans med FN:s humanitära organ OCHA (FN:s kontor för samordning av humanitär hjälp) fördömer vi normaliseringen av attacker mot hjälparbetare.
Svenska Röda Korset kräver:
- Respekt:
Stater måste upprätthålla internationell humanitär rätt som skyddar hjälparbetare. - Förebyggande:
Stater och lokala aktörer måste omedelbart agera för att förhindra fler attacker. - Ansvarsutkrävande:
De som dödats i tjänsten ska respekteras genom att de ansvariga ställs till svars.
— Den röda västen som våra kollegor över hela världen bär är till för att skydda dem i deras arbete, inte göra dem till måltavlor. Vi är trötta på att bara vara upprörda, nu krävs handling, säger Ulrika Modéer, generalsekreterare, Svenska Röda Korset.
Världen
Örebronyheter
Källa: Svenska Röda Korset
Related Posts
Latest News
-
Så tycker unga i Örebro län – Riksdagsskolvalet 2026
Rekordmånga elever röstade i Riksdagsskolvalet 2026, drygt 413 000 elever...
- Posted september 14, 2026
- 0
-
Påverkad man stoppad på E20
Polispatrull stoppade strax efter lunch en bilist på E 20...
- Posted september 14, 2026
- 0
-
Preliminärt valresultat i Kumla kommun
Efter gårdagens val och nattens rösträkning, finns nu ett preliminärt...
- Posted september 14, 2026
- 0
-
Kvinna körde in i elskåp
SOS-alarm meddelar att en bilist har väjt för ett djur,...
- Posted september 14, 2026
- 0
-
Man körde påverkad på Södermalm
En polispatrull stoppade och kontrollerade en personbil på Södermalm i...
- Posted september 14, 2026
- 0
-
Olycka vid trafikplats Marieberg på E20
SOS-alarm meddelade att en bilist och en motorcyklist, var inblandade...
- Posted september 14, 2026
- 0
-
Preliminärt resultat för valet till kommunfullmäktige i Degerfors
Det preliminära resultatet från valet till kommunfullmäktige i Degerfors är...
- Posted september 14, 2026
- 0






You must be logged in to post a comment Login